Staking ve Farming Nedir? Nasıl Yapılır?

Staking Nedir?; kripto evrenine dair merakın ve ilginin her geçen gün arttığı günümüzde, kullanıcılar “stake etmek” ve “farming” kavramları ile de yakından ilgileniyor.

Geçmişe nazaran çok daha fazla yatırımcının ilgi göstermeye başladığı kripto dünyasında, al sat işleminin yanı sıra teknolojinin içine girerek çok daha farklı işlemler yapılabiliyor. Bu bağlamda stake kavramı, arama motorlarında en çok aranan kavramların başında geliyor. Stake yapmak kavramı, temelinde yatırımcıların kendi cüzdanlarında Proof of Stake tabanlı Blockchain sistem işlemlerinin devamlılığı açısından bir kripto para birimini kilitlemesi ve saklaması anlamına geliyor. Stake tercihi yaparak kilitleme işlemini gerçekleştiren kullanıcılar, bunun karşılığında kripto para birimi şeklinde ödül alabiliyor.

Bu Konuyu Okuyanlar “Kripto Para Piyasasındaki En Değerli 5 Kripto Para” Konusunu Da Okudu!

Madencilik işlemi ile çok da farkı olmayan bir işlemin uygulanması ile, kazanç yöntemi de farklılaşmaktadır. Bu bağlamda, kilitleme işlemi yapılan kripto paranın elde tutulması karşılığında sisteme katkı sağlanırken, dönüşü olarak da aynı kripto para birimi üzerinden ödül verilmesi senaryosu gerçekleşir.

Yield Farming Nedir?

Staking olayının dışında, farming kavramı da birçok kişi tarafından incelenmeye devam ediyor. Yield Farming’te temel anlamda dijital bir varlığı barındıran yatırımcının değer katlama amacıyla kripto para birimlerini diğer yatırımcılara borç olarak vermesi senaryosu yatar. Yield Farming modeli üzerinden, yatırımcılar birbirlerine kripto paralar için likidite sağlamış olur. Bu destek için de DeFi projesinden destek alınır.

Hangi Birimler Stake Edilebiliyor?

Stake edilebilen para birimlerinin Blockchain ağında olması şartını yazının başında da belirtmiştik. Bu bağlamda Ethereum 2.0, Tezos ve Icon üzerinden stake işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Kripto varlıklar arasında Bitcoin’in ardından ikinci sırada gelen Ethereum’da, yatırım ile aslında direkt olarak ağa katkı sağlanmaktadır. ETH’ye yatırım yapan bir kullanıcının sistemin doğrulayıcıları arasında bulunan ağa katkıda bulunması karşılığında ETH kazanması mümkündür.

Fakat bu işlemi gerçekleştirmek için gereken zorunluluklar arasında en az 32 ETH alımı ve ETH1 mainnet istemcisine sahip olmak da bulunur. Bahsi geçen şartları karşılayan kişiler, Eth2 LaunchPad üzerinden stake işlemlerine başlayabilir.

Pin

 Stake Nasıl Yapılır?

Staking işlemini gerçekleştirmek adına en pratik yol kripto para borsalarıdır. Yüzbinlerce kullanıcıya ev sahipliği yapan bu borsalarda yatırımcılar stake işlemleri ile gelir akışlarını da çeşitlendirme imkanı elde eder. Yani bir diğer anlamda alım ve satım işlemlerinin yanı sıra farklı bir alternatif yaratmış olurlar.

Günümüzde stake etme işlemi için en büyük desteği veren dev borsaların başında Coinbase ve Binance geliyor.

Stake İşlemi Hangi Cüzdanlardan Yapılır?

Stake işlemi için bazı cüzdanlar imkan sunmaktadır. Bu cüzdanlar arasında Ledger, Trust Wallet, Cool Wallet S ve Trezor gelir. Soğuk cüzdan modelleri düşünüldüğü zaman en büyük kuruluş olarak bilinen Ledger, bu bağlamda en çok tercih edilenlerin de başında gelir.

Yield Farming Çalışma Sistemi

Yield Farming için de yine yazının başında borç verme sistemi olarak tanımlanabileceğini belirtmiştik. Pasif bir gelir modeli olarak da düşünebilecek olan bu sistemde kullanıcılar, ellerindeki kripto varlığı hizmet sağlayıcı havuzuna dahil eder. Burada kripto para birimlerine bir süre dokunmadığı taktirde faiz karşılığında hediye varlık elde eder. Fakat burada da staking işleminde olduğu gibi “kilitlenmiş” olarak kabul edilir.

Stake ve Farming Arasındaki Farklar Neler?

İki kavramın temelinde ayrıldığı en önemli nokta, işlemin asıl amacıdır. Stake etme işlemi için katılımcılar, kripto para birimi ödülü almak adına kripto paraları cüzdanda tutma sözü verirler. Yield Farming ise kullanıcıların hediye almaktan ziyade DeFi havuzlarına yatırarak havuzun tokenlerini hediye şeklinde beklerler.

Yorum yapın