Temettü Veren 5 Şirket

Temettü Veren 5 Şirket içeriğimizde, Temettü Ne Demek?; ne işe yarar ve kimler temettü verir sorularının yanıtlarını arayacağız. Temettü, şirketlerin dönem içinde elde ettikleri kârları mevcut ortakların pay alma hakkıdır. Borsada işlem gören şirketlerin kâr payları nakit veya hisse senedi olarak dağıtılır. Temettürler iki ayrı şekilde dağıtılır; nakit olarak hisse senedi sahiplerine ödenen temettü veya bedelsiz sermaye artırımı dahil edilerek karşılığında yeni hisse senedi dağıtılan temettüler. Temettü nedir sorusunu ve temettü veren 5 şirketi birlikte detaylıca inceleyelim.

Temettü Nedir?

Temettü; şirket hissedarlarına ortaklık payları oranı kadar kâr payı dağıtılmasıdır. Yıllık bilanço verilerine göre net kârdan temettü dağıtımı yapılır veya yedek akçelerden temettü dağıtımı sağlanır. Temettü dağıtımı zorunlu olmadığı için yıllık bilanço ve yedek akçe göz önünde bulundurulup şirketlerin genel kurullarında dağıtılması karar verilir.  Temettü hisselerinin neler olduğunu öğrenmek için ayrıca “Temettü Hisseleri, Temettü Nedir?” içeriğini de okuyabilirsin.

Şirketlerin temettü dağıtım tarihleri farklılık gösterebilir. Temettü hakkı kazanılabilmesi için şirketlerin genel kurullarında belirlenen temettü dağıtım tarihlerinde hisse senedine sahip olmanız yani şirkete ortak olmanız ve kâr payı alma hakkınız gerekmektedir. Temettü dağıtım tarihleri BİST’e bildirilir ve KAP (kamuoyu aydınlatma platformu) tarafından duyurulur.

Temettü alabilmeniz için temettünün dağıtılacağı gün hesabınızda temettü dağıtılacak hisse senedinden bulunması gereklidir. Alacağınız temettü miktarı, şirketin önceden açıkladığı hisse başına net temettü tutarı ve elinizde bulunan hisse senedi adetine bağlı olarak değişir. Örnek olarak X şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini açıkladı ve portföyünüzde 1000 adet X hissesi var 1000 TL’niz temettü ödeneceği tarihten 2 gün sonra hesabınıza geçer.

Temettü Ne Demek?

Temettü, hissedarı oldukları şirketlerin yıllık net dönem kârından pay sahiplerine dağıtılması karar verilen tutardır. Kâr payı, nakit veya bedelsiz pay olarak dağıtılabilir. Söz konusu olan şirket, bedelsiz sermaye arttırımı yapmaya karar verdiğinde kâr payı, pay senedi olarak dağıtılır. Kâr payının nakit olarak dağıtılması halinde ödeme peşin veya belirlenen tarihler arasında taksitler halinde dağıtılabilir.

Ayrıca en yüksek temettü veren hisseler hakkında bilgi almak için “En Yüksek Temettü Veren Hisseler” içeriğimize göz atabilirsin.

Temettü kararı, şirketin yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulun tarafından alınır. Borsada işlem gören ortaklıklarda kâr payı tüm pay sahiplerine payları oranında dağıtılır. Kâr payı alabilmek için mutlaka kâr payının ödemesinin yapıldığı gün o pay senedinin elinizde bulunmalıdır. Borsada işlem gören şirketlerde ilgili dönemde kâr etmiş olsalar bile temettü dağıtmayabilirler, kâr payı dağıtan şirketler olduğu gibi kâr payı dağıtmama kararı alan şirketler de mevcut olabilir.

Temettü ŞirketleriPin
Temettü Şirketleri

Ereğli Demir Çelik Şirketi

EREGL şirketi metal ve imalat sektöründe hizmet vermektedir. 13.01.1986 tarihinden beri Borsa İstanbul (BİST) işlem görüyordur. işlem gördüğü pazar yıldız pazardır. Ortaklık yapısında halka açık kısmı %47,63 oranındadır. 2022 yılının temettü verimi olarak %11 oranındaki temettü miktarı vererek 2022 zirvesinde yer alıyor.

Türk Telekomünikasyon Şirketi

TTKOM şirketi bilgi iletişim ve telekominikasyon sektöründe hizmet vermektedir. Borsa İstanbul (BİST) yıldız pazarda işlem görmektedir. 15.05.2008 yılından beri işlem görmektedir. Ortaklık yapısı olarak halka açıklık oranı %13,31 oranındadır. 2022 oranında temettü verimi olarak %10.2 ile en yüksek temettü miktarı veren şirketlerden biridir.

İskenderun Demir Çelik

ISDMR şirketi imalat ve metal sanayi alanında hizmet vermektedir. Borsa İstanbul (BİST) yıldız pazarda hizmet görmektedir. Ortaklık yapısı olarak halka açıklık oranı %5.07 oranındadır. 2022 yılında temettü verimi olarak %9,2 ile en yüksek temettü miktarı veren şirketlerden biridir.

BASGZ Şirketi

Mali kuruluşlar gayrimenkul yatırım ortaklıkları alanında faaliyet göstermektedir. Borsa İstanbul (BİST) işlem gördüğü pazar yıldız pazardır. 11.06.2021 yılından beri Borsa İstanbul (BİST) işlem görüyor. Ortaklık yapısında halka açık kısmı %14,55 oranındadır. 2022 yılı temettü verimi olarak %9.1 oranında temettü miktarı vererek şirket, 2022 yılının en yüksek temettü miktarlarından birini vermiştir.

Türk Tuborg Bira Ve Malt Sanayi A.Ş

Tuborg şirketi imalat gıda içecek ve tütün alanında faaliyet göstermektedir. Borsa İstanbul (BİST) işlem gördüğü pazar piyasa öncesi işlem platformudur. 29.11.1989 yılından beri Borsa İstanbul (BİST)işlem görmektedir. Ortaklık yapısında halka açık kısmı %4.31 oranındadır. 2022 yılı temettü verimi olarak %8.8 oranında temettü miktarı vererek 2022 yılının en yüksek temettü veren şirketlerinden biri olmuştur.

Yorum yapın