Turizm Geliri Yüksek Ülkeler

Turizm Geliri Yüksek Ülkeler içerisinde Dünya Turizm Örgütü’ne göre, uluslararası turizm gelirleri (turistlerin yurtdışındayken harcadıkları para), 2013’te 1,2 trilyon ABD dolarından 2014’te 1,3 trilyon ABD dolarına yükselmiştir. Bu büyüme, büyümesi beklenen küresel ekonomi ile uyumludur. 2015 yılında %3,3

Bazı ülkeler turizme diğerlerinden daha bağımlıdır. 2014 yılında turizm, Aruba, Bahamalar, Maldivler, Monako, San Marino ve Seyşeller’de GSYİH’nın %30’unu veya daha fazlasını temsil ediyordu.

Turizm Geliri En Yüksek Olan Ülkeler

Turizm Nedir?Pin
Turizm Nedir?

Turizm Geliri, ülke içerisinde bulunan çeşitli sosyo-ekonomik durumlara göre artabilir veya azalabilir. Bu bağlamda sizler için hazırladığımız içerikte yer alan ülkeler, turistik yerler açısından öne çıkmaktadırlar. Böylece turizm gelirleri yüksekken aynı zamanda en fazla turist çeken ülkelerin de başlarında gelmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomisi ve aynı zamanda her yıl 75 milyondan fazla uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan en büyük turizm merkezidir. Turistler ABD’ye Büyük Kanyon, Niagara Şelalesi ve Yellowstone Ulusal Parkı gibi doğa harikalarının yanı sıra Özgürlük Anıtı, Empire State Binası ve Disney World gibi insan yapımı cazibe merkezlerini görmek için geliyor.

Ayrıca Oku: “Kuveyt Dinarı Neden Bu Kadar Pahalı?

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi‘ne göre, Amerika Birleşik Devletleri 2016 yılında toplam 1,6 milyon uluslararası ziyaretçi ile dünyanın yedinci en büyük turizm destinasyonu. dünya, sadece Fransa’nın arkasında.

Amerika’nın Büyük Kanyon ve Niagara Şelalesi gibi doğa harikalarından Özgürlük Anıtı ve Golden Gate Köprüsü gibi insan yapımı cazibe merkezlerine kadar turistlere sunabileceği çok şey var. Ve ülke genelinde temsil edilen pek çok farklı kültür ve yaşam tarzıyla, herkes için bir şeyler var.

Amerika Birleşik Devletleri’nin turistler için bu kadar popüler bir yer olmasının birkaç nedeni var. Birincisi, ülke çok büyük ve birçok farklı manzara ve cazibe merkezine sahip. İkincisi, Amerika Birleşik Devletleri uzun bir tarihe ve temsil edilen birçok farklı kültüre sahiptir. Ve son olarak, Amerika Birleşik Devletleri iyi bir altyapıya ve turistler için bol kaynağa sahip gelişmiş bir ülkedir.

Amerika Birleşik Devletleri turizm gelirlerinden büyük ölçüde yararlanmaktadır. 2016’da turizm, ABD ekonomisine 1,5 trilyon dolar veya GSYİH’nın yaklaşık %9’una katkıda bulundu. Bu çok büyük bir rakam ve sadece önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

ABD’nin turizm gelirini daha da artırmak için yapabileceği birkaç şey var. Birincisi, ülke, insanların ziyaret etmesini kolaylaştırmak için vize sürecini iyileştirebilir. İkincisi, Amerika Birleşik Devletleri cazibe merkezlerinin daha fazla pazarlamasına ve tanıtımına yatırım yapabilir. Ve son olarak, Amerika Birleşik Devletleri altyapısını iyileştirmeye çalışarak onu turistler için daha da misafirperver ve misafirperver hale getirebilir.

Amerika Birleşik Devletleri zaten dünyanın her yerinden gelen turistler için en iyi yer. Biraz çaba ile kolayca bir numaralı turizm destinasyonu haline gelebilir ve ekonomiye daha fazla gelir ve fayda sağlayabilir.

Çin

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesidir ve son yıllarda giderek zenginleşerek turistler için önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Ziyaretçiler Çin’in ikonik Çin Seddi’ni, Pekin’deki Yasak Şehir’i ve Xi’an’daki Terracotta Savaşçılarını görmeye geliyor.

Fransa

Fransa, her yıl 70 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Turistler, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi ve Notre Dame Katedrali gibi dünyaca ünlü simgeleriyle “Işık Şehri” Paris’i görmeye geliyor. Ayrıca Provence bölgesi ve Fransız Alpleri de dahil olmak üzere Fransa’nın güzel kırsalının tadını çıkarırlar.

İspanya

İspanya, her yıl 60 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler dördüncü turizm merkezidir. Turistler, güneşli Akdeniz sahillerinin, çarpıcı mimarisi ve sanatının ve canlı gece hayatının tadını çıkarmak için İspanya’ya geliyor. İspanya’daki popüler destinasyonlar Barselona, ​​Madrid, Granada ve Sevilla’dır.

İtalya

İtalya, her yıl 50 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler beşinci turizm merkezidir. Turistler, İtalya’ya Kolezyum ve Pisa Kulesi gibi dünyaca ünlü simge yapılarını görmek ve lezzetli yemek ve şaraplarının tadını çıkarmak için geliyorlar. İtalya’daki popüler destinasyonlar arasında Roma, Floransa, Venedik ve Milano bulunmaktadır.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, her yıl 35 milyonu aşkın ziyaretçisiyle dünyanın en popüler altıncı turizm merkezidir. Turistler, Big Ben ve Buckingham Sarayı gibi tarihi yerlerin yanı sıra Göller Bölgesi ve İskoç Dağlık Bölgesi gibi birçok güzel kırsal bölgesini görmek için İngiltere’ye geliyor.

Türkiye'de TurizmPin
Türkiye’de Turizm

Türkiye

Türkiye, her yıl 30 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler yedinci turizm merkezidir. Turistler, eşsiz “peri bacaları” ile Kapadokya bölgesi gibi çarpıcı doğal manzaralarını ve ayrıca Efes şehri gibi iyi korunmuş antik kalıntılarını görmek için Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’nin turizm gelirleri son yıllarda artış göstererek 2018’de 34,5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre bu rakamın 2019’da 37,6 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Turizm gelirlerindeki artış, büyük ölçüde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının artmasından kaynaklanmaktadır. 2018 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 18 artarak 45 milyona ulaştı. Bu büyümenin 2019 yılında da devam etmesi ve yabancı ziyaretçi sayısının 50 milyona ulaşması bekleniyor.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin artmasının temel nedenleri, ülkenin çeşitli cazibe merkezleri, elverişli iklimi ve nispeten düşük maliyetleridir. Türkiye, Akdeniz sahillerinden doğudaki dağlara kadar çok çeşitli turistik yerler sunmaktadır. Ülke ayrıca İstanbul şehri ve Efes arkeolojik alanı gibi bir dizi Dünya Mirası Alanı ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Türkiye’nin iklimi, yılın büyük bir bölümünde sıcak ve güneşli hava sunan ülkenin Akdeniz kıyıları ile ziyaretçiler için bir başka önemli cazibe merkezidir.

Türkiye’de seyahat ve konaklama maliyetlerinin nispeten düşük olması turizmin büyümesine katkıda bulunan bir diğer faktördür. Türkiye, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer popüler turistik yerler ile karşılaştırıldığında nispeten uygun fiyatlı bir destinasyondur. Ülkenin para birimi olan Türk Lirası da son yıllarda ABD doları ve euro gibi önemli para birimlerine karşı değer kaybettiği için yabancı ziyaretçiler için giderek daha cazip hale geldi.

Turizm gelirlerindeki artışın Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi oldu ve turizm sektörü şu anda ülkenin GSYİH’sının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Sektör ayrıca, turizm endüstrisinde yaklaşık 2,8 milyon kişinin istihdam edilmesiyle milyonlarca Türk için istihdam yaratmıştır.

Türkiye’nin turizm sektörü son yıllarda hızla büyüdü ve şu anda ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. 2019 yılına kadar yabancı ziyaretçi sayısının 50 milyona ulaşması beklenen sektörün önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam etmesi bekleniyor. Hükümet, turizmin ekonomiye katkısını yüzde 20’lik bir hedefle daha da artırmayı hedefliyor.

Almanya

Almanya, her yıl 30 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler sekizinci turizm merkezidir. Turistler, Berlin Duvarı ve Reichstag gibi birçok tarihi simge yapı ve müzenin yanı sıra Bavyera Alpleri gibi güzel kırsal bölgelerini görmek için Almanya’ya geliyor.

Avustralya

Avustralya, her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler dokuzuncu turizm merkezidir. Turistler Avustralya’ya Büyük Set Resifi ve Uluru (Ayers Kayası) gibi eşsiz doğa harikalarının yanı sıra Sidney ve Melbourne gibi hareketli şehirlerini görmek için gelirler.

Tayland

Tayland, her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçisiyle dünyanın en popüler onuncu turizm merkezidir. Turistler Tayland’a, Phuket ve Koh Samui adaları gibi güzel plajlarının yanı sıra Bangkok’taki Wat Arun gibi çarpıcı tapınaklarını görmek için geliyor.

Yorum yapın