Temettü Emekliliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Temettü Emekliliği Nedir?; Temettü Emekliliği, yüksek temettü verimi, düzenli büyüme ve kar geçmişine sahip olan köklü şirketlerin borsada işlem gören hisse senetlerinden satın alarak, uzun vadede temettü ile elde edilen pasif gelirin, kişinin yaşam masraflarını karşılayacak düzeyde artmasına denir. Temettü Emekliliği hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi ise bu işlem belirli bir plan dahilinde gerçekleştirilmelidir. Temettü Emekliliği planı oluşturulurken planın kaç yıllık olacağı ve her ay ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Başlangıçta olarak 10 yıllık bir Temettü Emekliliği planı olduğunu varsaydığımızda, bu plan içinde, ilk yıl için aylık 2000 Türk Lirası, toplamda ise senede 24.000TL yatırım belirleyelim.  Ayrıca temettü veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için “Temettü Veren 5 Şirket” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yani yıllık 24.000TL’lik hisse alalım. 10 sene sonra gerçekleştirdiğiniz yatırımın, o zaman ki güncel rakamlarla işinize yarayabilecek bir meblağ olabilmesi için her yıl yatırım miktarını gelirinizin artış oranında artırmanız gerekir. Aynı zamanda temettü gelirleri ile hisse adeti sayınızı fazlalaştırmak için kullanmanız her geçen yıl temettü gelirlerinizi daha fazla arttıracaktır. Bu belirlediğiniz miktarla pay alabileceğiniz şirket ya da şirketleri seçmeniz gerekli. Seçim yaparken dikkat etmemiz gereken iki önemli detay var.

Ayrıca Oku: “Türkiye Borsası’ndaki Ana Sektörler

Hisse senedi seçerken, sürekli büyüyen Borsa İstanbul’da işlem gören köklü şirketlerin en az 10 yıllık geçmiş verilerini araştırarak, güvenilir ve düzenli büyüme gösteren şirket yada şirketlere ait payları inceleyin. İkinci olarakta temettü getirisi yüksek şirketleri araştırın. Bu şirketlerin son 10 yıla ait temettü bilgilerini inceleyerek, düzenli ve yüksek temettü veren hisseleri belirleyin.

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?; Temettü, şirket ortaklık payları oranı kadar kâr payı dağıtılmasıdır: şirketin, senelik bilanço verilerine göre net kârdan temettü dağıtımı yapılır ya da yedek akçelerden temettü dağıtımı sağlanır.

Temettü dağıtımı zorunlu olmadığı için yıllık bilanço ve yedek akçe göz önünde bulundurulup şirketlerin genel kurullarında dağıtılması karar verilir. Şirketlerin temettü dağıtım zamanları şirketten şirkete göre farklılık gösterebilmektedir. Bir şirketten temettü hakkı kazanabilmeniz için şirketlerin genel kurulları tarafından belirlenen temettü dağıtım tarihlerinde hisse senedine sahip olmanız yani şirkete bir oranda ortak olmanız gereklidir. Şirketler temettü dağıtım tarihleri BİST’e bildirilir ve KAP (kamuoyu aydınlatma platformu) tarafından bu tarihler duyurulur. Temettü alabilmeniz için temettünün dağıtılacağı gün hesabınızda, temettü dağıtacak şirketin hisse senedinden bulunması gereklidir. Alacağınız temettünün miktarı, şirketin öncesinde açıkladığı, hisse başına net temettü tutarı ve sizde bulunan hisse senedi sayısına bağlı olarak değişmektedir.

Temettü EmekliliğiPin
Temettü Emekliliği

Temettü Emekliliği Ne Demek?

Temettü Emekliliği Ne Demek?; Temettü Emekliliği, düzenli olarak temettü veren şirketlerin ya da şirketin hisselerini biriktirerek uzun vadede biriken hisselerden gelen temettülerle bir emekli maaşı alır gibi düzenli olarak alarak gelir elde edilen bir emeklilik sistemi olarak geçer. Detaya girmek gerekirse, ilk zamanlar yavaş yavaş yapılan alımların birikmesi sonucunda ve ayrıca gelen temettü ödemeleriyle birlikte yine aynı hisseye yatırım yaparak lot yani diğer bir değişle hisse adeti arttırılmasıyla hisse biriktirme işlemi yapılır. Ne kadar çok lot birikirse o kadar çok temettü gelir ve bu sayede de her temettü dağıtımında öncekinden daha çok lot alınmış olur. Sonuç olarak hisse sayısı yükseldikçe gelirler bu oranda artar ve pasif gelir denilen gelir modelinde kar yapmış olunarak temettü emekliliği gerçekleşir.

Yorum yapın