Petkim Hissesi Nedir? – Petkim Hissesi Ne İşe Yarar?

Petkim Hissesi Nedir?; Petkim Hissesi, Petkim Şirketi’nin faaliyet alanı petrokimyasal ara ve ana hammadde üretimidir, Petkim hissesi yatırımcıların dikkatini her geçen gün çekmektedir, petrokimya ürünlerinde yaşanan talep artışıyla, arz kısıtların da gündemde olmasına rağmen Petkim, ürün portföyündeki çeşitlilik ve kesintisiz üretim ile kar etmektedir. Ayrıca bir diğer hisse olan “SASA Hissesi Nedir? SASA Hisse Senedi Yorum” ilgini çekebilir!

Petkim Hissesi Ne İşe Yarar?

Petkim Hissesi Ne İşe Yarar?; Petkim, Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdinglerinden SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden biridir, petrokimya sanayide yaptığı başarılar ile Türkiye ekonomisine de katkıda bulunan Petkim şirketi 1965 yılında kurulmuş, hisseleri ise ilk kez Nisan 2005’de yüzde 34,5 hissesi halka arz yöntemi ile satılmıştır.

2021 yılında tarihi kâr rekoru kıran şirket, 5,5 milyar TL net kar ile yılı kapattı. Bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 137 arttırdı. Petkim Petrokimya Holding A.Ş. bu başarısı ile ilgili açıklamada bulunan SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “2020 gibi 2021 yılında da hijyen ihtiyacının artması, özellikle ambalaj malzemelerine olan talebi yüksek tuttu. STAR Rafineri’nin kesintisiz üretime devam etmesinin de verdiği katkıyla Petkim’in kapasite kullanım oranı 2020’deki yüzde 87,9’dan 2021’de yüzde 92,6’ya çıktı. STAR Rafineri’nin ne kadar doğru bir yatırım olduğu da böylece bir kez daha ispatlanmış oldu.” İfadelerinde bulundu.

Petkim Hissesi Yorum

Borsa da öne çıkan hisseler arasında yer alan Petkim hisseleri analistler tarafından sıklıkla yorumlanıp gözde hisselerden biri olmakta. Geçtiğimiz yıla göre kârında artışa giden şirketin bölgesel üretim ve lojistikte güç olma yolundaki en büyük iddialarından biri STAR Rafineri. Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov’da 2021 yılında elde edilen büyük karla STAR Rafineri’nin kesintisiz üretim sağlamasını ilişkilendirdi. 2021 yılında elde ettiği kâr ile 57 yıllık şirket tarihinin net kâr rekorunu kırılmıştı. Petrokimya ürünlerine yönelik artan talebi kesintisiz olarak karşılayan Petkim, ESG derecelendirmesinde de kategorisinde dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi başardı.

Petkim NedirPin
Petkim Nedir

Petkim Hissesi Nasıl Alınır?

Hisse senedi, şirketlerin sermaye paylarından belli bir kısmını içeren varlıklardır. Bunların bir kısmı borsa da işlem görür. Hisse senedi satın alma da pek çok kişinin yatırımlarını değerlendirme yoludur.

Yatırım Bankalar aracılığıyla veya Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay almış özel borsa kuruluşları (aracı kurumlar) ile Petkim hisselerini satın alabilirsiniz. Yatırım hesabı açarak buraya paranızı aktarıp Petkim hissesine sahip olabilirsiniz. Bir aracı kurum ile hisse senedi alacaksanız önce aracı kurumu belirleyip sonrasında bu kurum ile internet sitesinden bağlantı kurup bir kullanıcı hesabı açmanız gerekmekte. Yatırım yapacağınız miktarı hesabınıza aktarıp, aracı kurumun mobil ara yüzü ya da internet sitesi aracılığı ile hisse senedi alımı yapılır.

Petkim Hissesi Ne Kadar?

2020 yılına göre satışlarını %137 artıran şirket 2021 yılının son gününü 7,80 ile kapatmış, şu an ise yükselişe geçerek 9.06 seviyelerinde seyretmektedir. Son 6 ayda %10,9, son 1 ayda ise %4,74 yükselmiştir.

Petkim Hisse Forum

Petkim hissesi Bist 100’de işlem görmektedir ve BIST 100 dünya borsalarından pozitif olarak ayrışarak yeni bir kapanış rekoru kırdı. Ağustos ayına güçlü bir başlangıç yapan Borsa İstanbul’da yeni rekor seviyelerin görülebileceğine dair uzman görüşleri mevcut.

Yorum yapın