Zalain Krem Ne İşe Yarar? – 5 Zalain Krem Faydası!

Zalain Krem Ne İşe Yarar içeriğinde doktorlar tarafından sıklıkla mantar hastalıkları üzerine reçetelendirilen Zalain Krem kullanım alanları, yan etkileri, faydaları ve sık sorulan soruları ele alınmıştır.

Mantardan muzdarip olanlara bir müjdemiz var, krem vücutta oluşan ve dağılan mantarların dağılmasını önlerken aynı zamanda tedavi de etmektedir. Zalain Krem Ne İşe Yarar içeriğinde de faydalarıyla birlikte dikkat edilmesi gereken yan etkileri ve kullanımına da değineceğiz.

Mantar enfeksiyonlarından olan tırnak sararmasından kurtulmak için içeriği okumaya devam edin.

Zalain Krem Nedir?

Zalain, deride meydana gelen maya mantarı veya dermatofit (ayak mantarı, kasık mantarı, vücut mantarı, sakal mantarı, el mantarı vb.) mantarlarını tedavi eden bir mantar kremidir. Mantar enfeksiyonlarında topikal olarak kullanılan ve antifungal ilaçlar (Mantar ilacı) kategorisinde yer alır. Kandidiyaz (Candidiasis veya Moniliasis) ve Pityriasis Versicolor tedavisinde tercih edilir ve yüzeysel deriyi tutan mantar hastalıkları (mikozlar)’nı hafifletir, dindirir veya geçirir.

Krem, mantarların sebep olduğu iltihaplı lezyonları tedavi etmek amacıyla doktorlar tarafından sıklıkla reçetelendirilir. Kremin etkili olduğu mantar türleri sertakonazol, mayalar, dermatofitler ve fırsatçı filamentöz mantarlardır: tırnak veya tırnak altında oluşan ve tırnak sararmasına neden olan mantar türünü de geçirir. Ancak ağrı kesici bir etki göstermez: ağrı şikayetiniz bulunuyorsa spor yaralanmaları ve çeşitli ağrılar için kullanılan Nimokain jel içeriğimize bakabilirsiniz.

Zalain Krem Ne İşe Yarıyor?

Krem, bir doktor tarafından size reçetelendiyse, yüksek ihtimalle bir mantar enfeksiyonundan şikayetçisinizdir. El, kasık, vücudun belirli bölgeleriyle birlikte vajinal bölgelerde bile ortaya çıkabilen bu mantarlar; kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yaz aylarında bireylerin terlik giymeleriyle birlikte fark edilen ayakta çatlaklar, topukta sertleşme, parmak aralarında sertleşmeler ve kaşıntılar, mantar enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Kremin başlıda etki gösterdiği alanlar ise çeşitli mantar enfeksiyonlarıdır: bu nedenle mantar kremi olarak da bilinir.

Zalain Krem Ne İşe Yarıyor?

 • Maya mantarı ve maya enfeksiyonlarını tedavi eder.
 • Mantardan kaynaklı kaşıntı, sertleşme ve deri döküntüsünü giderir.
 • Vajinal kaşıntıları giderir.
 • Mantarın cilt üzerinde dağılmasına ve büyümesine engel olur.
 • El, ayak, vücut, sakal, kasık ve vajinal bölgelerde oluşan mantarları tedavi eder.

Mantar rahatsızlığı, toplumunun hemen hemen her kesiminde görünmekle birlikte önemsiz görülmesiyle dağılır, büyür ve tedavi edilmesi zor bir duruma gelir. Bu nedenle deride geniş bir yer edinmeden önce tedavi edilmesi çok önemlidir.

Zalain Krem Ne İşe Yarar?Pin
Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Zalain Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?

Krem, içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelerden dolayı antifungal ilaçlar kategorisinde yer alır. Enfeksiyonlu bölgelere sürüldüğünde etki göstermeye başlar ve kısa süre içerisinde mantarın sebebiyet verdiği rahatsızlıkları giderir. Ancak antibakteriyel etkileri çok zayıftır ve bu nedenle antibakteriyel kremlere göre daha toksik etki gösterir ve seçicilikleri de iyi değildir. Dolayısıyla hassas bölgeler başta olmak üzere kremin kullanımına dikkat edilmelidir.

Zalain Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?

 1. Mantarlı deri veya bölgeye günde 1 veya 2 kez sürülerek kullanılır: başka kullanım şekli yoktur.
 2. Deriye 1 cm kalınlığında sürülür.
 3. Doktor tarafından 1 kez kullanılması önerildiyse, sadece akşam sürülmesi tavsiye edilir.
 4. Günde 2 kez kullanılması tavsiye edildiyse 1 akşam 1 sabah sürülür.
 5. Mantarlı bölgenin tedavisi için yaklaşık 4 hafta kullanılır.
 6. Krem, sadece mantarlı bölgede etki gösterir: mantarlı deri bölgesine hafifçe sürülerek bölgesel olarak kullanılır.

Mantar hücrelerinin, prokaryotik olan bakteri hücrelerinin aksine ve memeli hücrelerine benzer şekilde ökaryotik durumda olduğundan krem antibakteriyel kremlere göre daha toksiktir. Hal böyle olunca yan etkilerine dikkat edilmesi ve mümkünse gözetim altında kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Zalain Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Zalain içerisinde barındırdığı etken ve yardımcı maddelere duyarlı kişilerde yan etki gösterebilir ve bölgesel tedavilerde sertakonazolün zararlı etkiye veya ışığa duyarlılığa (fotosensitivite) neden olabilir. İlk kullanımından sonra, hafif bölgesel ve geçici kızarıklar görülebilir ancak bu belirtiler tedavi kapsamında değerlendirilir.

Zalain Krem Yan Etkileri

 • Uygulama bölgesinde hafif ve geçici kızarıklıklar görülür.
 • Deride hassasiyet oluşumu, geçici renk değişimi ve şiddetli kaşıntı olur.
 • Yanma hissi verir.
 • Su kabarcıkları (Vezikül) oluşur.
 • Ciltte temasla ortaya çıkan deri iltihabı (Kontakt dermatit) görülür.
 • Karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen; yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ortaya çıkar.
 • Bölgesel olarak döküntü, deride kuruma ve şiddetli kızarıklıklar meydana gelir.

Zalain kremin yukarıda yer alan yan etkileri, kişide gözlemlendiğinde derhal bir uzmana başvurulmalı ve kremin kullanımına son verilmelidir.

Zalain Krem Zararlı Mı?

Krem içeriği etken ve yardımcı maddelerden dolayı, bölgesel tedavilerde sertakonazolün zararlı etkiye veya ışığa duyarlılığa neden olur: en kısa sürede kullanılıp bırakılması tavsiye edilir.

Zalain Vajina İçine Sürülür Mü?

Zalain, vajinal içinde dışında Kandida adı verilen mantarı tedavi etmek ve dağılmasını önlemek için vajina içine sürülür. Antigunfal bir krem olmasıyla vajina bölgesinde meydana gelen mantar enfeksiyonlarını tedavi eder.

Zalain Krem Vajinal Kaşıntıda Kullanılır Mı?

Krem, vajinal bölgede oluşan maya mantarı veya maya mantarı enfeksiyonlarında içerdiği etken ve yardımcı maddelerden dolayı antifungal bir ilaç olmasıyla vajinal kaşıntı için kullanılır.

Krem, mantar tedavisi görevi görürken diğer taraftan yeni dokulara geçmesini engeller. Öncelikle mantarın yayılmasını daha sonra ise 4 ila 6 haftalık bir periyotta mantarı seyreltir. Başarı oranı oldukça yüksek olan krem içeriğimizde Zalain Krem Ne İşe Yarar şeklinde incelenmiştir: benzer içerikler için Sağlık kategorisine göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

1