Türkiye’de En Çok Satılan Arabalar

Türkiye’de En Çok Satılan Arabalar, içerisinde arabaların en başında başında 1600 cc altındaki araçlar gelmektedir, 1600 cc altında ki araçların satışları %88,4 oranına sahiptir, yakıt türü bakımından ise en fazla benzinli araçlar tercih edilmektedir.

İlgili içerik: “Toyota Araba Şirketi Hangileridir?

Araba seçimlerini gövde tipine göre yapan kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu araçlarda en fazla tercih edilenler ise SUV otomobillerdir. Ülkemizde pek çok birey satın alacağı aracı, aracın kullandığı yakıt türüne göre belirlemektedir. Benzinli araçlar, diğer yakıt türlerine sahip araçları %70,4 ile geride bırakarak zirveye ulaşmıştır. Otomobiller, bir yerden bir yere olan ulaşımı kolaylaştıran araçlar olmanın yanı sıra birer statü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yeni bir araba almak isteyen veya aracını değiştirmek isteyen kişiler, genellikle araçların konforunu, markasını, modelini ve yakıt performansını değerlendirmektedir. Peki, Türkiye’de En Çok Kullanılan Arabalar Hangileridir?;

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından açıklanan verilere bakıldığında araba satışlarında geçmiş dönemlere göre ciddi bir düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. Otomobil ve hafif ticari araç satışları %9,3 oranında azalarak 357.904 adet araç satışı gerçekleşmiştir.

ArabaPin
Araba

2023 Yılında Türkiye’de En Çok Satılan Araba Markaları Hangileridir?

Günümüzde arabalar, hayatımızın her alanında bizlere kolaylık sağlamaktadır. Özellikle uzun mesafe yolculuklarında, zaman kaybını minimum seviyeye indirir. Teknolojinin gelişmesiyle arabaların konfor seviyesi de gitgide artmıştır. Bu durum otomobil sektöründeki rekabeti arttırarak, çeşitliliği ortaya çıkarmıştır, rekabet dikkate alınarak bir liste oluşturulmuştur. Listeye göre 2023 yılında Türkiye’ye gelecek ve gelmesi muhtemel olarak araç markalarına yer verilmiştir.

2023’te Türkiye’ye Gelecek Arabalar;

Fiat

2022 yılında Türkiye’de en çok tercih edilen araba markası Fiat olmuştur. Diğer araba markalarını geride bırakarak zirveye ulaşan Fiat marka arabalar, toplamda 62.154 adet satılmıştır. En fazla tercih edilen Fiat araç modeli ise Efes Sedan’dır. Bu modelin 28.850 adet satışı gerçekleşmiş ve en popüler modeller arasındaki yerini almıştır.

Renault

Renault, 2022 yılında Türkiye’de en çok satılan arabaların arasında ikinci sıraya yerleşmiştir. Bu markanın toplamda 49.330 adet satışı gerçekleşmiştir. Renault araçların en çok tercih edilen modeli ise Clio HB’dir. Clio araçlar toplamda 22.816 adet satılmıştır.

Ford

2022 yılında Türkiye’de en fazla tercih edilen arabalar listesinde üçüncü sırada Ford yer almıştır. Ford marka araçların toplamda 32.386 adet satışı gerçekleşmiştir. Bu markanın en fazla tercih edilen modeli ise Tourneo Courier’dir. Toplamda 15.025 adet satılmıştır.

Volkswagen

Listenin dördüncü sırasında Volkswagen marka araçlar yer alıyor. Bu markanın toplamda 29.083 adet satışı gerçekleşmiştir. Bu markanın en fazla talep gören modeli ise Polo’dur. Polo arabalar, lüks ve konfora önem veren kişilerin en fazla tercih ettiği araba modellerinden biridir. Toplamda 5851 adet satılmıştır.

Hyundai

2022 yılında Türkiye’de en fazla tercih edilen arabalardan biri de Hyundai marka araçlardır. Bu araçların toplam 23.805 adet satışı gerçekleşmiştir. Hyundai markanın en fazla tercih edilen modeli ise i20’dir. Toplamda 7371 adet i20 modeli satışı gerçekleşmiştir.

Yorum yapın