Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma – Nedir? – Nasıl Yapılır?

Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma ve En Çok Kazandıran Stok Fotoğraf Siteleri içeriğinde Stok Fotoğrafçılık ile ilgili detaylı inceleme yapılarak ziyaretçiye fayda sağlaması amaçlanmıştır: içerikte sözcüğün ne olduğu ve nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

Stok, adından da anlaşılacağı gibi, galerinizde bulunan ve sosyal medya platformlarında kullanılmamış fotoğraflar, belirli web sitelerine gönderilerek paraya çevrilebilmektedir. Bununla birlikte, yeni çekilecek net, güncel ve trendlere uygun fotoğraflar ile para kazanmak mümkündür.

Sizde fotoğraf arşivinizi veya çekim yeteneğinizi kullanarak gelir elde etmek ister misiniz?; o halde içeriği okumaya devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Evde Yapılabilecek İş Fikirleri | Ek Gelir Fikirleri Nelerdir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Stok Fotoğrafçılığı, içinde bulunan durumu; anıyı veya fikri bir fotoğrafa sığdırarak hazır görsel haline getirmektir. İnternet dünyasında web sitesi sahipleri, fotoğraf arşivi yapanlar ve hatta NFT koleksiyonu için fikre ihtiyacı olanlar için ilgi çekici olarak görülmektedir. Hazır halde bulunan görseller bazı web sitelerine gönderilerek karşılığında belirli bir ücret alınır ve fotoğraf çekmek veya göndermek ile para kazanılabilir.

Stock Fotoğrafçılık Ne Demek?; Stock Fotoğrafçılık, arşivinde bulunan internet dünyasında kullanılmamış veya özgün olarak çekilmiş resimleri, hazır görsel sektörü ile uğraşan kimselerin hizmetine sunulmasına denir.

Stok Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır?

Fotoğraf çekmek veya çekilen fotoğrafı paylaşmak, çoğu birey için bir hobi haline gelmiştir. Dolayısıyla akıllı telefonların yaygınlaşması ve profesyonel makinalara ulaşımın kolaylaşması ile neredeyse herkes tarafından fotoğraf çekilebilmektedir. Ancak çoğu birey, çektiği veya arşivinde bulunan resimlerden nasıl para kazanacağını bilmemektedir.

Stok Fotoğrafçılık Yapmak için ücretli veya ücretsiz web siteleri bulunmaktadır: web siteleri, fotoğraflarda istenilen kalite ve boyutları, stok görsel hazırlamak isteyen bireylerle paylaşmaktadır. İçeriğimizde liste halinde sunacağımız web sitelerini ziyaret ederek hazır görsel şartlarını gözden geçirebilir ve sizde hazır görsel üreticisi haline gelebilirsiniz.

Profesyonel kameraların çoğalması ile sektörün eskisi kadar canlı olduğunu söylemek zor olsa da internetin yaygınlaşması ile hazır görsele de ihtiyaç bir o kadar artmıştır. Dolayısıyla içeriği okumaya devam ederek nasıl para kazanılacağını öğrenebilir ve sizlerde hobi olarak çektiğiniz fotoğrafları paraya çevirebilirsiniz.

Fotoğraf Yükleyerek Nasıl Para Kazanılır?

Bireyler tarafından çekilmiş teknoloji, manzaraya veya eğitim içerikli fotoğraflar, çeşitli web siteleri veya hazır görsel depolayan kurum/kuruluşlar tarafından satın alınmaktadır. Bununla birlikte hazır görsel web siteleri bulunmaktadır: web sitelerinin müşterileri, ihtiyacı olan konuya göre fotoğraf belirlemektedir ve ihtiyacına göre talep oluşturulmaktadır. Hazır görsel üreticileri de talebe uygun olarak arşivinden fotoğrafı temin etmektedir veya özgün olarak çekimini gerçekleştirmektedir.

Fotoğraf Yükleyerek Para Kazanmak için 3 ayrı fotoğraf modeli bulunur:

  • Macrostock: Geleneksel fotoğrafçılığı temsil eder: fiyatı yüksektir ve özel talep edilir.
  • Midstock: Kalıplaşmış fotoğraflar ile özel fotoğraflar arasında yer alır: fiyatı ortalama olarak belirlenir.
  • Microstock: En alt düzeyde kalan fotoğraflama modelidir: genellikle basma kalıp fotoğraflar yer alır. Fiyat skalası oldukça dar olsa da sirkülasyon oldukça fazladır.

Web siteleri tarafından yukarıda yer alan modellere göre ilan açılır veya açılan ilana fotoğraf gönderilmesi beklenir. Çoğu web sitesi, müşterinin oluşmasını beklemeden hazır görsel depolamaktadır. Çünkü hazır görsellere ihtiyaç her zaman bulunmaktadır ve müşterilerin taleplerini karşılamak isterler.

Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma Pin
Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma

Stok Fotoğraf Satmak

Hazır görsel almak isteyen bireysel müşteriler veya ilgili web siteleri, genellikle görsel üreticileri ile birlikte çalışır. Çekilen ve arşivde bulunan resimler, hazır görsel talep eden web sitelerinin ilgili şart ve koşulları tamamlamasıyla birlikte satışa çıkarılır veya web sitesi tarafından direkt olarak alınır.

Stok Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

  • Hazır görsel talep eden web sitelerine kayıt olunur.
  • İlgili web siteleri üyelik için T.C kimliği gibi çeşitli özel bilgiler isteyebilir.
  • İlgili görsel şartlarına göre resimler çekilir.
  • Arşivde şartlara uyan resimler var ise ilgili web sitesine yüklenebilir.
  • Resimler yüklenir, resim başına ödeme yapılır veya resimler satıldıkça ödeme yapılır.
  • Bireyin satış yaptığı tutara göre seviye ve yeni bir komisyon oranı belirlenir.

İnternet dünyasında, talep edilebilecek ve rağbet gören resimlerin belirlenmesi, hazır görsellerin satışını arttırmaktadır. Dolayısıyla sosyal medya platformlarını, forumları veya trend web sitelerini inceleyerek uygun hazır görseller üretilebilir.

Aşağıda yer alan listedeki ücretli ve ücretsiz web sitelerini ziyaret ederek sizlerde birer hazır görsel üreticisi olabilirsiniz.

10 Ücretli Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretli olarak hizmet veren hazır görsel web siteleri; kaliteli, net ve çok amaçlı fotoğraflarla pek çok amaca hizmet etmektedir. Sosyal medya platformlarında, blog web sitelerinde veya E-ticaret alanında daha fazla görüntülenme ve reklam almaya imkân veren bu siteler, aynı zamanda hazır görsel üreticileriyle de birlikte çalışmaktadır. Bu bağlamda hem yararlanabileceğiniz hemde üyesi olarak para kazanabileceğiniz ücretli hazır görsel siteleri şunlardır:

1.      Shutterstock

Shutterstock, hazır görsel içerisinde en büyük paya sahip firmadır: katılımcılarına yaklaşık $1 milyardan fazla ödeme yapmıştır. Sistem içerisinde müşteriler içeriği lisansladıkça seviye atlama özelliği bulunmaktadır: her seviyede kazanılan miktar artar. Her yılın ocak ayından itibaren 1. seviyeden 6. seviyeye kadar toplanan seviyeler sıfırlanır.

2.      Adobe Stock

Adobe Stock, Kaliforniya merkezli dünyanın 10 büyük grafik ve medya yazılım şirketidir: tasarımcıların ve işletmelerin tüm kreatif projeleri için ideal fotoğrafları toplamayı amaç edinir. Web sitesi; en kaliteli, seçkin, telifsiz ve milyonlarca fotoğraf; video, illüstrasyon ve vektör grafik erişebilmek için kusursuz bir platform sunar. Çok sayıda varlığa erişim için bir abonelik satın almaya imkan veren Adobe platformu, aynı zamanda hazır görsel üreticilerini de belirli şartları tamamlaması kaydıyla ödeme yaparak bünyesinde barındırmaktadır.

3.      Depositphotos

Depositphotos, güncel olarak 234 milyon dosyayı platformunda barındırır: bu yönüyle en büyük hazır görsel web siteleri arasında yer alır. Web sitesinde çeşitli projelere uygun telifsiz resim, video veya fotoğraf bulunmaktadır ve tematik koleksiyonlarla geniş hazır görsel alt yapısı sunmaktadır. Fiyatları diğer web sitelerine kıyasla daha uygun olmasıyla kullanıcı sayısı da çok fazladır.

4.      123RF

123RF, Royalty Free şirketinin kullandığı kısaltma bir isimdir: sürekli sunum hazırlamasıyla birlikte platform içerisinde çok fazla hazır görsel bulunmaktadır. Çoğu dosyalar ücretsiz olmasına rağmen ücretsiz hazır görseli de kullanıcılarına sunmaktadır. Aynı zamanda Shutterstock web sitesine en iyi alternatif olarak 123RF öne çıkmaktadır: satış grafikleri çok değişken olsa da telifsiz milyonlarca içeriğin bulunmasıyla tercih sebebi olmaktadır.

5.      iStock (Getty Images)

iStock platformu 2000 senesinden beri kitle kaynaklı görsel içerik endüstrisinin başını çekmektedir: fotoğraf, illüstrasyon, vektör ve videolar ile milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. İçerikler telifsiz olarak kullanıcıya sunulmaktadır ve kullanıcı satın aldığında lisanslı olarak içeriğe sahip olabilmektedir. Bu yönüyle gerek büyük markalar gerekse de büyük web siteleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla hazır görsel üreticilerine de her zaman ihtiyacı bulunmaktadır: pazaryeri olarak değerlendirmek için iyi bir fırsat olarak görmekteyiz.

6.      Dreamstime

Hazır görsel satışları üzerinde en başarılı platformlardan bir tanesi olan Dreamstime, diğer web sitelerine göre daha iyi satış oranları sunmaktadır. Ayrıca arkadaş daveti üzerine üyelik sistemi de bulunmaktadır. Fotoğraf dışında, vector, ses ve video dosyalarının da pazarlanmasına imkan vermektedir: vector çizimler normal fotoğraflara göre çok daha fazla satılmaktadır. Bununla birlikte ses ve footage video satışlarından gelen komisyon, fotoğraf ve vector dosyalarına göre daha yüksek belirlense de hazır görsel üreticilerinin yer alması gereken bir platformdur.

7.      Pond5

Pond5 web sitesi; video, müzik, ses ve ae projelerinin satıldığı telifsiz hazır görsel barındıran stok şirketlerinden biridir. iStock web sitesine kıyasla Pond5 oldukça fazla hazır görsel barındırması, fiyatların kullanıcıya bırakılması ve komisyon oranlarının azlığı ile öne çıkmaktadır. Ağırlıklı olarak video ve fotoğraf barındıran hazır görsel sitesi, yaklaşık olarak her satış üzerinden %50 komisyon alması ve fiyatları tamamen satıcılara bırakması ile en iyi hazır görsel siteleri arasında yer alır.

8.      Big Stock Photo

Bigstockphoto, hazır görsel üreticilerini, kendine özgü bir online sınavla seçmektedir ve dolayısıyla hazır görseller içerisinde kaliteyi korumaya çalışmaktadır. Üye olurken girilen online sınavdan başarılı olunur ise üyelikler onaylanmaktadır ve fotoğrafların yüklenmesine izin verilmektedir. Dolayısıyla bu sistem ile yüksek kaliteli ve kullanım alanları geniş fotoğrafların platformda bolca bulunmasında etkili olmaktadır.

9.      Can Stock Photo

Can Stock Photo, profesyonel stok görüntülerin uygun fiyatlı ve herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamayı amaçlayan telifsiz bir stok fotoğraf platformudur. Bu yönüyle, Dünyanın en iyi fotoğrafçıları ve sanatçılarından her gün 22,000’den fazla yüksek kaliteli görüntü eklenmektedir ve halen hazır görsel üreticilerini de bünyelerine dahil etmektedirler. Platformda görsel aramak, kaydetmek veya üye olunarak fotoğrafları satışa çıkarmak oldukça kolay ve hızlıdır.

10.  Alamy

Alamy hazır görsel üzerine hizmet veren ve geniş filtreleme özelliği ile aranan kelimede ülke, kullanım amacı ve fotoğraf boyutu gibi çeşitli metriklere göre fiyat sunan çok özel bir web sitesidir. Çok geniş bir hazır görsel arşivine sahip Alamy, microstock olarak hizmet etmemesine rağmen daha fazla gelir elde edilmesine de imkan vermektedir. Aynı zamanda platforma üye olan bireylerin fotoğraflarının onaylanması hızlı olurken satışlar da seri bir şekilde yapılmaktadır.

10 Ücretli Stok Fotoğraf SiteleriPin
10 Ücretli Stok Fotoğraf Siteleri

10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ticari kullanımdan bireysel kullanıma kadar pek çok web sitesi, ücretli hazır görsellere ödeme yapmaktan yorulmuş olabilir. Ücretli siteler kadar geniş hazır görsele sahip olmasa da Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri de Creative Common adı verilen bir lisans ile telifsiz fotoğraf düzenlemesine, yayınlanmasına veya kaydedilmesine imkân verir. Bu bağlamda ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz stok görsel siteleri şunlardır:

1.      Freepik

Freepik, telifsiz hazır görsel üzerine web sitesinde yaklaşık 2 milyon görseli barındırmasıyla birlikte ücretsiz görseller listesinin başında gelmektedir. Fotoğrafların kaliteli ve çok amaçlı olmasıyla birlikte kullanıcı sayısı da oldukça fazladır. Vector ve fotoğraf konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip Freepik, bununla birlikte hazır görsel üreticilerini de girişimci sıfatıyla kabul etmektedir.

2.      Pexels

Pexels, geniş fotoğraf arşivini, etiketleme sistemiyle geliştirerek yüksek kaliteli ve ücretsiz fotoğrafları kullanıcılarına sunmaktadır. Fotoğraf arşivini yenilemek ve genişletmek için görsel üreticilerini de platforma dahil etmektedir. Yayınlanan fotoğraflarda kendi lisanslarını kullanmaktadır ve her resim belirli kriterleri tamamladıktan sonra yayınlanmaktadır. Fotoğraf kaynakları olarak görsel üreticilerini kullanan ilgili web sitesi, bu yönüyle pek çok ekibi de bünyesine dahil etmektedir.

3.      Pixabay

Pixabay, üyelik gerektirmeden, bünyesinde bulunan 2.5 milyon resmi ücretsiz olarak kullanıcısına sunmaktadır: bununla birlikte hazır görsel üreticilerine de bağış alma şansı verir. Görsellerin içerisinde görsel sahibinin profili ve bağış meblağları yer alır, böylece dileyen kullanıcı görsel sahibine yardımda bulunabilir. Bununla birlikte keşfet bölümünde günün trendlerine uygun yüksek kaliteli milyonlarca telifsiz fotoğraf barındırır.

4.      Gratisography

Gratisography, dünyanın en ilginç ücretsiz fotoğraf arşivi ile milyonlarca sıra dışı gerçek fotoğraflar sunmaktadır. Kendine özgü fotoğraf tarzı ile, eşi benzeri olmayan özgün ve telifsiz fotoğraflar sunan web sitesi, çok özel hazır görsel üreticilerini bünyesine dahil etmektedir.

5.      Unsplash

Unsplash, telifsiz ve özgün resimleri tamamen ücretsiz olarak kullanıcısına sunar: resimlerin kaliteleri, çekim amaçları ve tüm cihazlara özgü alt yapısı ile tam bir baş yapıt sunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü resimler, çoğu platformların aksine, oldukça kullanışlı ve tam bir premium fotoğraf hizmeti vermektedir. Günlük olarak resimlerin güncellenmesi ve bir nevi sosyal medya platformu gibi işlemesiyle birlikte kolay kolay terk edilemeyecek bir web sitesi.

6.      Flickr

Flickr, fotoğraf paylaşma konseptli tag; photoset, organizer, grup fotoğraf havuzu ve çok çeşitli resim yükleme aracını API sistemiyle süsleyen resim barındırma platformudur. Çok amaçlı olmasıyla birlikte milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen web sitesi, hazır görsel üreticilerini de kendisine çekmeyi başarmaktadır. Güncel olarak ücretsiz bir şekilde en aktif ve en çok kullanılan hazır görsel web siteleri arasında yer almaktadır.

7.      Superfamous

Hazır görseller içerisinde Superfamous çok fazla bilinmese de marka olarak yüksek değere sahiptir. İçerisinde barındırdığı illüstrasyon, fotoğraf ve vector ile birlikte çok fazla kullanıcıya ulaşan web sitesi, hazır görsel üreticilerini de platformuna dahil etmektedir. Tüm hizmetlerini ücretsiz bir şekilde sürdüren web sitesi, bazı resimlerde görsel sahibine atıfta bulunulması da şart halinde sunabilmektedir.

8.      Picjumbo

Picjumbo, tasarımcı ve fotoğrafçı Viktor Hanacek tarafından 2013 yılında oluşturulmuş ücretsiz bir fotoğraf sitesidir: kalitesiz fotoğrafların internet dünyasında dolaşmasına tepki olarak doğan platform, yüksek kaliteli ve çözünürlüklü fotoğraf paylaşmayı prensip haline getirmiştir. Güncel olarak 2.7 milyon hazır görsel barındıran web sitesi, dünyanın en iyi ücretsiz hazır görsel barındırıcı şirket olarak bilinmektedir.

9.      Little Visuals

Little Visual, 2013 yılında, NIC Jackson tarafından fotoğrafların ticari amaçla kullanılmasına tepki olarak oluşturulmuş bir hazır görsel barındırma platformudur. Kurulma amacıyla bağlantılı olarak herkesin telifsiz ve ücretsiz görsele erişme özgürlüğünün olmasını savunan şirket, bünyesinde barındırdığı 2.1 milyon görselin gerek ticari gerekse de bireysel olarak ücretsiz bir şekilde kullanılmasına imkan vermektedir.

10.  SplitShire

SplitShire, 2014 yılından beri ücretsiz ve telifsiz yüksek kaliteli ve çözünürlüklü fotoğraf yayınlanan bir görsel barındırma şirketidir. Fotoğrafları özel bir barındırma sistemlerinde topladıklarını ve tamamen telifsiz bir şekilde kullanıcıya sunduklarını duyuran SplitShire, hazır görsel barındırma alanında çok fazla içeriğe sahiptir. Görsel üreticilerine sunduğu kolaylıklar nedeniyle çok fazla katılımcısı da bulunmaktadır.

10 Ücretsiz Stok Fotoğraf SiteleriPin
10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma ile ilgili olan bu içerikte Stok Fotoğrafçılık üzerine nasıl para kazanılacağı, hangi web sitelerinin ücretli hangilerinin ise ücretsiz hazır görsel sunduğunu ifade ettik. Sizde yukarıda yer alan web sitelerinin hazır görsel şartlarını ve ödemelerini inceleyerek size en uygun web sitesi ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Para Kazanma kategorisinden daha fazla içerik görebilir ve benzer olarak Kwai para kazanma içeriğini de okuyabilirsiniz.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın

1