Piyar Nedir? – Ne İş Yapar?- Çalışması Nasıl Yapılır?

Piyar, İngilizce bir kelime olan “Public Relations” baş harfleri ile PR şeklinde kısaltılan terim, Türkçe diline Piyar veya Piar olarak geçmiştir, sektörel olarak kullanıldığında “Halkla ilişkiler” anlamı taşır ve PR Çalışması bir markaya destek vermek, güçlendirmek veya itibarı korumak anlamına gelir.

Gelin televizyon kanallarında, sosyal medyada, çevremizde veya bir gazete küpüründe sıkça duyduğumuz bu sözcüğe daha yakından bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Maskülen Nedir? – Maskülen Erkek/Kadın Ne Anlama Gelir?

Piyar Ne Demek?

Piar, basit bir şekilde Ingilizceden Türkçeye “Halkla ilişkiler” şeklinde çevrilse de anlam karşılığını “Güven, itibar, arka plan çalışması, markanın performans güdüleyicisi veya iletişim kanalı” olarak bulur.

Kelimeler, bir insana verilmiş en güçlü yeteneklerin başında gelir. İnsanoğlunun ise yeteneğini farklı alanlarda sergilemesi ile kelimelerin anlamlarında değişimler gerçekleşebilir. Pazarlama alanında sıklıkla duyulan Piar veya Piyar sözlüğü, reklam çalışmaları ile bütünleşmiştir ve zamanla aynı anlama geldiği düşünülmüştür. Ancak bu sözcük pazarlama içerisinde çok önemli bir kavram olsa da reklam ile aynı anlamı taşımamaktadır.

Anlama uygun şekilde kavranılırsa Profesyonel PR Çalışması, kullanıldığı yere faydalar sağlar:

 • Marka bilinci oluşturur.
 • Marka bilinirliğini arttırır.
 • Performans artışı sağlar.
 • Kriz yönetimini, kriz olmadan düzenler.
 • Profesyonel bir iletişim kanalı sağlar.
 • Markanın müşteri veya potansiyel müşterinin gözünde itibarını arttırır.

Bununla birlikte sözcük sıklıkla Piar/Piyar tartışmalarına da yol açmaktadır.

Piyar Nedir?Pin
Piyar Nedir?

Piar Ne Demek?

Kelimelerin anlamlarına takılanlar veya sıklıkla söz öbeklerinin anlamlarını araştıranlar, yazım hatalarına da dikkat etmektedir. Piar Mı Piyar Mı?; sözcük Ingilizce bir kelime olarak “Public Relations” baş harflerinin kısaltması ile dilimize PR şeklinde geçmiştir: telaffuz hatası olarak Piyar şeklinde söylense de doğrusu Piar’dır.

Türkçe sözcüklerde bir hece içerisinde iki ünlü harfin (Piar) yan yana gelmemesi bir kural olduğu için telaffuzda ve yazımda Piyar şeklini almıştır. Ancak yabancı bir dilden Türkçeye geçen sözcüklerde bu kural aranmaz ve dolayısıyla doğru yazım şekli Piar’dır: anlam olarak bakıldığında ise Piyar ile Piar aynı anlamı karşılar.

Profesyonel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel PR Çalışması, bir markanın kendi benliğini tüm platformlarda bulmasından geçer. Dolayısıyla bu alanda kendini yetiştirmiş ve uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılabilir. Günümüzde çalışmalar, direkt belirli web siteleri üzerinden tanıtım veya post paylaşımı ile yapılsa da esasen geniş çaplı çalışmaların yapılması gereklidir. Nitekim, bir web sitesinde yapılan PR, çok daha dar bir açıdan yapılmış olur ve çalışmanın geri dönütü de bir o kadar dardır.

PR Çalışması Nasıl Yapılır?

 1. Marka karakterine uygun: hizmet, ürün veya kampanya tanıtan içerikler yayınlanır.
 2. Kurumsal bir web sitesi hazırlanır.
 3. Web sitesinde bol görsel ve röportaja yer verilir.
 4. Gerçek hayat hikayeleri ve yaşanmış örnekler servis edilir.
 5. İletişim kanalları aktif bir şekilde kullanılır ve web sitesine entegre edilir.

Çalışmalar; kurum, kuruluş, organizasyon, etkinlik veya direkt olarak bireysel hizmetler için kullanılabilir. Çalışmanın amacını ve yapılma şeklini, hizmet verilen marka belirler ancak bir çalışmanın sadece belirli web siteleriyle iş birliği yapıp tanıtım amaçlı yazı yazdırmasıyla tam anlamıyla PR yapılmış olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Manipüle Nedir Nasıl Yapılır? – Manipüle Etmek Ne Demek?

Profesyonel PR Çalışması Nasıl Yapılır?Pin
Profesyonel PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Piar Ne İş Yapar? – Kimler PR Yapar?

Sözcük, genel itibariyle organizasyonlar, aktivite düzenleyicileri veya E-Ticaret web sitesi sahipleri tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışmayı firma içerisinden personel veya bir uzman yapmakla görevlidir. Ancak daha profesyonel bir destek almak için günümüzde bu amaç üzerine kurulmuş pek çok şirkette aktif olarak hizmet vermektedir. Peki, bu uzmanlar tam olarak ne iş yaparlar ve yukarıda yazılan çalışmaları nasıl yürütürler?

Piar Ne İş Yapar?; Piar, bir markanın güvenini, itibarını ve iletişim kanallarını geliştirmek veya sağlamak amacıyla önceden planlanmış bir dize hedefi yerine getirir. Çalışmanın amacı, markaya sunacağı katkıyı belirler ve çalışmanın da yol güzergahını oluşturur. Marka içerisindeki personel, çalışmayı sunabileceği gibi dışarıdan bir şirket veya bireysel bir uzman ile de yürütülebilir.

Sonuç olarak Piyar Nedir içeriğinde Piyar ve Piar kelimelerinin doğru yazımı ve genel itibariyle anlam karışlığı bu içerikte verilmiştir. PR, doğru kullanıldığı zaman bir markanın bilinirliğinin artmasına ve sektörel olarak otoritesinin çoğalmasına fayda sağlar. Ancak bir web sitesine tanıtım olarak yazı yazdırmak veya post paylaştırmak, kelimenin gerçek anlamını daraltmasına yol açar. Bu konuda kendini yetiştirmiş uzmanlar veya şirketler ile çalışıldığı zaman PR çalışması gerçek faydayı markaya sağlayacaktır.

Blog kategorisinden benzer içeriklere ulaşabileceğiniz gibi anlamı ve nasıl yapıldığı çok karıştırılan Manipüle içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

3