Oğuz Alper Öktem Kimdir?

Oğuz Alper Öktem Kimdir?; Oğuz Alper Öktem, hem zamandan tasarruf etmemize olanak sağlayan hem de çevre dostu olan Martı’nın mucididir, paylaşımlı elektrikli scooter olarak ifade edilen Martı’nın CEO’sudur.

Teknolojik gelişmelerin, insan hayatında kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. İletişimden ulaşıma kadar pek çok alanda teknolojinin imkanlarını kullanmakta ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edebilmekteyiz. Hayatımızı kolaylaştıran bu araçlara 2018 yılında hayatımıza giren Martı scooteri ekleyebiliriz.  Oğuz Alper Öktem, 10 Ocak 1991 yılında Kocaeli’nde doğmuştur. Babasının esnaf olması nedeniyle ticaret hayatını erken yaşta öğrenen Öktem, çocukluk ve gençlik yıllarını Kuşadası’nda geçirmiş, buradaki dükkanlarında çalışmıştır. Lise döneminde İstanbul Vehbi Koç Özel Lisesi’ni tam burslu olarak kazanmıştır. Lisa döneminde başarılı bir öğrenci olması nedeniyle Kıraca Vakfı ve Vehbi Koç Vakfından burs almıştır.

Boş zamanlarını ekonomi makalelerini okuyarak geçiren Öktem, bu bölüme ilgi duyması nedeniyle üniversitede bu alanda lisans yapmıştır. Üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde okumuş ve buraya yerleşmiştir. 2012 yılında Chicago Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Üniversiteyi onur derecesi ile bitirmiştir.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yapmaya karar veren Öktem, Londra’ya taşınmıştır. Londra Ekonomi Okulu’nda Siyasal Ekonomi Bölümünün eğitimini almıştır. Bu bölümden 2014 yılında mezun olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSerdar Ekşi Kimdir? Serdar Ekşi Hayatı

Oğuz Alper Öktem

Martı Şirketi ortağı ve CEO’su olan Oğuz Alper Öktem, oldukça başarılı bir öğrenciydi. Üniversite eğitimlerini yurtdışında alan Öktem, ülkemizde büyük bir ilke imza atarak adından söz ettirmeyi başardı. Oğuz Alper Öktem, eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra iş hayatına atılmıştır. İlk olarak Londra’da bulunan Deutsche Bank’ta çalışmış, burada nükleer enerji şirketleri hakkında çalışmalar yapmıştır. 2014 yılında ise Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır.

Kariyer hayatına ülkemizde devam eden başarılı girişimci, McKinsey & Company’den iş teklifi almış fakat burada sadece bir gün çalışmıştır. Daha sonra Doğan Holding’te yer alan BluTV  şirketinde çalışmış, kariyerini ilerletmiştir.

Başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Oğuz Alper Öktem, 2019 yılında ‘Yılın Girişimcisi’ seçilmiştir. MediaCat dergisine göre, ‘En Yaratıcı 50’ listesine alınmış, ‘Şehir İçi Ulaşımına Yeni Bir Soluk Getiren Girişimci’ unvanı verilmiştir. En çok konuşulan projesi ise Martı’nın yer aldığı Start- up’tır. Martı, çevre dostu olması ve kiralanabilme özellikleri ile büyük bir beğeni toplamıştır.

Oğuz Alper Öktem KimdirPin
Oğuz Alper Öktem Kimdir

Martı Nedir?

Martı, 2018 yılında kurulup, 2019 yılında uygulamaya geçmiş elektrikli scooter paylaşım platformudur. Avrupa’nın en büyük mikromobilite uygulamaları arasında yerini alan Martı, ülkemizde pek çok şehirde e-scooter hizmeti vermektedir. Kısa mesafeli yolculuklarda tercih edilen ve kullanım rahatlığı sağlayan bu uygulama Oğuz Alper Öktem tarafından kurulmuştur. Martı, çevre dostu olmasıyla bilinmektedir.

Martı uygulaması ülkemizde sadece 21 ilde hizmet vermektedir. Fakat ilerleyen süreçlerde 81 ilin tamamında kullanılması için çalışmalar yapılmaktadır. Ulaşım aracı olarak Martı’yı tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Martı’yı kullanabilmek için akıllı cihazlarda Martı uygulamasının olması gerekir. Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm akıllı cihazlara bu uygulama yüklenebilmektedir. Kiralama işlemi için scooterin QR kodunun cihaza okutulması gereklidir. Ödeme işlemleri kredi veya banka kartı üzerinden gerçekleşmektedir. Belirlenen hedefe ulaşıldıktan sonra Martı’nın kilitlenmesi ve zarar görüp görmediğine dair fotoğrafının çekilip sisteme yüklenmesi gerekir.

Martı Ne Zaman Kuruldu?

Ülkemizde oldukça sevilen Martı, ilk kez 2018 yılında kurulsa da uygulamaya 2019 yılında geçmiştir. Martı’nın kurucusu olan Oğuz Alper Öktem, 2019 yılında Martı İleri Teknoloji şirketini kurarak, büyük ses getiren uygulamayı hizmete sunmuştur. Martı’nın yapım aşamasında 15 mühendis ile birlikte çalışılmıştır.

Yorum yapın