NFT Nedir? – NFT Ne İşe Yarar? – NFT Nasıl Satılır?

NFT Nedir? ; NFT, en kısa tanımıyla bir eşi daha bulunmayan, takas edilemeyen dijital varlıktır, NFT Ne İşe Yarar?; sanat eserlerinizi dijital hâle dönüştürüp NFT’ye aktararak paha biçilemeyecek fiyatlara satabilirsiniz.

NFT Türleri Nelerdir?; Merak Ediyorsan Oku: “NFT Türleri Nelerdir?

Günümüz dünyasında insanların en büyük dertlerinden birisi de para kazanmak. Herkes para kazanmanın bir yolunu arıyor veya parayı nasıl daha rahat kazanabilirim sorusunun cevabını arıyor. Bu yazımızda sizlere ciddi miktarlarda para kazanabileceğiniz ve emeklerinizin karşılığını alabileceğiniz bir yöntem olan NFT Eserlerinden bahsedeceğiz.

Hepimiz gün boyunca internette dolaşırken yahut eş dost ortamında konuşurken NFT diye bir kavram duymuşuzdur. Hatta duymamanız mümkün değil bile diyebilirim. Çünkü şu anda bir köyde bile yaşam sürseniz çevreniz teknolojiyle haşır neşir olmasa dahi illa ki telefonunuzda NFT reklamları ile karşılaşmışsınızdır. Hatta şu şekilde birçok yazı mevcut: “Oturduğunuz yerden özgün tasarımlar yaparak milyoner olun!” Bunun gibi birçok reklam mevcut. Peki gerçekten de bu kadar para kazanabilir miyim? Böyle bir potansiyel olmasa bir sürü reklam için yatırım yaparlar mıydı? dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun ve arkanıza yaslanın. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini bu yazıda gidereceğiz.

NFT’nin açılımı Non-Fungible-Token yani Türkçe anlamıyla Değiştirilemez Token demektir. Token, Bitcoin ve Ethereum dışındaki tüm kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılır. Yani aslında NFT’nin de bir kripto para olduğunu söyleyebiliriz. En azından kripto para ile satın alınabildiğini rahatça söyleyebiliriz.

2014’ten beri var olmalarına rağmen, sanki yeni yeni duyulmuşçasına NFT’ler artık dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için giderek daha popüler bir yol haline geldiklerinden dolayı gün geçtikçe büyük bir hızla ün kazanıyor. Benzersiz NFT tasarımları hergün açık artırmalarla satılmakta. Satıcısı olduğu gibi alıcısı da hayli fazla. NFT piyasası, yalnızca 2021’de şaşırtıcı bir şekilde 41 milyar dolar değerindeydi. Neredeyse bu tüm küresel güzel sanatlar pazarının toplam değerine yaklaşıyor.

NFT’ler aslında diğer kripto para birimleri gibi aynı şekilde blockchain sisteminde bulunuyor. Kripto para birimlerinin birim olarak karşılığı olduğu kadar NFT dosyalarının da belirli fiziksel bir parasal değeri bulunmaktadır. NFT dosyaları alındığınız zaman taklidi mümkün olmayan başka kimsede olmayan bir dijital eser satın almış olursunuz. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey twitterda attığı ilk tweetini NFT olarak satmaya karar vermiş ve tam 2.5 Milyon dolara satmıştı. Baktığımızda aynı şekilde Twitter’da, Jack Dorsey’in satmış olduğu tweet’i ekran görüntüsü alarak biz de sahip olabiliriz. Fakat bu tweet blockchain ile kaydedilmiş, eşsiz ve tek bir koda sahip olması nedeniyle eseri oldukça değerli yapmaktadır. Bu durumda da bizim ister resmini çekmemiz ister ekran görüntüsü almamız işe yaramayacaktır. Bu örnekten de anladığımız gibi NFT’ler taklit edilmelerine karşın gerçekten güçlü şekilde korunuyor.

NFT Neden Bu Kadar Önemli?

NFT eserleri koleksiyon ürünlerinden sanal ayakkabılara, sanal oyunlardan dijital mülklere, dijital seslere ve videolara kısacası aklınıza gelebilecek çoğu şeyin sanal dünyaya taşınmış şeklidir. NFT’ler genel olarak benzersiz tasarımlar olarak karşımıza çıkar. Öyle göz kamaştıracak tasarımlardan bahsetmiyoruz. Örneğin; oldukça popüler olan NFT tasarımları arasında sürekli olarak maymun figürü karşımıza çıkıyor. Baktığınız zaman oldukça saçma geliyor olabilir. Hatta içinizden bu ne kardeşim ben gözüm kapalı daha iyisini çizerim dediğiniz oluyordur. Fakat buradaki amaç zaten tasarımların güzel olması veya beğeni kaygısı taşıması değil. Mesele tamamen özgün olması veyahut ünlü biri tarafından yapılmış olması diyebiliriz. Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz: Siz herhangi bir X takımının formasını sipariş edebilirsiniz. Bu formanın bir anlamı vardır. Çünkü X takımının formasıdır ve siz bu takım yükseldikçe geliştikçe daha çok gururlanırsınız. Peki ya formanızda dünyaca ünlü Ronaldo tarafından atılmış bir imza olsaydı o zaman nasıl hissederdiniz? Emin olun ki önce mutluluktan havaya uçardınız. O formayı hemen nasıl bir yere saklayacağınızdan tutun da formanın fotoğrafını nasıl bir açıyla çekeceğinizi ve paylaşım yaparken ne yazacağınızı düşünmeye başlarsınız bile. Sokakta giymeye imtina eder çekinirsiniz belki yırtılır belki lekelenir korkusuyla. Peki tüm bu olanlara ne sebep oldu? Tabi ki özgünlük. Bakın farkındaysanız ister Ronaldo olsun ister Y kişisi olsun. Buradaki mühim nokta bu imzanın sayılı formalara atılmış olması. Eğer ki Ronaldo her gün yüzlerce formaya imza atsaydı emin olun değeri günden güne düşerdi. NFT’yi daha iyi anlamanız için böyle bir örnek vermek istedim. NFT’nin değerinin nelere bağlı olarak değiştiğini yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı şekilde bahsedeceğiz.

NFT Nedir?Pin
NFT Nedir?

NFT Nasıl Yapılır?

Bu kısımda NFT Nasıl Yapılır?; ve Nereden Başlamalıyım gibi soruları  cevaplayacağız. Öncelikle bir NFT yüklemek için, bu bir çeşit tasarım olabilir, ses olabilir, video olabilir herhangi biri için ücret ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Siz ürünü blockchain sistemine yüklerken, satım yaparken hatta ben silmek istiyorum dediğinizde dahi bir miktar ücret ödersiniz. Tabi bu ücret ne kadar üretim yapacağınız konusunda değişiklik gösterir. Üretim sayısını siz belirlersiniz onlar da sistemlerinde tuttukları ve pazarlamasını yaptıkları için doğal olarak elektrik vb. ihtiyaçlardan ötürü sizden para talep ederler. Ama bu parayı gözünüzde çok büyütmemenizi tavsiye ederim. Ne de olsa sizin bu işten yüksek miktarlarda para kazanmanız oldukça olası.

NFT, bir sanat eseri gibi bir dosyanın  KnownOrigin gibi bir NFT açık artırma pazarına yüklenmesiyle oluşturulur. NFT üretimi yapmak için tavsiye ettiğimiz iki site  “opensea” ve “rarible” sitesi. Bu siteler üzerinden güvenle hem alım-satım hem de üretim işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca sitenin oldukça popüler olmasını da göz önünde bulundurmak gerek. Yani bu siteleri kullanarak daha çok satış yapabilirsiniz. Sistem tam olarak şöyle işliyor: Siz örneğin bir tane tasarım yapıyorsunuz. Ardından bunu sisteme yüklemek istiyorsunuz ve diyorsunuz ki: “Ben ürünümü şu şu fiyata satıyorum almak isteyen olursa benim ürünümün bir kopyasını ona gönder.”

Öncelikle bu sitelere tasarımlarınızı eserlerinizi yüklemek istiyorsanız bir adet kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. Maalesef satış yaparken Türk Lirası seçeneğiniz bulunmuyor. NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto paraları destekliyor. MetaMask sitesine girerek kolayca cüzdan oluşturabilirsiniz.

Cüzdan Nasıl Oluşturulur Öğrenmek için Oku: “Metamask Nedir?

NFT yapmak için izleyeceğiniz adımlar şöyledir;

 1.  Öncelikle NFT eseri üretmek için uygun siteler bulun ve eserinizi hazır hâle getirin.
 2.  Opensea, Rarible gibi güvenilir siteler kullanın.
 3.  Bir MetaMask cüzdanı oluşturun ve giriş yapın.
 4.  Giriş yaptıktan sonra size bir soru yöneltiliyor. Bu içerikten 1 tane mi yoksa 99 tane mi üretim yapmak istiyorsun diye. Siz birden fazla üretim yapmak isteseniz de herbiri için farklı bir kod atanacağından dolayı bir sorun çıkmayacaktır. Burada kişisel tercihinize göre seçimi yapın ve ilerleyin.
 5.  Sitede belirtilen format ve boyuttaki dosyanızı yükleyin.
 6.  Ben fiyat tekliflerine karşıyım diyorsanız otomatik satışa koyma seçeneğini aktif edebilirsiniz. Böylece belirttiğiniz ücreti ödeyen alıcı direkt olarak satışı gerçekleştirebilir.
 7.  Bir başlık ve açıklama belirleyin. Unutmayın güzel bir açıklama daha çok müşteri çekebilir.
 8.  Komisyon oranını belirleyin. Örneğin sizden NFT eseri satın alan biri için %10’luk bir oran belirlerseniz. O kişi daha yüksek bir fiyattan satacak ve böylece sizin eseriniz sürekli el değiştirecek. Bu sayede siz de her satıştan %10 komisyon ücret alacaksınız.
 9.  Kaç adet kopya üretmek istediğinizi belirleyin.
 10.  Kripto cüzdanınızla ödemeyi gerçekleştirin.
 11.  Tebrikler ilk NFT eserinizi oluşturdunuz bile.
NFT Nedir?Pin
NFT Nedir?

NFT’den Nasıl Para Kazanılır?

Aslında önceki kısımlarda NFT üretmeyi konuşmuştuk. Fakat para kısmını pek irdelemedik. Şimdi kazanabileceğiniz paraların potansiyellerinden bahsedeceğiz. Ayrıca NFT’den Nasıl Para Kazanılır?; sorusuna cevap vereceğiz.

NFT İle Para Kazanma Yolları

 • Dijital Eser Üreterek Para Kazanma
 • Komisyon Oranı İle Para Kazanma
 • NFT Ticareti İle Para Kazanma
 • NFT Oyunları Oynayarak Para Kazanma
1-) Dijital Eser Üreterek Para Kazanma

NFT ile para kazanmak istiyorsanız dijital eser üretme yöntemini tercih edebilirsiniz. Dijital eserler oldukça çeşitli olmasıyla birlikte oldukça yaygın pazar yerleri ile alıcı bulmak daha kolaydır. Popüler bir tweetiniz, müzik kayıtlarınız, video kaydınız, resimleriniz ya da GIF’leriniz dijital eser olabilir.

Dijital eserlerinizi kripto para platformu olan Binance üzerinden de  satabilirsiniz. Aynı zamanda Binance kripto para sitesi, satıcı ve alıcıların yararlanabileceği etkinlikler ile sektörün öncü isimleri arasındaki yerini koruyor. Kripto para ile ilgileniyorsanız bu sitelerin zaten adını sürekli duymuşsunuzdur. Binance kullanımı işlerinizi kolaylaştıracaktır.

NFT denilince ilk akla gelen şeylerden biri rengarenk, sıra dışı ve dikkat çekici resimlerdir. Bu çizimleri, farklı programlar aracılığıyla tasarlayabilir, değiştirebilir ve NFT pazaryerlerinde satabilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz en iyi NFT tasarım yapma programları şunlardır: Adobe Sketch, S!ng, Adobe Fresco, Procreate ve Daz3D. İlla bu programlar şart değil. Herhangi bir çizim programında da yapabilirsiniz. Hatta çizim bile şart değil. Her türlü müzik vb. eserler de üretebilirsiniz.

Dijital eserlerinizi ürettiğinizde direkt olarak Binance, OpenSea, Rarible vb. NFT pazar yerlerine yükleyerek satış sürecini başlatabilirsiniz. Bu arada kripto para cüzdanınızın olması gerektiğini de tekrardan hatırlatalım.

2-) Komisyon Oranı İle Para Kazanma

Sanatçıların NFT ile para kazanmasını sağlayan diğer bir yöntem ise komisyondur. Peki komisyon nasıl işler? Sanatçılar eserlerini sattıkları andan itibaren gelir akışı gelmeye devam eder. Çünkü belli bir komisyon oranı belirlemiştir. Örneğin, eserinizi 100 liraya sattığınızı düşünelim. Eserinizi alan satıcı da tekrardan 200 liraya eserinizi yeniden sattığında buradan telif hakkı geliri kazanırsınız.  Telif hakkı geliri elde tamamen sanatçıların isteğine bağlıdır. Aynı zamanda sadece komisyon belirlemenin dışında dilerseniz tüm haklarınızdan da vazgeçebilirsiniz. Bunu aslında bir kartopuna benzetebiliriz. Kartopu karın üzerinde yuvarlanır yuvarlanır ve gittikçe büyür. Siz de komisyon oranı oluşturarak kazancınızı artırabilirsiniz.

3-) NFT Ticareti İle Para Kazanma

NFT’den para kazanmanın bir diğer yöntemi de ticarettir. Alıcı, satıcı ve eserin ortak bir alanda bulunduğu pazaryerinde ticaret yapmak kaçınılmaz bir para kazanma yöntemidir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konu ise uygun strateji belirlemek ve bunu uygulamaktır. NFT pazar yerlerinde dünyaca ünlü sanatçılardan tutun amatör üreticilere kadar yüz binlerce satıcı vardır. Ve her bir eser birbirinden farklı değere sahiptir.

NFT’de  ticaret yolu ile para kazanmak istediğinizde yatırım yapacağınız eseri doğru seçmeniz ve doğru zamanda satmanız gerekiyor. Örneğin, 100 liraya satın aldığınız bir eseri 100.000 liraya satma şansınız vardır. Bu şans çok düşük de değildir ayrıca. Ancak zıt ihtimali de düşünmemiz oldukça önemlidir.

NFT’den ticaret ile para kazanmak istiyorsanız tercih edeceğiniz platformlar Binance, Nift Gateway, Rarible, OpenSea vb. platformlar olsun. Böylece güvenli şekilde para kazanabilirsiniz.

4-) NFT Oyunları Oynayarak Para Kazanma

Günümüzde revaçta olan en popüler NFT’den para kazanma yöntemi olarak oyunları gösterebiliriz. Teknoloji ve oyun dünyasının gelişmesiyle hem oyun oynayıp hem para kazanmak artık mümkün. NFT oyunları sürekli yeni çeşitler sunarak bizlere bir pencere açıyor. Bu oyunlarla yüksek miktarlarda olmasa da para kazanabilirsiniz üstelik birçok oyun tamamen ücretsizdir.

Oyun dünyasının birçok ismi daha doğrusu yöneticileri, kimi zaman oyununu gerçek kullanıcılara denettirmek kimi zaman da popülerliğini artırmak için bu yöntemi tercih ediyor. Hem insanlara oyun oynatıyor ve kendi oyununun reklamını yapıyor hem de bir yandan kullanılcılarına para kazandırıyor. Bu oyunların birçoğu ayrıca üstün grafik performansları ve sürükleyici hikayeleriyle ön plana çıkıyor. Oyundaki para kazanma mantığı oldukça basittir: Oynamaya devam ettiğiniz süre boyunca ya da karakterinizi yükselttiğinizde token kazanırsınız. Her bir oyunun kendine has ödüllendirme sistemi bulunuyor.

En iyi NFT oyunları arasında tercih ettiklerimiz şunlar: Axie Infinity, Sandbox 3D, Alien Worlds, Splinterlands ve DeFi Kingdoms. Ancak sizin araştırarak tercih edebileceğiniz yüzlerce farklı oyun seçeneğinin olduğunu da söylemeliyim.

NFT Nedir?Pin
NFT Nedir?

NFT Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu bölümde NFT Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? sorusunu cevaplayacağız. The First 5,000 Days isimli NFT, şu ana kadar gelmiş geçmiş en pahalı NFT satışıdır. Tam olarak 69 Milyon Dolara satılmıştır.

Elbette ki satışı gerçekleşen site oldukça güvenli olacak ki böyle yüksek ücretlerde bir satış gerçekleşmiş.

Peki biz bu kadar güvenli bir satıcıyı nasıl bulacağız? Bu platformda birçok kötü amaçlı kullanıcılar da var. Kıyaslama yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz diyorsanız, sizin için tüm dikkatli olmanız gereken konuları araştırdık ve maddeler halinde yazdık. Gelin NFT konusunda dikkat etmemiz gereken konuları inceleyelim.

 • İşlem yapacağınız platformun güvenilir olduğundan emin olun. Daha az işlem ücretleri için güvenilir olmayan siteleri tercih etmeyin. Yazımızda birkaç tane site tavsiye ettik. Güvenle oralardan işlem yapabilirsiniz.
 • NFT satın alacağımız satıcının doğrulanmış koleksiyonu olup olmadığına ve ilana koyduğu diğer eserlere bakmak, satın alma

yaparken sizin yararınıza olacaktır.

 • Projenin bir başka deyişle eserin ne kadar revaçta, ne kadar popüler ve dinamiklerinin yüksek mi düşük mü olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Popüler bir proje almanız halinde bunu satma ihtimaliniz de yüksek olacaktır.
 • Satın alım yapmadan önce satıcının Twitter ve Discord gibi kanallarına bir göz atın. Discord grubunda neler konuşuluyor? Ana başlıklar, sorular neler? Kaç kişi var? Kişiler bot mu yoksa gerçek kişiler mi?
 • Bu NFT projesini kim yapıyor? Bu grubun daha önceki projeleri neler? Web Siteleri düzgün mü? Bu soruların cevaplarını irdelerseniz çok daha emin şekilde alım gerçekleştirebilirsiniz.

NFT’lerin Günümüz Piyasasına Nasıl Bir Etkisi Olacak

NFT’lerin bugünkü kullanım alanlarını dikkate alırsak, bir anlamda ilk olarak fikri mülkiyet problemlerini çözdüğünü söyleyebiliriz. Dijital ortamda bir eseri kopyalamak oldukça kolayken NFT, eser haklarının kime ait olduğunu ortaya koyarak bu sorunu çözüyor. Programlanabilir bir dijital varlık olarak gösterildiğinden dolayı sanatçıların bir sonraki satıştan alacakları paylar da NFT’nin içine kodlanabiliyor. Bu sayede satışın gerçekleşmesi durumunda, ilgili miktar sanatçının cüzdanına otomatik bir şekilde aktarılıyor. Eserlerin dijital olması dünyanın her yerinden ulaşılmasına ve her tipte kullanıcının satın almasına olanak sağlıyor. Müşteri kitlesi dijitalleşme sayesinde genişledikçe genişliyor ve bu doğrultuda esere ulaşabilen ve yatırım yapmak isteyen kişi sayısı artıyor ve talep artıyor, talep arttıkça fiyat yükseliyor. Talep arttıkça dolaylı olarak arz da artıyor. Hem daha fazla eser kazandırılıyor hem de çeşitli fiyat seviyelerinde eserler piyasaya çıkıyor. Böylece müşteri ile satıcı arasında güven ortamı oluşuyor ve satış rakamları büyüyor. Çevresi, etki alanı genişliyor.

NFT Nedir?Pin
NFT Nedir?

Ses Getiren NFT Satışları Nelerdir?

Son dönemin en çok konuşulan satışlarından bahsedecek olursak; ABD’li sanatçı Beeple (Mike Winkelmann), eserlerinden oluşan bir kolajı müzayede evi Christie’s tarafından düzenlenen açık artırmayla tam 69.4 milyon dolara sattı. NBA Top Shot uygulaması aracılığıyla satılan Lebron James’in smaç video NFT’si ise 77 bin dolardan alıcı buldu. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’i çılgınca bir fiyata tam 2.9 milyon dolara hem de Türk asıllı bir kişi tarafından satın alınırken, bu olaylar yaşanırken eli armut toplamayan Elon Musk harekete geçti ve içerisinde GIF ve müzik olan tweet’ini NFT olarak açık artırmaya çıkardı. Ülkemizde ise Cüneyt Özdemir’in paylaştığı tweet 10 bin dolara satıldı ve dikkatleri üzerine çekti.

NFT’lerin Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Burada biraz işin teknik boyutuna gireceğiz. NFT’ler Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış ERC-721 token standartlarına göre üretilirler. Kullanıcıların Blockchain’in teknik dünyasında boğulmaması detaylarla uğraşmaması için işlemin kolayca gerçekleştirilmesini mümkün kılan platformlar bulunuyor. NFT üretebilmek için sadece ihtiyacınız olan tek şey dijital kripto para cüzdanıdır. NFT olarak üretmek istediğiniz dosyayı bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yükledikten sonra NFT’nin kendiniz için olan bazı değiştirilemeyecek parametrelerini ayarlarını belirlemeniz gerekir. NFT’den kaç tane üretileceği, fiyatı, komisyon oranı gibi özellikleri belirlendikten sonra blockchain ağının işlem ücreti ödenerek NFT’ler üretilmiş olur. İşlemin tamamlanması ile birlikte NFT’ler cüzdanınıza aktarılarak üretimin gerçekleştirildiği tüm blockchain’de kayıt altına alınır.

NFT’lerin Orijinal Olup Olmadığını Anlamak Mümkün Mü?

NFT’lerin orijinal olduğunu anlamak, son derece basittir. Bunun için sistemin nasıl işlediğini bilmelisiniz. NFT sistemine üye olan kişiler sisteme eklemek istedikleri ürünü öncelikle sistemin onayından geçirmek zorundadır. Sistemden ürünün geçebilmesi için hesabınızın daha önce  yüklenmemiş ya da başka birinin üzerine olmaması gerekmektedir. Yani kripto para yöneticileri kişilerin itibarı konusunda oldukça hassas davranmaktadır. NFT uygulamasın onayından geçmeyen ürünlerin tabi ki profile geçişi sağlanmamaktadır. Bu yüzden hiç endişelenmenize gerek yok. Aldığınız ürünün orjinal oluşunu teyit etmek için, ürünü aldığınız kişinin hesabında bulunan cüzdanına bakmak da bir yöntem. Cüzdan hesapları üreticilerin profilinde yer alıyor.

Yorum yapın