Trafik Kazası Sonrası Neler Yapılmalıdır? – Trafik Kazası Avukatı

Trafik Kazası Sonrası Neler Yapılmalıdır?; Trafik Kazası, artan nüfus oranlarının sayısı ile beraber her evde kişilerin sahip olduğu araç sayısında ve trafik kazası sayısında artış görülmeye başlanmıştır, işte bu yüzden, Trafik Kazası Avukatı adında avukatlık mesleğinin içerisinde bir alan olmuştur. Ayrıca konuyla ilgili olarak “Türkiye’de Çok Kazandıran Meslekler” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Onlarca araç gördüğümüz yollarda, sürekli olarak akıp giden trafik sebebiyle kazalar ile karşılaşmak kaçınılmaz olsa gerek. Kimi zaman küçük, kimi zaman ise büyük hatalar sebebi ile olası kazalarla karşı karşıya gelinebilmektedir.Öte yandan, her ne kadar önlenilmeye çalışılsa da, yaşanılan trafik kazaları engelleyemediğimiz birçok problemi beraberinde getirmektedir. Trafik kazası öncesinde birçok kişi önlem almaya çalışmaktadır. Bunlardan bazıları, periyodik olarak zamanında bakım yaptırmak, anti freze suyu değişimi, lastik basınçlarının günlük kontrolü, kışlık zincir tedariki gibi önlemler olarak sıralanabilir. Bütün benzer önlemleri almanıza rağmen, sizin suçunuzun olmadığı bir şekilde kaza ile karşılaşırsanız neler yapılması gerekmektedir?

Olası bir kaza sürecinde birçok konu sürücülerin aklında bulunabilir. Bunlardan bazıları ise, ilk yardım usulleri, yangın önleyici ve söndürücü malzemelerin kullanımı, kaza tutanağı belgesi doldurulması, çekici irtibat telefonları gibi sıralanabilir. Peki, yaşanılan kaza sonrasında gerekli olabilecek her konuda hukuki süreçler için Trafik Kazası Avukatı ihtiyacı duyabileceğinizi düşündünüz mü?

Trafik Kazası Avukatı Neler Yapar?

Diğer ülkelerdeki trafik kaza oranlarına bakıldığında Türkiye ortalamasının ciddi oranda yüksek seyirlerde olduğu gözlenmektedir. Yaşanan kazalardan sonra çoğu kişi yeterli bilgi ve donanım olmadan, eksik belge ve evraklarla yıllarca uğraşarak ikinci bir mağduriyet yaşamaktadır. Kaza yapmış kişiler hak kayıplarına karşı tazminat yoluna gidebilmektedirler.

Anılan tazminat talebinin muhatap olunanı ise araçların sigortalanmış olduğu sigorta şirketleridir.

Karayolları Trafik Kanununda yer alan Madde 97’ye göre;

“Kazada zarar gören, mali sorumluluk sigortasında, sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya karşı hukuki olarak dava da açabilir.” ifadesi kullanılmıştır.

Trafik Kazası Avukatı, mağduriyet yaşayan aracın sürücüsüne, tedavi gören aile yakınlarına ya da vefat eden kişinin vasilerine hukuki süreç için her türlü desteği sunar.

Trafik Kazası Sonrası Neler YapılmalıPin
Trafik Kazası Sonrası Neler Yapılmalı

Trafik Kazası Avukatı Hangi Hallerde Görev Üstlenir?

Trafik Kazası Avukatı özellikle, yaralanma, tedavi süreçleri, iş göreme, uzuv kaybetme, felç olma, kalıcı hasarlılık, ameliyat, ekonomik olarak geleceğin etkilenmesinden doğan kayıplar, psikolojik sağlık kaybı,  gerekli bakıcı giderleri gibi durumlar söz konusu olabileceği durumlarda, kazaya sebebiyet durumundan dolayı açılacak manevi ya da maddi tazminat davalarını kabullenir.

Raporların tam tespiti, eksiksiz belge içerikleri ve tedavi sürecinin kapsamı davanın tüm aşamalarını etkileyeceğinden dolayı, profesyonel yardım alınarak çok dikkatli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, trafik kazası sonrasında, kazanın meydana geldiği günden itibaren 10 yıl geçtikten sonra açılabilecek dava hakkının zaman aşımına uğrayacağı unutulmamalıdır.

Yorum yapın