Stablecoin Nedir?

Stable Coin Nedir?; Kripto para piyasasında sık sık karşılaşılan Stablecoin kavramı, piyasaya yeni giren birçok yatırımcı için merak edilen bir kavram haline dönüştü. Yatırımcıların özellikle “kaçış” noktalarında tercih ettiği ilk durak olan bu kavram, bir anlamda “güvenli liman” olarak da biliniyor. Peki, Stablecoin kavramı ve piyasalarda yarattığı avantajları merak ediyor musunuz? Eğer yanıtınız evet ise, stablecoinlerin temel olarak nasıl bir işlevde olduğuna hep beraber bakalım.

Ayrıca “Kripto Para Kazanılan Oyunlar” İçeriğine de Göz At!

Günümüzde Bitcoin’in en değerli kripto para olduğu bilinirken, Bitcoin’in ardından sıralanan tüm coinler altcoin olarak nitelendirilir. Farklı borsalarda karşımıza çıkan binlerce coin, alım ve satım işlemleri ile piyasalardaki gelişmelere göre artış ya da düşüş yaşayabilirler. Özellikle düşüş anlarında, yatırımcıların maldan çıkarak kendini güvene alması için stablecoinlere öncelik verdiği görülür. Diğer kripto paralardan daha istikrarlı ve sabit şekilde piyasada yer alan stablecoinler, sabit fiyat avantajı ile artı değer yaratırlar. Fiyat dalgalanmalarından endişelenen yatırımcılar, sahip oldukları bir malı satmak için işlem yaptıktan sonra stablecoin alternatiflerinden birini seçerler. Bu tarz coinlerin en bilinen yanı, 1 Amerikan Doları’na eşit şekilde piyasada yer almasıdır.

Stablecoin NedirPin
Stablecoin Nedir

Stablecoin Neden Daha İstikrarlı?

Merkeziyetsiz borsa olma hedefi ile yola çıkan kripto para piyasası, pek çok gelişmeye bağlı olarak coinlerin değerlenmesi ya da değer kaybetmesi ile işlevselliğini sürdürür. Bu noktada, özellikle bazı coinlerin çok şiddetli dalgalanmalar yaşaması sonrasında yatırımcılar zarardan kaçmayı amaçlar. Örneğin, Bitcoin’de gerçekleşen fiyat dalgalanması sonucunda aşağı yönlü sert bir düşüş, yatırımcıların nakit paraya kaçış sürecini hızlandırır. Dolayısıyla da stablecoinler, bu tarz dönemlerde güvenli liman olarak kaçışın başrolünü oynar.

ABD doları gibi itibari para birimlerine sabitlenmesi nedeniyle, Stablecoinlerin tümü daha istikrarlı bir fiyat çizelgesine sahiptir. Bir yatırımcının piyasaya giriş yaptığı günden günümüze kadar, bu tip coinlerin çok az bir dalgalanma ile fiyatını koruduğu görülür. Çok fazla alım yapılan dönemlerde de, satışın rekor kırdığı günlerde de fiyat dalgalanmalarına bakıldığında maksimum yüzde 2’lik bir oynama görülür. Bu nedenle stablecoinler, çok istikrarlı fiyat ortalamaları ile yatırımcıların her zaman nakit için kaçış aracı olmuştur.

Stablecoin Türleri Nelerdir?

Stablecoin, kendi içinde alternatifleri olan bir kavram olarak bilinir. Piyasada yer alan stablecoinler arasında en popüler olanı USDT, yani Tether’dır. Dolaşımda olan milyarlarca Tether, yatırımcıların nakde geçmek istedikleri taktirde ilk tercihlerinden biridir. 2014 yılında faaliyetlerine resmen başlamış olan Tether, Tether Limited Şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Kripto para piyasalarında dolar cinsinden işlem yapmaya izin veren bu para, 1 ABD dolarına denk şekilde hizmet verir.

Bir diğer stablecoin olarak da BUSD karşımıza çıkar. Dünyanın en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Binance, kendi stablecoinini çıkararak yatırımcılarına bir alternatif yaratmıştır. Binance’nin çıkardığı BUSD da 1 ABD dolarına denk biçimde piyasadaki varlığını sürdürür. Binance USD birimine karşı güveni artıran etkenlerden biri de, paranın New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından sık sık kontrol edilmesidir. Böylelikle yatırımcının mağduriyet yaşama riski minimum seviyelere iner.

Coinbase tarafından piyasaya sürülen USDC de, değeri 1 dolara sabitlenmiş bir stablecoin olarak bilinir. Ethereum blokzinciri üzerinden ABD dolarına sabitlenmiş olan MakerDAO, yani DAI de stablecoinler arasında güvenilir bir seçenektir.

TrustToken tarafından piyasadaki yerini alan TUSD da, kullanıcıların şeffaf ve hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmeleri adına tercih edilir.

Tüm bu stablecoinler, yatırımcıların güvenli liman olarak adlandırdıkları 1 ABD dolarına eşit birimler olarak günümüzde önemli bir hale gelmiştir. Son günlerde Terra Luna’nın stablecoini UST’nin yaşadığı çöküş herkeste soru işaretleri yaratsa da, mevcut şartlardaki güvenilir stablecoinler bu şekilde sıralanabilir.

Yorum yapın