Rus Araba Markaları Nelerdir?

Rus Araba Markaları içerisinde Rusya’dan gelen birçok Rus araba markaları bulunmakta ve her birinin kendine özgü bir geçmişi var. Bu markalardan bazıları bugün hala faaliyette, bazıları ise uzun süredir üretimi durdurmuş durumda. İşte en dikkate değer Rus araba markalarından bazılarına bir bakış.

İlgili İçerik: “Fransız Araba Markaları

Rus Araba Markaları

GAZ

GAZ (Gorkovsky Avtomobilny Zavod), en eski ve en tanınmış Rus otomobil markalarından biridir. 1929 yılında kurulmuştur ve merkezi Nizhny Novgorod’dadır. GAZ, en çok kamyonet ve hafif ticari araç yelpazesiyle tanınır. Ayrıca GAZelle ve Volga da dahil olmak üzere bir dizi binek otomobil üretmektedir. GAZ araçları dayanıklılıkları ve güvenilirlikleri ile bilinir.

Lada

LADA (лада), merkezi Togliatti, Samara Oblast, Rusya’da bulunan bir Rus otomobil üreticisidir. LADA aslen 1966 yılında Fiat ile birlikte kurulan ve 1970 yılında LADA markası altında otomobil satışına başlayan Sovyet otomotiv şirketi AVTOVAZ’ın ticari adıydı.

Ayrıca Oku: “Japon Araba Markaları

LADA, 1980’lerde dünya çapında 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptığında başlı başına uluslararası bir marka haline geldi. LADA logosu, doğurganlığı ve zenginliği simgeleyen bir buğday çelengi gösterir.

LADA, serisinde küçük hatchback’lerden büyük SUV’lara kadar geniş bir araç yelpazesine sahiptir ve güvenilirliği ve satın alınabilirliği ile bilinir. Son yıllarda imajını ve ürünlerini modernize eden LADA, artık diğer bütçe markalarına göre daha üst sınıf bir alternatif olarak görülüyor.

LADA markasının Sovyetler Birliği’ne kadar uzanan uzun ve ilginç bir geçmişi vardır. Bütçe dostu bir araba için pazardaysanız, bir LADA düşünmeye değer olabilir.

Rus Araba Markaları HangileriPin
Rus Araba Markaları Hangileri

UAZ

UAZ veya Ulyanovsky Avtomobilny Zavod, arazi araçları konusunda uzmanlaşmış bir Rus araba markalarından biridir. 1941 yılında kurulmuştur ve merkezi Ulyanovsk’tadır. UAZ bir dizi SUV, kamyonet ve hafif kamyon üretmektedir. En popüler modelleri UAZ Patriot ve UAZ Hunter’dır.

Araziye çıkabilen bir SUV pazarındaysanız, UAZ bir göz atmaya değer. Bu Rus yapımı araç zorlu araziler için tasarlandı ve kaldırımda en rahat sürüş olmasa da işler zorlaştığında kapasitesinden daha fazlasını sunuyor. İşte UAZ’a ve sunduklarına daha yakından bir bakış.

UAZ, 1970’lerin başından beri üretimde olan sağlam, sade bir SUV. Manuel şanzımanlı dört silindirli benzinli bir motorla çalışır ve özellikle hızlı veya verimli olmasa da düşük oktanlı yakıtla çalışabilir. UAZ, beş kapılı bir vagon, dokuz kişilik bir minibüs ve bir kamyonet dahil olmak üzere çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur.

UAZ, ön ve arka sağlam akslara sahip merdiven tipi bir çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Özellikle sofistike değil, ama sağlam ve dayak yiyebilir. Süspansiyon basit, ancak UAZ’a zorlu yollarda rahat bir sürüş sağlamak için tasarlandı. Frenler hidroliktir ve UAZ, arazi kullanımı için düşük menzilli bir şanzıman ile donatılmıştır.

UAZ, arazi kullanımı için en uygun olanıdır, ancak aynı zamanda otoyolda da kullanılabilir. Kaldırımda özellikle rahat veya sessiz değil, ancak dengeli ve uzun yolculukların üstesinden gelebilir. UAZ, araziye çıkmayı planlıyorsanız bir zorunluluk olan dört tekerlekten çekiş ile de mevcuttur.

Her yere gidebilen sağlam, yetenekli bir SUV arıyorsanız, UAZ bir göz atmaya değer. Piyasadaki en konforlu veya rafine araç değil, ancak uzun ömürlü olacak şekilde üretildi ve sizi diğer SUV’ların gidemediği yerlere götürebilir.

Sollers

Sollers, 2006 yılında diğer iki Rus araba markalarından olan SIBUR ve UAZ’ın birleşmesiyle kurulmuş bir Rus otomobil üreticisidir. Merkezi Moskova’dadır. Sollers bir dizi binek otomobil, kamyonet ve kamyon üretmektedir. En popüler modelleri arasında küçük bir SUV olan Sollers Centaur ve büyük bir SUV olan Sollers Siber bulunur. Rus araba markalarından olan Sollers, uzun yıllardır Rus piyasasında bulunan ve halkın da büyük çoğunluğunun beğendiği arabaları üretmeye devam etmektedir.

ZAZ

ZAZ veya Zaporozhsky Avtomobilny Zavod, 1960 yılında kurulmuş bir Rus otomobil üreticisidir. Merkezi Zaporizhzhya’dadır. ZAZ, bir dizi küçük otomobil ve hafif ticari araç üretmektedir. En popüler modelleri arasında küçük bir hatchback olan ZAZ Chance ve küçük bir sedan olan ZAZ Sens bulunur.

Rus otomobil markalarının uzun bir geçmişi vardır ve dayanıklılıkları ve güvenilirlikleri ile tanınırlar. GAZ, Lada, UAZ, Sollers ve ZAZ, en dikkate değer Rus araba markalarından bazılarıdır.

Yorum yapın