SEC – Ripple davası Ne Oldu?

SEC – Ripple davası, kripto dünyasındaki son yılların en ilginç olaylarından biridir, 2020 yılında başlayan ve halen sonuçlanmayan bu dava, kripto dünyasında birçok konuda ilklerin yaşanmasına neden olmuştur.

Peki, SEC – Ripple davası nedir? Bu dava ne zaman sonuçlanır? Bu soruların yanıtlarını ve SEC – Ripple davası ile ilgili son gelişmeleri sizler için derledik.

SEC – Ripple Davası Nedir?

SEC – Ripple Davası Nedir?; SEC – Ripple davası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC tarafından Ripple’ın lisanssız olarak menkul kıymet yaptığı gerekçesiyle üst düzey yöneticilere açtığı davadır, davanın bir tarafı, ABD’nin finans alanındaki en önemli kurumlarından biri olan SEC iken, diğeri ise kripto dünyasının en önemli aktörlerinden olan Ripple’dır (XRP).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKripto Para Nedir? – Ne İşe Yarar?

2020 yılında başlayan dava halen sonuçlanmış değildir. Başlarda her şey Ripple’ın aleyhine gibi görünse de, zaman içerisinde durum değişmiş ve Ripple, bu süreçte önemli kazanımlar elde etmiştir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından öne sürülen iddialar, mahkemenin yargıcı olan Sarah Nethburn tarafından kabul edilmemiştir. Üstelik kabul edilmeme gerekçesi, SEC yöneticisi tarafından yapılan 2018 yılındaki bir konuşmadır. Söz konusu konuşmada kurumun eski yöneticisi William Hinman tarafından Ethereum’un bir menkul kıymet olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade ediliyordu.

Eski yöneticinin bu açıklaması, açılan davanın gerekçesini tamamen düşürmektedir. Zira açılan davanın temelinde lisanssız menkul kıymet satışı vardır. Eski yöneticinin yaptığı açıklamaya göre Ripple menkul kıymet değildir ve satış için lisansa gerek yoktur. Fakat SEC, yapılan bu açıklamanın sadece yöneticiyi bağladığını ve kurumun resmi görüşü olmadığını dile getirmiştir. Ancak SEC tarafından ileri sürülen bu gerekçeye rağmen yargıç, iddiaları kabul etmemiştir. SEC – Ripple davası ile ilgili genel detaylar bu şekildedir ve dava, halen devam etmektedir.

SEC – Ripple davası Ne olduPin
SEC – Ripple davası Ne oldu

Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

SEC – Ripple davası, uzun zamandır devam etmekte ve ne zaman sonuçlanacağı merak edilmektedir. Ancak davanın ne zaman sonuçlanabileceği ile ilgili net tarihler verilmesi doğru olmayacaktır. Zira daha önce yapılan başvurularda, 26 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak olan duruşmanın 18 Kasım 2022 tarihine ertelenmesi, SEC tarafından talep edilmişti. İlerleyen dönemlerde benzer erteleme talepleriyle davanın uzatılacağı iddia edilmektedir.

Ripple Davayı Kazanırsa Ne Olur?

SEC – Ripple davası sonucu, şüphesiz XRP fiyat açısından çok önemlidir. Birçok yatırımcı, ortaya çıkacak sonucun fiyatı nasıl etkileyeceğini merak etmekte ve yatırımlarını da dava sonucuna ilişkin tahminlere göre yapmaktadır. Bu süreçte en fazla sorulan sorular arasında XRP davayı kazanırsa ne olur sorusu da vardır.

Ripple tarafından davanın kazanılması durumunda, XRP fiyat büyük olasılıkla artacaktır. Bu noktadaki artışın miktarının ne olacağını ifade etmek zordur. Ancak bazılarına göre XRP, 2,5 $ seviyesini görebilir. Güncel fiyatının 0,44 $ olduğu dikkate alındığında, çok ciddi bir değer artışı yaşanacağı ifade edilebilir. Ancak burada yer alan yorum ve değerlendirmelerin yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

SEC – Ripple Davası Son Gelişmeler

SEC – Ripple davası son gelişmeler, özellikle yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir. Son sunulan belgeler ve SEC tarafından davanın ertelenmesi talebi, ibrenin Ripple’dan yana döndüğünü gösteriyor. Davanın avukatı olan John Deaton, SEC’in davayı uzatmaya çalıştığını iddia etti.

Yaşanan son gelişmelerin ardından blockchain şirketi olan Ripple ile SEC’in uzlaşmaya varması bekleniyor. Ripple, böyle bir uzlaşma için hazır iken, SEC tarafından nasıl bir tavır takınılacağı ve nasıl bir yol izleneceği merak konusu. Yakında, her ili tarafın da konuya ilişkin görüşleri netleşecektir. SEC – Ripple davası ile ilgili bu yorumlar, medyadaki haberlerden derlenmiştir.

Yorum yapın