Posta Kodu Nedir? Posta Kodu Nasıl Öğrenilir?

Posta Kodu Nedir?; Posta Kodu, ünümüzde, geçmişe nazaran daha fazla kullanılmaktadır, bununla birlikte geçmişte çok daha popüler olsa da, posta yoluyla haberleşme günümüzde de en yaygın iletişim seçeneklerinden biri olarak bilinir. Resmi bir kuruma ya da özel bir kişiye posta göndermek bir çeşit iletişim yöntemidir. Bu postalar; mektup, dilekçe, kartpostal ve bunlara benzer başka bir yazı olabilir. Gönderdiğiniz yazının türü ne olursa olsun posta yoluyla iletişimde bilmeniz gereken temel noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi gönderdiğiniz yer ile göndereceğiniz yerin posta kodlarını bilmektir.

Ayrıca Bu Konuyu Okuyanlar “E-Ticaret Nasıl Yapılır?” İçeriğini de Okudu!

Türkiye’deki tüm konumların posta kodunu ezbere bilmeniz imkansızdır. Bunun için eskiden ajandaların giriş bölümünde, telefon rehberlerinde posta kodları bölümü bulunurdu. Ancak günümüz teknoloji çağında bu durumu da internetten çözebilirsiniz. Posta kodu öğrenme için sayısız kaynak vardır. Bu kaynaklar birbirinden farklı özellik gösterebilir. Bazı kaynaklarda posta kodları eksik bilgilerle verilebilir ya da yanlış yazılmış olabilir. Bunun için internetten posta kodu bakarken mutlaka güvenilir kaynakları kullanmak gerekir.

Posta Kodu Ne İşe Yarar?

Örneğin Ankara posta kodu bilmeden ya da yanlış yazarak bir posta gönderdiniz. Bu posta, işleme alındığında karışabilir ya da hiç gitmeyebilir. Aynı durum İzmir posta kodu, İstanbul posta kodu ve diğer illerin posta kodları için de geçerlidir.

Posta kodları, yerleşim yerlerinin birbirinden ayırt edilmesi için oluşturulmuş sistematik rakamlardır. Türkiye’de posta kodları 5 hanelidir. Bu kodların ilk iki hanesi, o ilin plakasından oluşur. Son 3 basamağı ise o posta bölgesine göre belirlenir. Örnek olarak İstanbul posta kodları 34 ile başlar. Örnek bir İstanbul posta kodu 34000 şeklinde olabilir.

İnternette posta kodu öğrenmek için çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bunlar arasında benim önerebileceğim güvenilir bir kaynak da vardır. Bu kaynak üzerinden posta kodlarını güvenilir ve doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz;

Posta kodu öğrenmek için Posta Kodu PTT web sitesine girdiğinizde sizi oldukça basit ve karmaşık olmayan bir arayüz karşılar. Bu sayede istediğiniz posta kodu bilgisine hemen ulaşabilir, diğer web sitelerinde olduğu gibi pek çok saçma prosedür ve reklamla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Posta Kodu, posta yoluyla iletişim ihtiyacı duyan herkesin kullanması gereken önemli bir konudur.

Yorum yapın