Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın Kimdir?; Nevzat Aydın, 1976 yılında İstanbul’da doğmuş, babası Noter, Annesi öğretmendir, Yemek Sepeti platformunun popüler bir CEO’sudur. Bursa Anadolu lisesinden mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’nde bulunan University of san Fransico’da MBA eğitimini tamamlamıştır. Fakat Master eğitimini bitirmeden tekrardan Türkiye’ye dönmüştür. Yemeksepeti ile Türkiye’de e-ticaret anlayışına yeni bir boyut getiren Nevzat Aydın, Yemeksepeti CEO’sudur.

Amerika’da eğitim aldığı sürede E-ticaret ile ilgili durumları yakından takip eden Nevzat Aydın, yemeksepeti projesini tamamlamak için 2000 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Ayrıca E-ticaret hakkında daha fazla bilgi almak için “E-Ticaret Nasıl Yapılır?” içeriğini okuyabilirsiniz. Ocak 2001’de Yemeksepeti.com sitesini açarak 24 yaşında kendi işini kurmuştur. 2 ortağı bulunan Yemeksepeti açmak için yaklaşık olarak 150 bin dolar harcamıştır.

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

Yemeksepeti ilk olarak İstanbul’da kullanılmaya başlanmıştır. Restoran sahipleriyle konuşma içerisine girmeden taleplerini mekana yazılı olarak bildirmeye başlayan tüketiciler, bu durumun pratikliğini yaşamaya başlamıştır. Daha sonra Ankara ve İzmir’de hayata geçirilen Yemeksepeti projesi, bir anda pik yaparak 650 restoran, 70 bin üye ve 5 milyon ciro gibi rakamlara ulaşmıştır. Yemeksepeti’ni kurduktan sonra çoğu restoranlardan olumsuz tepkiler alan Nevzat Aydın, birkaç yıl boyunca işlerini bırakmadan ilerleterek hatırı sayılır bir gruba ulaşmayı başarmıştır. Daha sonra Yemeksepeti için restoranlar kurulmaya başlandı. Küçük çaplı sokak arası restoranlar Yemeksepeti uygulaması sayesinde daha fazla kitleye hizmet etme fırsatı yakaladı.

Nevzat Aydın, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu Üyesi ve Galata Business Angels Kurucu Üyesi’dir. Yemeksepeti, Microsoft ve DorukNet tarafından düzenlenen Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında faaliyetin en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kere üst üste kazanarak “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorisinde de ayrıca birincilik kazanmıştır. Yemeksepeti 2006 yılında Altın Örümcek Web Yarışması’nda da başarılarına yenilerini eklemiştir.

Nevzat Aydın KimdirPin
Nevzat Aydın Kimdir

Yemeksepeti Başarıları

Yemeksepeti 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından “Endeavor Girişimcisi” ödülüne de layık görülmüştür. Ödül aşamasında seçim yapılırken; girişimci atılımcılık, yenilikçilik, rol model potansiyeli, ekonomiye katkı, yenilikçilik ve Endeavor ile uyum gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçim yapılmıştır. Yemeksepeti böylece Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor’ın dünya genelinde destek ağından, sermaye ulaşımına aracılık, stratejik danışmanlıktan, mentorluk ve tanıtım desteklerine kadar birçok konuda yararlanabilme şansını da yakalamıştır. Nevzat Aydın’ın Yemeksepeti’nin kuruluşundan bu yana gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmalar sayesinde 2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Nevzat Aydın, 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 26-27 nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci arasında yer alarak katılım sağlamıştır.

2011 yılında kuruluşunun 10. yılını kutlayan Yemeksepeti’nin fikir babası ve CEO’su Nevzat Aydın, 2011 yılında Ekonomist dergisnin 3 bine yakın iş insanıyla yaptığı anketin sonuçlarına dayanarak yapılan “ Yılın İş İnsanları 2010” araştırmasında “ Yılın Erkek Girişimcisi” kategorisinde birinci seçilerek ödüllerine bir başkasını daha eklemiştir.

2011 yılı itibariyle de Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda koltuk sahibidir. Nevzat Aydın aynı zamanda 22 ülkede yayınlanan Dragons’Den Türkiye programının 5 “ejderi” arasındadır.

Nevzat Aydın, 2015 yılı Mayıs ayında sahibi olduğu Yemeksepeti’ni merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara satmıştır. Satıştan sonra ise şirketteki CEO görevine ve karını almaya devam edecektir. Nevzat Aydın, 2011 yılında Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde Vogue dergisi internet editörü olan Melis Pekand ile evlenmiştir.

2015 yılının son aylarında Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’nın ekibinde yer alarak Trabzonspor yönetimine girmiştir ve Trabzonspor Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı olmuştur.

Yorum yapın