SuperAPP Nedir?

SuperAPP Nedir?; SuperAPP, müşteriler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere tasarlanmış yeni bir mobil uygulama türüdür ve genellikle çok çeşitli diğer uygulama ve hizmetlerle entegre edilerek kullanıcıların ihtiyaç duydukları tüm özelliklere ve hizmetlere tek bir yerden erişmelerini kolaylaştırır.

SuperAPP’ler, müşteri düşünülerek oluşturulmuş uygulamalardır ve müşterinin tüm cihazlarında birleşik bir deneyim sağlar. sosyal medya, e-ticaret, ödemeler ve bankacılık gibi kategorilerden bir veya daha fazlasında geniş bir hizmet yelpazesi sunan uygulamalardır. SuperAPP’ler ayrıca her müşteri için kişiselleştirilecek şekilde tasarlanmıştır, böylece her müşteri kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış benzersiz bir deneyime sahip olur.

SuperAPP’lerin Bankacılık Sektörü Açısından Önemi

Son on yılda bankacılık sektöründe büyük bir değişim yaşandı. Tüketici davranışı değişti ve müşterilerin artık mobil cihazlarını bankacılık faaliyetleri için her zamankinden daha fazla kullanma olasılıkları arttı. Buna cevaben bankalar, müşterilerine hareket halindeyken bankacılık yapmak için uygun bir yol sağlamak için mobil uygulamalar geliştirdiler. Ancak mobil uygulama sayısı arttıkça müşteri şikayetleri de arttı. Müşteriler, ihtiyaçları için doğru uygulamayı bulmakta zorlanıyor ve genellikle kötü kullanıcı deneyiminden dolayı hüsrana uğruyorlar.

Bu İçeriği Okuyanlar “Banka Müşterileri İçin SuperAPP’lerin Önemi” İçeriğini de Okudu!

Son yıllarda bankacılık sektörü SuperAPP’lerin potansiyelini fark etmesiyle birlikte, sektörün önünde gelen birkaç büyük banka kendi süper uygulamalarını başlattı ve daha fazlasının da aynı şeyi yapması bekleniyor.

Süper uygulamalara yatırım yapan bankalardan bazıları HSBC, Standard Chartered ve DBS’dir. Bu bankalar, ödemeler, para transferleri ve krediler de dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunacak süper uygulamalar geliştirmek için Grab, Gojek ve WeChat gibi ortaklarla birlikte çalışıyor.

Ayrıca, SuperAPP’lere yatırım yapan bankaları ve bu bankaların yatırım yaptığı miktarları da belirtmekte fayda olacağı göz önünde bulundurulursa.

  • Bank of America – 15 milyon dolar
  • Citigroup – 10 milyon dolar
  • Goldman Sachs – 10 milyon dolar
  • JPMorgan Chase – 5 milyon dolar
  • Morgan Stanley – 5 milyon dolar

gibi devasa rakamları, bankalar SuperAPP’ler için yatırım amacıyla kullanmışlardır.

Süper uygulamalar, mesajlaşma, ödemeler, ulaşım ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunan mobil uygulamalardır. Asya’da fazlaca popülarite kazandıktan sonra  şimdi dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazanmaya başlamaktadırlar.

Süper uygulamalara yapılan yatırım, bankacılık sektörünün büyüyen mobil ticaret pazarından yararlanmaya yönelik daha geniş stratejisinin bir parçasıdır. Bankalar, tek bir uygulama üzerinden geniş bir hizmet yelpazesi sunarak, ürün ve hizmetlerini tüketiciler için daha uygun ve erişilebilir hale getirmeyi umuyor.

Bankacılık sektörünün süper uygulamalara yatırımı riskli bir bahis, ancak uygulamalar Asya’da olduğu gibi başarılı olursa çok iyi sonuç verebilir. Yatırımın karşılığını alıp almayacağını zaman gösterecek, ancak bankacılık sektörü, süper uygulamaların mobil ticaretin geleceği olduğuna açıkça belirtmekten hiçbir zaman çekinmiyor.

SuperAPP Nedir?Pin
SuperAPP Nedir?

SuperAPP’lerin Bankalar İçin Faydaları Nelerdir?

SuperAPP’lerin bankalar için birçok faydası vardır. SuperAPP’ler, , geleneksel bankacılık uygulamalarından daha akıcı ve kullanıcı dostu bir deneyim sunar bu da daha fazla müşterinin memnuniyeti ve sadakatini sağlar. SuperAPP’ler ayrıca daha verimlidir ve bankaların zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir. Ayrıca, SuperAPP’ler her müşteri için kişiselleştirilebilir, bu da daha hedefli bir deneyim sağlar.

SuperAPP’ler, aktarım halindeki ve beklemedeki verileri şifreleyerek ve ayrıca gelişmiş kimlik doğrulama ve yetkilendirme özellikleri sunarak bankalara daha fazla veri güvenliği sağlar. Ayrıca SuperAPP’ler, bankaların Gramm-Leach-Bliley Yasası (GLBA) ve Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS) gibi veri güvenliği düzenlemeleriyle uyumlu olmasına yardımcı olabilir.

Bankacılık Sektörü SuperAPP’ler Hakkında Ne Yapıyor?

Bankacılık sektörü, müşterilere daha iyi bir deneyim sunma baskısı altındadır. SuperAPP’ler, bankaların müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmalarının bir yoludur. SuperAPP’ler kalıcıdır ve bankacılık endüstrisinin bunları benimsemesi gerekir.

Bankalar, müşteri deneyimini iyileştirmek için SuperAPP’leri nasıl kullanabilir?

Bankaların, müşteri deneyimini iyileştirmek için;

-Çok Çeşitlilik: Müşterilerine sosyal medya, e-ticaret, ödemeler ve bankacılık dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunmak için süper uygulamaları kullanabilir.

– Erişim: Müşterilerin ihtiyaç duydukları hizmetlere erişmeleri için daha uygun bir yol sağlayarak müşteri hizmetlerini iyileştirmek için süper uygulamaları kullanabilir.

– Güvenilirlik: Müşterilerin hesaplarına erişmeleri için daha güvenli bir yol sunarak güvenliği artırmak için süper uygulamalar kullanabilir.

– Sadakat programları oluşturma: Bankalar, müşterilere uygulamayı kullanma karşılığında ödüller sunan sadakat programları oluşturmak için süper uygulamaları kullanabilir.

Yorum yapın