NFT Türleri Nelerdir? – Ne İşe Yarar?

NFT Türleri Nelerdir?; sorusu içeriğimizin ana konusunu oluşturmaktadır ve bilindiği gibi, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, dünyanın ilk tweetini 2,9 milyon dolara sattı; Bu haber, çoğu insanı NFT dünyası ile  tanıştırdı. Şimdi tüm bu NFT’ler paha biçilmez sanat eserleri olarak alınıp satılabiliyor.

NFT Nedir Öğrenmek İçin Ayrıca Oku :”NFT Nedir? – Ne İşe Yarar?

NFT pazarı dijital Mona Lisa’larla dolmuş durumda, ancak soru şu: Tweet’ler ve resimlerin yanı sıra başka hangi tür NFT’ler var? NFT’lerin dünyasına bir giriş yapıp bu cevabı bulalım.

Temel olarak her şey bir NFT olabilme kapasitesi taşır. İşte piyasada bulunan yaygın NFT türlerini sizin için sıraladık:

1.Sanat:

Tabiki ilk olarak sanat eserleri ile başlıyoruz .Sanat en yaygın NFT biçimidir.Şu anda en pahalı NFT’lerin çoğu sanat eserlerinden oluşmaktadır. Şimdiye kadar satılan en pahalı NFT, ünlü sanatçı Beeple tarafından “EVERYDAY’S: THE FIRST 5000 DAYS” olarak dünyadaki en pahalılık rekorunu koruyor.Bu parça tam olarak 69 milyona satıldı.Milyarderleri bile şaşkına çeviren başka NFT ler de var tabiki.Bu aynı ölçüde video eserleri içinde geçerlidir. Günümüzde meşhur olan gifler ve kısa videolar milyon dolara satılmaya başlandı.Özellikle yerde yatan çıplak Donald Trump’un görseli “Crossroad”adlı 10 saniyelik videoda 6.6 milyon dolara satıldı. Buda tabiki Beeple tarafından yapıldı.

2.Müzik:

NFT sektöründe ünlü olan farklı bir kategori müzik kategorisidir.Müzik çok uzun zamandır kayıtlara ve kasetlere ,CD’lere veya dijital olarak kaydedilip satılabilen ve ciddi manada bir değer üretebilen bir sanat olmuştur.Son zamanlarda Dj ve müzisyenler çokça NFT üretip satmakta ve bu işten yüklü miktar paralar kazanmaktadır .

Müzisyenlerin NFT’yi mantıklı bulmalarına en büyük sebep olan şey müzik şirketleri.Müzik şirketleri müzisyenlerden ciddi manada komisyonlar alarak müzisyenlerin emeğiyle yaptığı müziklere reklam yaparak ortak olurlar.Müzisyenler bundan dolayı NFT’yi son zamanlarda çok tercih etmeye başlamıştır.

3.Video Oyunlar ve Video Oyunu Ögeleri:

NFT alanındaki çok revaçta olan türlerden birisi ise video oyunlarıdır.Video oyunları son yıllarda giderek artan grafiklerle oyuncu sayısının yükselttiğinden dolayı bu endüstride çok farklı iş modelleri çıkmıştır.Bunlardan biride karakterlerin veya ögelerin NFT ‘leştirilmesi.Günümüzde bir çok oyun birbirinden görsel veya içerik kopyalanabilir ama NFT’lerin telif hakkı sayesinde tasarımlar daha özgün kalabilir ve sizin yaptığınız tasarımı artık farklı farklı oyunlardada görmeyebilirsiniz .

4.Alan Adları :

Alan adlarıda NFT haline getirilebilirler .Bu adlar genellikle şuana kadar 3.taraf şirketlerle korunup yüksek miktar kiralarla olduğundan dolayı NFT’ler bunada bir çözüm getirmiş .NFT olarak bir alan adını aldıktan sonra artık hiçbir yere herhangi bir komisyon veya yıllık kira bedeli ödemeden artık alan adlarınızı kullanabiliyor olacaksınız.

5. Trade Kartları ve Koleksiyon Öğeleri

NFT’ler dijital ticaret kartları gibi de düşünülebilir. Hepimiz binlerce dolara satılabilen sınırlı sayıda beyzbol kartlarını biliyoruz. NFT pazarı da aslında pek farklı değil. İnsanlar ticaret kartlarının sanal versiyonlarını piyasada satın alabiliyor, takas edebiliyor ve tıpkı gerçekte olduğu gibi saklayabiliyor. Bu NFT’lerin bazıları bir milyon dolardan fazlaya bile satılabiliyor.

Şirketler, aslında sadece ticaret kartları değil, NFT pazarında her türlü tahsil edilebilir ürünüde satabilir. Tahsil edilebilir olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa, piyasaya hemen sürülmesi tavsiye olunur.

6.Spor Anları

NFT’ler, çoğunlukla fiziksel bir eşdeğeri olmayan bir şey sunar: unutulmaz spor anları gibi. Bunlar, çığır açan smaçlar veya oyunun kurallarını değiştiren goller gibi spor tarihindeki önemli anların kısa kesitleridir. Bu klipler 10 saniye kadar kısa olabilir ve çoğunlukla 200.000 dolardan fazla değere sahiptir.

7. NFT Meme’leR

NFT pazarında tabiki Meme Coin satın alabilir ve takas edebilirsiniz. Güzel olan, bazı durumlarda memedeki kişinin gerçek satıcı olabilmesidir. Nyan Cat, Bad Luck Brian, Disaster Girl ve diğerleri gibi popüler memelerden bazıları ise listede 30.000 ila 770.000 dolar arasında değişiyor. Bugüne kadarki en değerli meme, 4 milyon dolara satılmış Doge memesidir.

8. NFT Sanal Moda

NFT pazarında alınan ve satılan her şey sanal olduğunu biliyoruz, peki moda neden olmasın ki? Bir bikiniye büyük paralar harcayabilirsiniz, ama gerçekte üzerine giymeyeceksin. Moda NFT’leri satın alan insanlar, çevrimiçi avatarları giydirecektir.

Sanal bir çantaya veya kolyeye sahip olmak modayı takip eden bireyler için ayrılmış bir NFT türüdür. Elbette bunların hepsi benzersiz bir şekilde tasarlanmış sınırlı miktarda olan NFT’lerdir.

Yorum yapın