Nazım Salur Kimdir?

Nazım Salur Kimdir?; Nazım Salur, 1962 yılında doğmuştur, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden İşletme Bölümü’nü bitiren Nazım, yaklaşık olarak 20 yıldır seri girişimcilik yapan birisidir. Kariyerinde ofis mobilyaları üretimi, endüstriyel tesislerin ve fabrika üretim hatlarının satışı gibi mesleklerde çalışmıştır. Ayrıca Amerika’da endüstriyel tesislerin ve fabrika üretim hatlarının satışı için aracılık yapan bir şirket kurmuştur. Daha önceden 7 sene boyunca da özel sektörde çeşitli kurumlarda yönetici olarak çalışmıştır. Teknolojik olarak girişimciliğe 50 yaşında başlamıştır. 50 yaşına kadar yapmış olduğu birikim sayesinde Nazım Salur ilk sermayesini de oluşturmuştur.

Nazım Salur’un ailesinde de girişimcilerin olması nedeniyle yapmış olduğu çalışmalarda önceden kazanılmış tecrübelere de sahipti.

Girişimciliğe girişi üniversite yıllarına dayanır ve o dönemlerde part-time ticari girişimleri olmaktadır. 2013 yılında yapmış olduğu ilk girişimi teknoloji alanında olan BiTaksi uygulamasıdır. BiTaksi uygulaması ile taksi arayan kişileri ve yolcu arayan taksi şoförlerini bir araya getiren Nazım Salur, Türkiye’de ilk defa taksilerde kredi kartı ile ödeme yöntemini getirmiştir.

BiTaksi uygulamasını düşünerek “Eğer insanlara 3 dakikada taksi gönderebiliyorsak, diğer ihtiyaç ürünlerini de 10 dakikada götüremez miyiz” sorusundan yola çıkan Nazım Salur’un teknoloji alanında bir diğer girişimi Getir’dir. 2015 Temmuz ayında insanların hizmetine sunulan Getir uygulaması, 10 dakikada ihtiyaç ürünlerini müşterilere teslim etmeye başlamıştır. Dünyada ilk olan Getir uygulaması Türkiye’de başlatılmıştır. Orijinal bir iş fikri olarak tüm dünyada bambaşka bir pazar merkezi oluşturmuştur. Hizmete devam eden Getir, halen de binlerce ürünü yaklaşık olarak 10 dakikada müşterilerinin kapısına götürmeye devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSerdar Ekşi Kimdir? Serdar Ekşi Hayatı

BiTaksi

BiTaksi uygulaması 2013 yılında insanların hizmetine sunulmuştur. Hızlı bir şekilde yolcuları taksi ile buluşturan BiTaksi uygulamasının yüksek kullanıcılara ulaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de nakit ödeme yöntemi zorunluluğunun olmamasıdır. Türkiye’de ilk defa taksi hizmetine kredi kartı ile ödeme yöntemi getiren Nazım Salur bu başarısıyla da diğer girişim örneklerine de zemin hazırlamıştır. Aynı zamanda BiTaksi uygulaması kullanıcıların yolculukları boyunca gidecekleri yolları yapay zekası ile hesaplayarak ortalama ödenmesi gereken ücreti kullanıcılara sunmaktadır. Bu durum taksilerin yolculardan yüksek ücret talep etmesinin de önüne geçmiştir. BiTaksi uygulamasının içinde birçok yolcuların hizmetine sunulan özellikler bulunmaktadır. BiTaksi uygulamasının içindeki özellikler;

  • Yolcular BiTaksi uygulaması ile sürüşü ve sürücüyü puanlayabilir. BiTaksi kullanıcıları ürücüyü tercih etmedikleri sürece 1 yıl veya süresiz olarak aynı sürücüyle eşleşmeme özelliğine de ulaşabilmektedir. Verilen puanlar ve geri bildirimler sayesinde sürücülerin şahsi denetimleri yapılarak iş akdinin feshide yapılabilmektedir.
  • Görme engelli vatandaşlar için BiTaksi uygulamasının bir diğer özelliği sesli yönlendirme sistemidir. İşitme engelli vatandaşlar için ise mesajlaşma özelliği BiTaksi uygulamasına eklenmiştir. Engelli vatandaşlar yolculuklarına başlamadan önce BiTaksi uygulaması taksi şoförlerine bildirim yollayarak yolcunun engeli hakkında bilgi vermektedir.
GetirPin
Getir

Getir

Getir Dünyanın ilk bu grupta hayata geçirilen teknolojik girişim özelliğini korumaktadır. Şehrin yoğun temposundan yorulan ve kendileri için yaratabildikleri kadar zaman yaratmak isteyen insanlar için vazgeçilmez bir uygulamadır. Yaklaşık olarak 10 dakikada verilen ürünleri jet hızıyla kullanıcıların kapısına ulaştıran Getir, birçok kullanıcıdan da olumlu dönüşler almaktadır. Getir’in hayata geçirilmesinde en önemli etken BiTaksi uygulamasıdır. Fakat yakalamış olduğu başarı kimsenin aklına gelmeyecek ölçüde büyüklüktedir. Çalışma saatlerinin esnek olduğu ve 7/24 hizmet verebilen Getir tüm dünyada yankı uyandırmaya da devam etmektedir.

Yorum yapın