Yüksek Faiz Veren Bankalar | Güncel Banka Faiz Oranları

Yüksek Faiz Veren Bankalar ve Güncel Banka Faiz Oranları içeriğinde, mevduat hesaplarında TL, Dolar veya diğer döviz kurlarını “Kur korumalı sistem” içerisinde veya direkt yüksek faizde bekleterek değerlendirebileceği seçenekleri sunmaktadır.

Bankalar, günlükten başlayarak 32 gün ve daha fazlası üzerinden ana paraya faiz vererek kazanç sağlanmasına imkân vermektedir. Bu bağlamda, banka hesaplarında paranın işlemesine ve duran paranın gelir getirmesine aracı olmaktadırlar.

Peki, sizlerde banka hesaplarında paranızın belirlediğiniz oranlarda işlemesini ve kazanç getirmesini istemez misiniz?; o halde Yüksek Faiz Veren Bankalar içeriğini okumaya devam edin.

Banka Faiz Oranını Kim Belirler?

Banka Faiz Oranları, ülke içerisinde bağımsız veya bağımlı bir kuruluş olan Merkez Bankası tarafından önceden ilan edilmiş bir takvim çerçevesinde piyasaları etkilemek amacıyla bir önceki dönemle birlikte hedeflenmiş enflasyon oranına mevcut durumun uygunluğu denetlenerek belirlenir. Merkez bankaları, uygunluk durumunu ve hedefledikleri oranı, şeffaf ve ölçülebilir halde kamuoyuna açıklar: böylece piyasaya güven aşılar.

Merkez Bankasının kendi içerisinde oluşturduğu kurumlarla birlikte belirlenen enflasyon oranıyla birlikte bankaların da faiz oranları ortaya çıkmaya başlar. Böylece her banka, kendi politikaları gereğince, merkez bankasının öngördüğü faiz oranlarını müşterilerine en iyi seçenekleri oluşturarak sunar.

Banka Faiz Oranını Kim Belirler?Pin
Banka Faiz Oranını Kim Belirler? – TCMB

Banka Faizleri Neye Göre Belirlenir?

Faizler, bir bankaya verilen paranın kirası olarak düşünülebilir: para bir süreliğine bankaya emanet edilir ve anlaşılan süre karşılığında kira alınır. Bu bağlamda, bireyler, paralarını faiz oranlarına göre bankalara emanet eder ve karşılığında bir kira bedeli alır. En yüksek kirayı ödeyen bankayı bularak en yüksek kazancı elde etmek ana amaçtır: bu sayede anlaşma süresi sonunda elde edilen tutarda artar. Ancak kira bedelini birey değil bankalar belirler, dolayısıyla faizlerin neye göre belirlendiği de büyük merak konusudur.

Banka Faizleri Neye Göre Belirlenir?

 • Ülke içerisine giren sıcak para oranı, banka faizlerini etkiler.
 • Banka faizleri, yani nominal faiz oranları, güncel enflasyon oranı ile reel faiz miktarını hesaba katar.
 • Enflasyon, banka faizlerinin belirlenme aşamasının başından sonuna kadar etkilidir.
 • Mevduat faiz oranı ile enflasyon oranı arasında ki fark reel faiz oranı olarak doğal yolla oluşur. Reel faiz oranını ise risk primi ortaya çıkarır: aradaki fark, bankaların ödeyeceği faizdir.

Genel itibariyle, faiz hesaplamalarında yukarıdaki faktörlerin entegrasyonu ile bir oran oluşturulsa da faizin yüksek veya düşük olmasını, direkt olarak ülkeye giren sıcak para oranı belirler. Bu konuda doğrudan enflasyon kavramı ile ilişkidir ve enflasyon faizin hesaplanmasında ana faktör olarak öne çıkar.

Güncel Banka Faiz OranlarıPin
Güncel Banka Faiz Oranları

Hangi Banka Yüksek Faiz Veriyor 2023?

Merkez Bankasının enflasyon ve faiz belirleme aşamalarından sonra bankaların müşteriye sunduğu mevduat bazında faizler, müşteriler tarafından mevcut durumlarına göre değerlendirilir. Bu noktada, en yüksek ve en karlı faizi verenler, müşteriler tarafından banka ile çalışmak için tercih edilir.

Hangi Banka Yüksek Faiz Veriyor 2023?

 • Burgan Bank – E Mevduat ile 32-91 gün arası geçerli faiz: %26,50
 • Ak Bank – Vadeli Hesap ile 92-95 gün arası geçerli faiz: %25,00
 • Burgan Bank – ON Hesap, faiz: %25,00
 • NKolay – faiz: %25,00
 • Anadolubank – faiz: %24,00
 • Odeabank – faiz: %24,00
 • Alternatifbank – faiz: %23,00
 • Deniz Bank – faiz: %22,50
 • INGbank – Hoş Geldin faizi: %22,00
 • FibaBank – Kiraz Hesap, faiz: %22,00
 • Cepteteb – Marifetli Hesap, faiz: %22,00
 • EnPara – faiz: %16,00
 • Garanti BBVA – faiz: %10,00

Yukarıdaki bankalar, 32 gün mevduat kazançları olarak Türk Lirası üzerinde en yüksek faizleri verenler arasında yerini almaktadır. En Yüksek Faiz Kimde?; Burgan Bank’ın E-Mevduat hesabında 32 ila 91 gün arası vade belirlenmesi koşuluyla %26.50 faiz oranıyla en yüksek faize sahiptir. 32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Banka, E-Mevduat hesabında Türk Lirasını işleme koymasıyla birlikte %26,50 faiz oranıyla Burgan Banktır.

Yukarıda yer alan bankaların faiz oranları hesaplanabilmek için HangiKredi web sitesinin hesaplama aracı kullanılmıştır: sizde HangiKredi ile tüm bankaların faiz oranlarını bir arada görebilir ve güncel oranlardan faydalanabilirsiniz.

Yüksek Faiz Veren Bankalar Pin
Yüksek Faiz Veren Bankalar

100.000 TL Ne Kadar Faiz Getirir 2023?

En yüksek faizi veren banka, güncel olarak, Burgan Bank E Mevduat hesabıdır: %26.50 faiz oranıyla birlikte 100.000 TL 32 ila 91 gün vadeli tutulduğunda net kazanç 2.207,19 TL‘dir.

32 Günlük Faizi En Yüksek Hangi Banka Veriyor?

18 Kasım 2022 tarihi itibariyle 32 günlük faizi en yüksek veren banka; Burgan Bank %26.50 ve Ak Bank %27,00 ile en avantajlı teklifi sunmaktadır.

En Yüksek Banka Mevduat Faizi Yüzde Kaç?

18 Kasım 2022 tarihi itibariyle en yüksek banka mevduat faizi Burgan Bank %26,50 ve Ak Bank %27,00 32 gün vadeli olmak koşuluyla en avantajlı teklif olarak öne çıkmaktadır.

Yüksek Faiz Veren Bankalar içeriğinde bankaların müşterilerine mevduat hesaplarında belirlenen vade üzerinde en yüksek faizi verenlerin listesi sunulmuş ve işleyen paran en yüksek kazancı elde etmeleri için bilgilendirme yapılmıştır. Daha fazlası için Ekonomi kategorisine göz atabilir ve benzer içerik olarak Enflasyon içeriğini de okuyabilirsiniz.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın

1