Vehbi Koç Kimdir?

Vehbi Koç Kimdir?; Vehbi Koç, 1901 yılında İstanbul’da doğdu. Babası, gemi filosu olan başarılı bir iş adamıdır. Koç, İstanbul’da ve ardından Cenevre’de eğitim gördü. 1920 yılında İstanbul’a döndü ve babasının şirketinde çalışmaya başladı. 1926’da şirketi devraldı ve genişletmeye başladı. 1930’larda otomobil ve buzdolabı üretmeye başladı. 1950’lerde bankacılık, sigortacılık ve diğer iş alanlarına yöneldi.

Ayrıca İlgini Çekebilir: “Fatih İşbecer Kimdir?

Vehbi Koç Kimdir?

Vehbi Koç, Türkiye’nin en başarılı işadamlarından biri olarak kabul edilen bir Türk iş adamı ve hayırseverdir. Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan holding şirketi Koç Holding‘in başkanıdır. 2015 yılında 15.4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin adamı seçildi.

Koç’un başarısının anahtarının çok çalışmak ve kararlılık olduğunu söylediği sık sık alıntılanmıştır.  Konuyla ilgili olarak Koç şöyle demiştir;

Çok çalışmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Başarılı olmak istiyorsan, çalışma saatlerini koymaya istekli olmalısın. Öğrenmeye ve gelişmeye devam etmelisiniz. Büyümeyi bıraktığın gün, ölmeye başladığın gündür.

Koç, etrafınızda iyi bir ekip olmasının ve görevleri devretmenin önemli olduğunu da söylemiştir. “Her şeyi kendin yapamazsın” diyor. “Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için güvenebileceğiniz iyi insanlarla kendinizi kuşatmanız gerekiyor.”

Koç, sıkı çalışmanın ve kararlılığın yanı sıra topluma geri vermenin de önemli olduğuna inanıyor. Büyük bir hayırseverdir ve eğitim, sağlık ve afet yardımı gibi nedenlere milyarlarca dolar bağışlamıştır. “Bizden daha az şanslı olanlara yardım etmenin görevimiz olduğuna inanıyorum” diyor. “Sadece birlikte çalışarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz.”

Koç cömert bir hayırseverdi. Okullara, hastanelere ve hayır kurumlarına para bağışladı. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nin kurulmasına da yardımcı oldu.

Koç, 1996 yılında öldü. Oğlu Rahmi, Koç Topluluğu’nu devraldı.

Vehbi Koç, büyük bir holding kurmuş başarılı bir iş adamıydı. Aynı zamanda cömert bir hayırseverdi. İşte Vehbi Koç’tan tavsiyeler:

  1. Çok çalışın ve ısrarcı olun.
  2. İş ilişkilerinizde dürüst ve adil olun.
  3. Risk almaktan korkmayın.
  4. Cömert olun ve başkalarına yardım edin.
  5. Daima öğrenmeye ve ufkunuzu genişletmeye devam edin.
Yorum yapın