Volkswagen Araba Markaları Hangileridir?

Volkswagen Araba Markaları Hangileridir?; Volkswagen Grubu, 100 milyar doları aşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci otomotiv şirketidir, alman şirketi Audi, Bentley, Lamborghini ve Porsche gibi çeşitli markalar altında geniş bir araç yelpazesi üretmektedir.

Ayrıca Oku: “Rus Araba Markaları Nelerdir?

Volkswagen Grubu, merkezi Wolfsburg, Aşağı Saksonya, Almanya’da bulunan ve dolaylı olarak çoğunluğu Avusturyalı Porsche-Piech ailesine ait olan bir Alman çok uluslu otomotiv üretim şirketidir. Binek ve ticari araçlar, motosikletler, motorlar ve turbo makineleri tasarlar, üretir ve dağıtır ve finansman, kiralama ve filo yönetimi dahil ilgili hizmetleri sunar. Ayrıca Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Rusya’da ortak girişimleri var. Şirketin 100.000 çalışanı var ve sekiz ülkede on üretim tesisi işletiyor.

Volkswagen Grubu, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Škoda ve Volkswagen markaları altında binek otomobiller satıyor; Ducati markası altındaki motosikletler; ve MAN, Scania ve Volkswagen Ticari Araç markaları altındaki ticari araçlar. Ayrıca Çin, Hindistan, Orta Doğu ve Rusya’da ortak girişimleri var. Şirketin 100.000 çalışanı var ve sekiz ülkede on üretim tesisi işletiyor.

Volkswagen Otomobil

2015 yılında beş milyonun üzerinde araç üreterek, üretim hacmine göre dünyanın en büyük otomobil üreticisi oldu. Dünyanın en büyük şirketlerinin 2016 Fortune Global 500 listesinde yedinci sırada yer aldı. Volkswagen Grubu, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, Škoda ve Volkswagen’in sahibidir.

İlgili içerik: “Toyota Araba Şirketi Hangileridir?

Audi AG, lüks araçlar tasarlayan, tasarlayan, üreten, pazarlayan ve dağıtan bir Alman otomobil üreticisidir. Audi, Volkswagen Grubunun bir üyesidir ve kökleri Ingolstadt, Bavyera, Almanya’dadır. Audi markalı araçlar dünya çapında dokuz üretim tesisinde üretilmektedir.

Volkswagen Araba MarkalarıPin
Volkswagen Araba Markaları

Volkswagen Şirketi

Volkswagen Şirketi kökenleri karmaşıktır, 20. yüzyılın başlarına ve mühendis August Horch tarafından kurulan ilk işletmelere kadar uzanır; ancak modern şirket mevcut haliyle 1932’de kuruldu. Bentley Motors Limited, bir İngiliz lüks otomobil ve SUV üreticisi ve pazarlamacısıdır ve 1998’den beri Volkswagen Grubu’nun bir yan kuruluşudur. Merkezi Crewe, İngiltere’de bulunan şirket, 1919 yılında Cricklewood, Kuzey Londra’da W. O. Bentley tarafından Bentley Motors Limited olarak kurulmuştur. ve 1924, 1927, 1928, 1929, 1930 ve 2003’te 24 Saat Le Mans’ı kazanmasıyla tanındı.

Bugatti Otomobil S.A.S. Fransız yüksek performanslı lüks otomobil üreticisi ve Volkswagen Grubu’nun bir yan kuruluşudur. Bugatti, 1909 yılında, o zamanki Alman şehri Molsheim, Alsace’de İtalyan doğumlu Ettore Bugatti tarafından kuruldu. Lamborghini S.p.A., Sant’Agata Bolognese merkezli ve 1963 yılında Ferruccio Lamborghini tarafından kurulan bir İtalyan markası ve lüks spor otomobil ve SUV üreticisidir. Şirket, yan kuruluşu Audi aracılığıyla Volkswagen Grubu’na aittir. Genellikle Porsche olarak kısaltılan Porsche SE, merkezi Stuttgart, Baden-Württemberg’de bir bölge olan Zuffenhausen’de bulunan bir Alman spor otomobil üreticisidir. Porsche AG, çoğunluğu Porsche Automobil Holding SE’ye ait olan Volkswagen AG’ye aittir. Porsche’nin mevcut serisinde 718 Boxster/Cayman, 911, Panamera, Macan ve Cayenne SUV’ler ve Taycan elektrikli sedan gibi spor otomobiller yer alıyor.

Yorum yapın