Vehbi Koç Kimdir? Vehbi Koç Hayatı

Vehbi Koç Kimdir?; Vehbi Koç Hayatı içeriğimizde ekonomi dünyasının en başarılı isimleri denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Vehbi Koç’tur. Hayatı boyunca çok önemli işlere imza atmış ve birçok alanda adeta marka olmuştur. Peki, Vehbi Koç kimdir? Bu sorunun detaylı yanıtını ve Vehbi Koç hayatı ile ilgili merak edilen hususları sizler için derledik.

Vehbi Koç Kimdir?

Vehbi Koç Kimdir?; Vehbi Koç, 1901 yılında Ankara’da doğmuştur, doğum tarihi net olarak bilinmemektedir ve ailesinden aktarılan bilgilerden yola çıkarak, doğum gününü 20 Temmuz olarak belirlemiştir: Ankara’nın Keçiören ilçesinin Çoraklık bölgesindeki yazlık evde dünyaya gelen Vehbi Koç, hem baba hem de anne tarafından Ankaralıdır.

Annesi, Ankara’da 6 asırlık geçmişi bulunan Kütükçüzade ailesinden Fatma Hanım iken, babası ise Ankara’da 3 asırlık geçmişi olan Koçzade Hacı Mustafa Efendi’dir. 10 yaşında geldiğinde mahalle mektebine başlayan Vehbi Koç, daha sonra ilkokula gitmiştir. İlk dersini Topal Hoca Mektebi olarak bilinen mahalle okulunda almıştır. İlkokulu birincilikle bitirme başarısı göstermiş, daha sonra ise Taş Mektep ismiyle de bilinen Ankara İdadisine (Ankara Lisesi) gitmiştir. Ancak lise hayatının çok uzun sürmediği bilinmektedir.

Vehbi Koç, ticarete henüz 16 yaşındayken girmiştir. Babasının, kendisi için açmış olduğu bakkalda zeytin, peynir ve şeker gibi ürünler satmaya başlamıştır. Koçzade Ahmet Vehbi isimli firmayı Ankara Ticaret Odası’na 1926 yılında kaydettirmiş ve ticareti artık resmi olarak yapmaya başlamıştır.

Ticaret hayatında hızlı bir şekilde yükselmeye ve başarılar elde etmeye başlayan ünlü iş adamı, 1926 yılında Ankaralı tüccar olan Sadullah Aktar Bey’in kızı olan Sadberk Hanım’la evlenmiştir. Bu evlilikten dört çocuğu olmuştur. Çocuklarının isimleri; Semahat, Rahmi, Sevgi ve Suna’dır.

Ayrıca martı kurucusu olan “Oğuz Alper Öktem Kimdir?” içeriğini de okuyabilirsiniz.

Vehbi Koç KimdirPin
Vehbi Koç Kimdir

Vehbi Koç’un Ticari Hayatı

Vehbi Koç, henüz 16 yaşındayken 120 Lira sermayeli bakkalda ticarete başlamış, daha sonra ise babasının işini devralmıştır. Bu devir sonrasında Koçzade Ahmet Vehbi firmasını resmi olarak kurmuştur. Ticaret ile ilgilenirken, bunun dışındaki işlere de odaklanmıştır. Bu süreçte Ford ve Standart Oil gibi önemli şirketlerin Türkiye temsilciliklerini almış ve işlerini büyütmeye devam etmiştir.

Ankara’nın başkent ilan edilmesinden sonra burada ciddi bir yapılaşma olacağını öngörmüş ve yapı işine girmiştir. Eskişehir ve İstanbul’da şubeler açmış ve nihayetinde 1938 yılında Koç Ticaret A.Ş.’yi kurarak, bütün şirketleri bu çatı altında toplamıştır.

Vehbi Koç’un başarısının ana kısmını, sanayi alanında atmış olduğu adımlar oluşturur. Özellikle 1950’li yıllardan sonra sanayi alanında ciddi bir atılım yapmıştır. Otomotiv, beyaz eşya, elektronik cihazlar ve benzeri alanlarda girişimleri olmuş ve bunların önemli kısmı başarıya ulaşmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • 1948 yılında General Electrics şirketini Türkiye’de ampul fabrikası kurmaya ikna etmiş ve ortak olduğu fabrika 1952 yılında ampul üretimine başlamıştır.
  • 1954 yılında, Türk sanayinin en önemli kuruluşlarından olan Türk Traktör üretime başlamıştır.
  • Arçelik, 1955 yılında beyaz eşya üretimine başlamıştır.
  • Aygaz, 1961 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
  • 1966 yılında Anadol marka otomobiller üretilmeye başlanmıştır.
  • 1968 yılında Tofaş kurulmuş ve şirket 1971 yılında üretime başlamıştır.

Birçok alanda faaliyetlere ve girişimlere başlayan Vehbi Koç, şirketlerini tek bir merkezden yönetmek için holdingleşme yoluna gitmiştir. Bunun sonucunda 1963 yılında, Türkiye’nin ilk holdingi olan Koç Holding kurulmuştur.

Vehbi Koç hayatı, sadece ticari faaliyetler ve başarılardan ibaret değildir. Bunun yanında sosyal alanda da birçok girişimi vardır. Öğrenci yurtları ve okullar yaptırmıştır. Koç Üniversitesi’ni açarak Türk yükseköğrenimine büyük katkı vermiştir.

Vehbi Koç, 1996 yılında, arkasında çok büyük eserler bırakarak hayata veda etmiştir. Vehbi Koç kimdir sorusunun cevabı, kısa olarak bu şekildedir.

Yorum yapın