Toyota Araba Şirketi Hangileridir?

Toyota Araba Şirketi, 200 milyar doları aşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük otomotiv şirketidir. Japon şirket, küçük arabalardan SUV’lara ve kamyonlara kadar geniş bir araç yelpazesi üretiyor. Toyota arabaları ayrıca hibrit ve elektrikli araçlarda lider bir yenilikçidir.

1937’de Toyoda Automatic Loom Works, Ltd. (bugünkü Toyota Industries Corporation), otomobil bölümü Toyota Motor Corporation’ı kurdu. Altı yıl sonra, bölüm ilk binek otomobili Toyota AA’yı üretti ve 1947’de bölüm ilk orijinal binek otomobili Toyota SA’yı geliştirdi. Şirketin 1950’lerin sonu ve 1960’ların başındaki başarısı, Japonya’daki ekonomik patlamayla aynı zamana denk geldi. Toyota, 1966 yılında 10 milyonuncu aracını üretti. 1980’lerde Toyota, Japonya dışında agresif bir şekilde genişlemeye başladı ve birçok ülkede yeni üretim tesisleri kurdu. Toyota arabaları şu anda 28 ülke ve bölgede 60 imalat şirketi işletiyor.

Ayrıca Oku: “Rus Araba Markaları Nelerdir?

2014 yılında Toyota Motor Corporation, 9.896.441 otomobil (9.409.140’ı Japonya’da ve 487.301’i diğer ülkelerde satıldı) ve 275.525 ticari araç dahil olmak üzere 10.171.966 araç üretti. Küresel merkezi Toyota City, Aichi’de bulunmaktadır. Toyota Motor Company’nin (Toyota Jidosha KK), TMC olarak da bilinen ana merkezi, Toyota City’de, ana şirketi Toyota Industries Corporation’ın genel merkezinin bitişiğindedir. 2016 itibariyle şirket, Alman Volkswagen Grubu’nun ardından dünyanın en büyük ikinci otomotiv üreticisidir.

Toyota arabaları, hibrit elektrikli araç satışında dünyanın pazar lideridir ve hibrit araçların dünya genelinde kitlesel pazarda benimsenmesini teşvik eden en büyük şirketlerden biridir. Toyota arabaları ve Lexus hibrit binek otomobil modellerinin kümülatif küresel satışları Ocak 2017’de 10 milyon dönüm noktasına ulaştı. Prius ailesi, Ocak 2017 itibariyle dünya çapında 6 milyonun üzerinde satılan, dünyanın en çok satan hibrit isim plakasıdır.

ToyotaPin
Toyota

Toyota Araba Şirketi

Şirket, 1937’de Kiichiro Toyoda tarafından, babasının şirketi Toyota Industries’den otomobil üretmek üzere bir yan ürün olarak kuruldu. Üç yıl önce, 1934’te, hala Toyota Industries’in bir departmanı iken, ilk ürününü, Type A motorunu ve 1936’da ilk binek otomobili Toyota AA’yı yarattı. Toyota Motor Corporation, Toyota markası Hino, Lexus, Ranz ve Daihatsu dahil olmak üzere beş marka altında araç üretmektedir. Aynı zamanda Subaru Corporation’da %16,66, Isuzu’da %5,9 hisseye ve Çin’de iki (GAC Toyota ve Sichuan FAW Toyota Motor), biri Hindistan’da (Toyota Kirloskar), biri Çek’te ortak girişimlere sahiptir. Republic (TPCA), birkaç “otomotiv dışı” şirketle birlikte. TMC, dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Toyota Group’un bir parçasıdır.

Yorum yapın