Stop Loss Nedir? – Ne İşe Yarar?

Stop Loss Nedir?; Stop Loss, belirli bir fiyata ulaştığında bir menkul kıymeti satmak için bir komisyoncuya verilen bir emirdir. Bu, bir yatırımcının bir güvenlik pozisyonundaki kaybını sınırlamak için yapılır. Stop-loss, bir yatırımcının bir güvenlik pozisyonundaki kaybını sınırlamak için tasarlanmıştır. Belirli bir fiyata ulaştığında bir menkul kıymeti satmak için bir komisyoncuya yerleştirilir.

Bir yatırımcı bir menkul kıymet satın aldığında, genellikle menkul kıymeti kâr için satmak istedikleri bir hedef fiyatı vardır. Ancak fiyatlar dalgalanabilir ve bazen yatırımcının beklentilerine ters düşebilir. Bir menkul kıymetin fiyatı düşerse ve düşmeye devam etmesi muhtemelse, yatırımcı komisyoncusu ile bir stop-loss emri verebilir. Konuyla ilgili olarak Amerika borsasından hisse almak ve satmak hakkında bilgi almak için “Amerikan Borsasından Hisse Almak” içeriğini okuyabilirsiniz.

Bu, komisyoncuya, stop-loss fiyatı olarak bilinen belirli bir fiyata ulaştığında güvenliği satması talimatını verecektir. Stop-loss fiyatı, genellikle menkul kıymetin satın alındığı fiyatın altındadır, bu nedenle bu fiyattan satış yapmak, yatırımcının pozisyondaki kaybını sınırlayacaktır.

Stop-loss emirlerinin stop-loss fiyatından yürütüleceği garanti edilmez. Bunun nedeni, fiyatların çok hızlı hareket edebilmesi ve zararı durdur fiyatını geçerek aşağı veya yukarı boşluk bırakabilmesidir. Hızlı hareket eden bir piyasada, zararı durdur fiyatını ödemeye istekli yeterli alıcı olmadığı için menkul kıymetin zararı durdur fiyatının altında bir fiyattan satılması da mümkündür.

Stop Loss Nedir?Pin
Stop Loss Nedir?

Stop Loss Neden Yapılır?

Ticaret söz konusu olduğunda, başarı garantisi yoktur. Ne kadar iyi bir tüccar olursanız olun, her zaman bir risk olacaktır. Bu nedenle stop loss önemlidir.

Stop Loss, tüccarların bir ticarette kayıplarını sınırlamalarına yardımcı olan bir araçtır. Tüccar tarafından belirlenen ve piyasa onlara karşı hareket ederse ticaretin otomatik olarak kapatılacağı bir fiyat seviyesidir.

Stop Loss ‘un önemli olmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, bir tüccarın tek bir ticarette kaybedebileceği para miktarını sınırlamaya yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü tüccarın birkaç kayıp işlemi olsa bile piyasada kalabileceği anlamına gelir.

İkinci olarak, Stop Loss, kârın korunmasına yardımcı olabilir. Bir tüccar bir ticarette kar elde ettiyse, ancak piyasa daha sonra onlara karşı hareket etmeye başlarsa, Stop Loss işlemi otomatik olarak ticareti kapatır ve karı kilitler.

Üçüncüsü, kaybı Stop Loss, riski yönetmeye yardımcı olabilir. Bir stop loss belirleyerek, bir tüccar, piyasaya bir ticarette belirli bir miktardan daha fazlasını riske atmaya istekli olmadığını etkin bir şekilde söylüyor. Bu, tüm sermayelerini kaybetme korkusuyla daha az ticaret yapabilecekleri anlamına gelir.

Dördüncüsü, Stop Loss, başarı şansını artırmaya yardımcı olabilir. Bir tüccar bir ticarette yalnızca küçük bir miktar riske atmaya istekliyse, piyasa kendi lehlerine hareket ettiğinde kar elde etme olasılığı daha yüksektir.

Genel olarak, Stop Loss, tüm tüccarlar için hayati bir araçtır. Kayıpları sınırlamaya, karı korumaya ve riski yönetmeye yardımcı olur. Herhangi bir ticaret stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Yorum yapın