Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı 2024

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı içeriğimizde, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği üzerine bir araştırma yaparak havacılığa ilgi duyanların maaş konusunda bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

Havacılık, hava taşımacılığı, uçuş operasyonları, hava araçlarının tasarımı ve bakımı gibi alanları kapsayan geniş bir endüstri ve meslek alanıdır. Havacılık sektörü, insanları ve yükleri dünya genelinde hızlı ve güvenli bir şekilde taşıyan, askeri ve sivil amaçlar için kullanılan çeşitli hava araçlarını içerir. Pek çok insanın rahat bir yaşama erişmek gibi bir arzusu bulunsa da hava veya hava araçlarına da ilgisi bulunmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, havacılık alanında ticari amaçlarla yolcu ve yük taşımacılığı gerçekleştiren havayolu şirketlerinin uçuş planlaması ve operasyonları; yolcu hizmetleri, yük taşımacılığı ve güvenlik gibi faaliyetleri yönetmeye denir. Sivil hava ulaştırma, havacılık sektörü içerisinde güvenli, verimli ve ekonomik uçuş operasyonları bakımından önemli bir rol oynar.

Sivil Havacılık olarak da bilinen sivil hava ulaştırma işletmeciliği, hava alanlarının işletme ve yönetme; hava alanı yer hizmetleri, kule ve hava trafik kontrol gibi işler yapar. Hava alanı personel ve insan kaynakları, ulaştırma ve lojistik görevinde de bulunan bu personeller, sivil havacılık işletmeciliği kapsamında havaalanlarında ve havalimanlarında görev yaparlar.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği veya sivil havacılık, ilgili üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları (MYO) alanında 2 yıllık bir eğitim alarak diploma sahibi olabilir. DGS sınavına girerek 4 yıllık eğitim veren bir üniversiteye de tamamlanan bu bölüm, yüksek maaşla işe başlar. DGS sınavı hakkında bilgi almak ve 3. sınıftan başlatan üniversiteleri görmek için DGS 3 Sınıftan Başlatan Üniversiteler içeriğimize göz atabilirsiniz.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünü okuyan veya mezun olan bireyler, Türk Hava Yolları; Hava limanları, Hava alanları, Haya yolu şirketleri, Özel havacılık şirketleri, Catering ve nakliye şirketleri ve Limanlar içerisinde kalife personel olarak görev alır. Sivil havacılık bölümünü okuyan veya mezun olan adaylar;

 • İngilizce öğrenir ve KPSS’den yüksek puan alırsa kulede Hava trafik kontrolörü,
 • İngilizce öğrenemez ve KPSS’den puan alamazsa yer hizmetleri işi yapar.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyan, gerçek bir işletmeci olmak ve iyi bir statüde çalışmak için İngilizce öğrenmeli ve KPSS’den 85 ve üzeri puan almalıdır. Şartlar sağlandığında, bu bölümü okuyanlar;

 • Operasyon memuru
 • Operasyon Şefi
 • Operasyon Supervisor
 • Yolcu hizmetleri memuru
 • Yolcu hizmetleri Şefi
 • Yolcu hizmetleri Supervisor
 • Kargo memuru
 • Kargo Şefi
 • Kargo Supervisor
 • Ramp Memuru
 • Ramp Şefi
 • Ramp Supervisor
 • İstasyon Müdürü pozisyonunda görev yapabilir.

Ayrıca subaylık mesleğine ilgi duyuyorsanız mutlaka Subay Maaşı içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar?Pin
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar?

2 Yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar?

2 yıllık (MYO) olarak sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyan adaylar, havacılık faaliyeti gösteren firmalarda, İkram (Turkish Do. Co); Yer Hizmetleri Firmaları ( Çelebi, Havas, Tgs), Havayolu şirketleri ( Pegasus, THY, SunExpress) DHMi ve SHGM de görev yapar.

KPSS’den 85 ve üzeri alan bölüm mezunları, Apron Memurluğu ve Havaalanı, havayolu veya Catering gibi alanlarda pilotluk veya uçak bakım harici tüm alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, özel kurslara katılarak sertifika alınması halinde yer hizmetlerinin aksine kulede daha rahat ve daha yüksek maaş ile çalışmaya başlayabilirler. Bu noktada yüksek bir İngilizce puanı ve sertifikası gerektiği de unutulmamalıdır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı 2023Pin
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı 2023

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı 2024

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı çalıştığı yer, statü ve pozisyona göre değişmekle birlikte en düşük 22,938 TL ile en yüksek 43.545 TL arasındadır. Personelin deneyimi, günde yapması gereken işleri ve ayrıca evli olup olmaması, aldığı aylık maaşı doğrudan etkilemektedir.

Sektördeki arz ve talep durumu göz önünde bulundurulduğunda Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaş konusunda çalışan iki personel arasında çok büyük farklılıklar da görülebilir. Şirketin finansal durumu; coğrafi konum, deneyim, beceri ve çalışılan pozisyon, alınan maaş üzerinde doğrudan etki sahibidir.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği personellerinin pozisyon ve ortalama maaş çizelgesi.

Operasyon memuru29,938 TL
Operasyon Şefi33,545 TL
Operasyon Supervisor43.545 TL
Yolcu hizmetleri memuru33,938 TL
Yolcu hizmetleri Şefi37,750 TL
Yolcu hizmetleri Supervisor43,545 TL
Kargo memuru22,938 TL
Kargo Şefi24,545 TL
Kargo Supervisor28,075 TL
Ramp Memuru25,938 TL
Ramp Şefi28,745 TL
Ramp Supervisor33,950 TL
İstasyon Müdürü37,750 TL
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaşı

Ayrıca, havacılık mesleğine ilgi duyanlar, Havacılık Yönetimi Maaş içeriğimize de göz attı.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği hakkında sık sorulan sorulara bakarak hızlı cevaplara ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak bu içerikte Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Maaş 2024 hakkında bilgi verildi.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın