RSI İndikatörü Nedir? RSI Yorumlama Nasıl Yapılır?

RSI İndikatörü Nedir ve RSI Yorumlama içeriğimizde finansal piyasaların yorumlanmasında en çok kullanılan indikatörlerden bir tanesi olan RSI daha yakından inceleyeceğiz. İngilizcede Göreceli Güç Endeksi olarak bilinen RSI, Relative Strength Index ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kripto para yatırımcıları ve hisse senedi satın almak isteyenlerce çok kullanılan bu endeksin neler sunduğuna daha yakından bir göz atalım!

RSI Hesaplama Nasıl Gerçekleşir?

Yatırımcılar açısından çok önemli bir gösterge olan RSI, belirlenen aralık içerisindeki en düşük ve en yüksek değerlerin belirlenmesi ile alınmaktadır. Hesaplama esnasında kullanılan formül ise 100- (100/(1+Y/D) şeklindedir. Ayrıca yatırım araçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Popüler Yatırım Araçları” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir yatırımcı için RSI hesaplaması yapılmak isteniyorsa öncelikle hangi aralıkta takip yapılmak istendiğine karar verilmektedir. Örneğin 7 günlük RSI değerlendirmesi yapılacaksa son 7 günde en yüksek ve düşük gün kapanışları alınır. En yüksek gün kapanışlarının toplamı gün sayısına bölünerek (Y) bulunur. Benzer şekilde en düşük değerlerin toplamı gün sayısına bölünerek (D) bulunur. Son olarak formüldeki verilerin yerleştirilmesi ile değerin 0 ile 100 arasında bulunması mümkündür.

RSI Değerleri Ne İfade Eder?

Yatırımcıların fiyat hareketlerini tahmin etmek adına dikkate aldıkları RSI değerlerinde belli seviyelerin riskli belli seviyelerin de kârlı sonuçlar verdiğinden söz edilebilmektedir. RSI verileri incelendiğinde 70 ve üzerindeki bölgelerin aşırı alım seviyeleri olarak değerlendirildiği 30 ve altının ise aşırı satım seviyelerine işaret ettiği bilinmektedir. Bu nedenle de seviyelerin titiz bir şekilde takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

RSI 80 – 100 aralığına ulaştığında sıklıkla bir düzeltme beklenmektedir. Çünkü bu aşamalardan sonra fiyatın rahatlaması adına bir miktar geri çekilme ideal olacaktır. RSK 0 – 20 seviyesine kadar gerilemişse artık trend dönüşü beklenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

RSI İndikatörü Güvenilir mi?

Kripto para yatırımcıları tarafından daha çok kullanılmakla birlikte finansal piyasalarda çok önemli bir yeri olan RSI indikatörünün güvenilir olup olmadığı daima tartışma konusu olmuştur. Bununla birlikte kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için “Kripto Para Nedir? – Ne İşe Yarar?” içeriğini de okuyabilirsiniz.

Bu bağlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse hiçbir indikatör %100 sonuç vermez. Verileri titiz bir şekilde değerlendirmek ve bu konuda analizi titizlikle yapmak her şeyden önemlidir. Aksi takdirde bir veriye bağlı kalarak yapılacak yatırımlar olumsuz sonuçlar verebilecektir.

Yorum yapın