SASA Hissesi Nedir? SASA Hisse Senedi Yorum

SASA Hissesi Nedir?; SASA Hissesi, Polyester (SASA) Borsa İstanbul’un en yüksek işlem hacmine sahip hisselerindendir, dijital ortamda uzmanlar sıklıkla SASA Hisse Senedi Yorum yapmaktadır ve işlem hacmi üzerine bilgi vermektedir. SASA hissesi, sermaye piyasası aracının işlem gördüğü pazar yıldız pazar olarak bilinen pazardadır. SASA Polyester şirketinin ana merkez adresi Adana Seyhan’da yer alır. SASA hissesi hakkında açıklayıcı bilgilere geçmeden hissenin ne olduğunu öğrenmek için “Hisse Senedi Nedir?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Sasa Hissesi, Sasa Hisse Senedi Yorumları

Şirketin faaliyet gösterdiği alan ise suni sentetik elyaf imalatıdır: şirketin sektörü imalat / kimya ilaç petrol lastik ve plastik ürünleridir. SASA, Adana’da entegre üretim tesislerinin yer aldığı 2.181.000 metre kare alan üzerinde kurulu merkez iş yeri, İskenderun’da 55.625 metre karelik kendi hammadde depolama tesisi, İstanbul ve Ankara’da da irtibat büroları bulunmaktadır. SASA şirketi Türkiye’nin ilk ve en büyük polyester polimer üreticisidir. Polyester, elyaf, filament iplik, polyester bazlı polimerlerle küresel ölçekte önde gelen firmalardan biridir.

SASA hissesi 1996 yılından bu yana Borsa İstanbul’da bulunur. Şirketin en büyük üç ortağı: %58.15 hissesi ile Erdemoğlu Holding A.Ş., %14,73 ile Merinos Halı Sanayive Tic.A.Ş. ve %7.8.hissse ile Dinarsu İmalat Ve Ticaret A.Ş’dir.

Sasa HisseleriPin
Sasa Hisseleri

Sasa Hisse Yorum 2022

SASA hissesi 7,11 Mr gelir açıklamıştır ilk 3 aylık finansal verilerinde de 2,33 Mr net gelir açıklamıştır. Yönetim Kurulu, 1 Nisan tarihinde 1,12 milyar TL’lik çıkarılmış sermayesini 1,2 milyar TL artırarak 2,24 milyar TL’ye çıkarma kararı aldı. Sermaye artırımının yaklaşık 637 milyon TL’si 2021 yılı karından ve 483 milyon TL’si olağanüstü yedeklerden karşılanma kararı aldı 28 Nisan 2022 tarihinde SPK tarafından onaylanmıştır. Bedelsiz pay alma hakkı kullanımının başlangıç tarihi 05/05/2022 tarihidir.

SASA Hisse Grafik

SASA hisse 95 milyar TL üzerinde piyasa değeri bulunmaktadır.12 aylık en düşük hisse adet değeri 12.91 TL en yüksek hisse adet değeri 47.06 TL dir. SASA hisse değeri yılbaşından beri %60 üzerinde değer kazanmıştır. 1 yıllık %188 üzerinde değer kazanmıştır ve 2022 Yılının yükselen yıldızları arasında olmaya devam etmektedir.Uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch Ratings 8 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu B+ dan B’ye revize etmiştir bundan ötürü SASA Polyesterin uzun vadeli yabancı para notunu B+ dan B olarak revize etmiştir görünümünü ise negatif olarak revize etti.

SASA Hissesi Ne Olur?

SASA polyester sanayi A.Ş İstanbul sanayi odasının (İSO)Türkiye’nin 500 büyük Sanayi kuruluşu 2021 raporunda 38. Sıradan 20. Sıraya yükselmiştir. 2021 yılı Türkiye ihracat sıralamasında Adana 1. Türkiye 83. südür. Günümüzde de yaptığı yeni yatırımlar ve yatırımcıları ile büyümesini sürdürmekte. Yumurtalık bölgesinde 10 milyon metrekare alanda dev bir sanayi tesisi kuruyor. SASA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, ‘’Avrupa’dan Hindistan’a kadar olan bölgenin polyester üssü olacağız.’’ Açıklamasında bulundu.

Sasa Polyester Hisse Senedi Yorumları

Yılbaşından bu yana değer kazanan SASA hissesi, Haziran ayında %12 değer kazanması sonrasında Temmuz ayında yüzde 2,4 oranında kısmi bir değer kaybıyla devam etmekte. En gözde hisselerden olan SASA yatırımcılardan gelen talep doğrultusunda da ihraç edilen tahvillerin bir kısmını SASA payına dönüştü. 200 bin euro nominal bedelli tahvil karşılığı, 112.270 TL nominal bedelli SASA hissesi verildiği duyurdu. Son zamanlarda da SASA en çok işlem hacmi alan hisse senetleri arasında.

Yorum yapın