NFT Alabileceğiniz 5 Platform

NFT Alabileceğiniz 5 Platform içerisinde NFT alınıp satılan ve popüler olarak kullanılan dijital ortamlardan bahsedeceğiz. Gelişen dünyada hayatımıza pek çok yeni kavram girmektedir. Bu kavramlardan biri de son dönemlerde oldukça popüler olan NFT’dir. Dünya çapında büyük bir yankı uyandıran NFT’yi alabileceğiniz en iyi 5 platformu sizler için araştırdık. İşte güvenli bir şekilde NFT satın alabileceğiniz 5 platform:

NFT NedirPin
NFT Nedir

NFT Nedir?

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren NFT Türkçedeki karşılığı değiştirilemeyen ya da değiştirilmesi mümkün olmayan paradır. Non-fungible-token, NFT’nin İngilizce açılımıdır. İngilizcede fungible, değerini koruyan anlamına gelmektedir. Bu durumda NFT değerleri için artış veya azalış olmadığını ifade edebiliriz. NFT’lerin türleri bulunmaktadır, türleri ve ne işe yardıkları hakkında bilgi sahibi olmak için “NFT Türleri Nelerdir? – Ne İşe Yarar?” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Non-fungible, biricik, tek anlamlarına karşılık gelir. Buna örnek olarak telefon veya bilgisayardaki verileri örnek verebiliriz. Depolanan her veri sadece kullanıcılara özel olduğundan dünyada sadece bir tane vardır.

Token kelimesi, dijital alışverişlerde yaşanan sorunların önüne geçen onay ifadesidir. Aldığınız her ürünün sertifikası vardır. Token, dijital dünyanın sertifikası anlamına gelir. Genel olarak NFT, dijital ortamlarda üretilen sanat eserlerini almak, koleksiyon yapmak veya eser üretmek isteyen kişilerin kullandığı bir uygulamadır.

NFT varlıklarına örnek vermek gerekirse, sanat eserleri, video, tweet, internet sayfaları, sosyal medya paylaşımları, hikayeler NFT olarak kullanılabilir. Fakat, bu varlıkların NFT şartlarını oluşturmaları gerekir. NFT’ler, diğer kripto paraların aksine değiştirilebilir değildir. Bu durum, NFT’lerin eşsiz olmalarını sağlar.

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın almak isteyen kişilerin NFT satın alınabilecek platformlara göz atması ve güvenilir bulduğu sitelerden birine kayıt olması gerekir. NFT pazar yerlerinde ünlü sanatçıların veya amatörlerin eşi benzeri olmayan eserlerinin satışları yapılmaktadır. Yatırım aracı olarak NFT’yi tercih eden bireyler, burada satılan eserleri satın alabilmekte veya kendi oluşturdukları eserlerin satışını yapabilmektedir. NFT, bireylere telif hakkı imkanı sunar. Telif hakkının izlenmesi blok zincirleri ile gerçekleşir.

  • Opensea

Opensea, merkezi bulunmayan, blok zinciri tabanlı büyük bir pazar alanıdır. Bu sistemde alım-satım işlemleri yapabilmek için toplanabilir tokenler yani Ethereum ERC standardı ile ortaya çıkan non-fungible tokenler kullanılır. Opensea, genellikle online oyun platformlarında kullanılmaktadır. Buradan alınan tokenler ile oyun itemleri alınıp satılabilmektedir. Opensea, satın alınan dijital varlık ve oyun itemlerinden belirli bir komisyon almaktadır. Opensea ile dijital varlık almak veya satmak isteyen kişilerin cüzdan hesabı oluşturmaları gerekir.

  • Binance

Binance dünya çapında en fazla işlem hacminin gerçekleştirildiği kripto ticareti platformudur. Çok fazla rağbet görmesi ile yatırımcıların güvenini kazanan Binance, milyonlarca kişiye kripto para hizmet sunmaktadır.

  • SuperRare

2017 yılında kurulan SuperRare’in kurucuları Charles Crain, Jonathan Perkins ve John Crain’dir. Bu platform, eşsiz tokenlerden sanat eserleri oluşturma, bunların takasını yapma ve alım-satım işlemlerini gerçekleştirme imkanı sunuyor. Pek çok sanatçının eseri bu platform aracılığıyla toplanmaktadır. Toekn birimi olarak Rare coini kullanılmaktadır. Bu platformdaki 1 Rare coini, 9.18 TL ile eşdeğerdir.

  • Nifty Gateway

Nifty Gateway, merkezi bir platform olmasının yanı sıra yüksek kaliteye sahip sanat eserlerinin ticaretinin sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. NFT’nin basımı ve ihracatında bir otorite merkezinin olması, yatırımcıların güvenini kazanmaktadır. Bu platformda sınırlı sayıda değerli sanat eserleri ve koleksiyonlar yer almaktadır. Bu nedenle pek çok marka ile iş birliği yapılmaktadır. Sanatçıların eserlerini yayınlamadan önce sıkı bir başvuru sürecinden geçmektedir. Böylece koleksiyonların yüksek kalitede olmaları amaçlanmaktadır.

  • Rarible

Rarible, NFT’lerin alım-satım işlemlerinde en çok tercih edilen platformlardan biridir. Bu platformda kullanıcılar kendi NFT’lerini oluşturup pazara koyabilmektedir. Merkezi değildir. Eşsiz eserlerin ticaretinde aracı olarak görev yapmaktadır. Bu platformda NFT alım-satımı yapmak isteyen kullanıcıların ETH hesabı açmaları ve cüzdan oluşturmaları gerekir.

Yorum yapın