Mirror Protocol ve Mirror Token (MIR Coin)

Mirror Protocol ve Mirror Token ve MIR Coin Nedir?; MIR Coin Nasıl İşler, içeriğimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Geleneksel bankacılık veya finansal araç, kaynak, hizmet ve işlemlere erişim sağlayamayan insanlar için oluşturulmuş bir sistemdir. Günümüzde bu tür işlemlere oldukça ihtiyaç duyulması yani bir gereklilik haline gelmesi ama bu gerekliliğe rağmen herkesin kolaylıkla bu tür işlemlere ulaşılamaması söz konusu olduğu için, bu işlemler sentetik hale getirilip Mirror Protocol’ de alım-satımı yapılabilir veya akıllı sözleşme haliyle uygulanabilir hale getirilmiştir.

İlgili İçerik: “Bake Coin Nedir? – Bake Coin Yorum

Sentetik varlıkların aslında altta yatan kaynağı tutmadan bir varlığa maruz kalmayı sağlama ve bununda dış pazarlara küresel erişilebilirliği genişletmek, farklı varlıklar arasında geçiş yaparken sürtünmeyi azaltmak ve hızlı sipariş yürütme gibi avantajları vardır. Geleneksel varlıkların dönüştürüldüğü bu dijital varlıklara ise ‘mAssets’ adı verilmektedir ve mAssets, bir bütünü alma zorunluluğu olmadan kesirli miktarlarda satın alınabilir ve satılabilir.

Ayrıca Oku: “SHIBA Coin Nedir? – SHIBA Coin Yorum

Mirror Protocol tasarlanma nedenlerinden biri hatta en önemlisi gerçek dünya varlığının fiyat davranışını yansıtmak içindir. Yani piyasada bulunun dijital varlık (Mirror varlık) gerçeğiyle tam olarak aynı fiyata sahiptir. Eğer piyasadan bir ayna hisse senedi alırsanız, dijital senedin gerçek halinin de yine aynı fiyata sahip olduğunu göreceksiniz.

Mirror Protocol Nedir?

Mirror Protocol Token’ın, geliştiricisi Güney Kore merkezli Terraform Labs adında bir şirkettir ve Mirror Protocol yine şirketin kendi block zinciri olan Terra blokchainde oluşturulmuştur. Ayrıca bu sistemin token yani sanal parasının adına da Mirror Token adı verilir. Sistemin kendi tokenı olan Mirror Token hem Terra blockchain de hem de Ethereum’un blockchain de kullanılabilir ve uyumlu hale getirildikten sonra Uniswap üzerinden üretilebilir. Bu token para size platformda yönetişim kararlarında söz alma hakkı kazandırır, ek olarak CDP olarak kısaltılan Karbon Salınım Beyanları’nın kapanış ücretleri ve likidite madenciliği için kullanılır.

MIR Coin Ne Anlama Gelmektedir? Mirror Coin İle Farkı Nedir?

Mirror Token sahiplerinin önemli ekonomik parametreleri belirleyebilme ve topluluk havuzundan bütçe teklifleri üzerinde oylama yeteneği gibi yönetim hakları vardır. Sistemi kuran Terraform Labs’in kâr amacı gütmemesi ve alım, satımını yapmaması aslında Mirror Token’i topluluğun yönetimin sahibi olmasına ve her türlü kar ve ödülü topluluğun elinde bulundurması içindir. Sistemde herkes eşittir ve kimsenin ayrıcalıklı bir hakkı yoktur. Bu token aslında yönetişim, stake etme ve likidite sağlayıcılarını ödüllendirmek için kullanılır. Ödenen ödüller, ayna varlıkların pozisyonlarını kapatmak, anket oluşturmak için ödenen ücretlerden ve işlem ücretlerinden gelir. Mirror Token asla MIR Coin ile aynı anlama gelmemektedir. MIR coin tamamıyla farklı olan ve kendi işletim sistemine sahiptir, Ayrıca MIR Coin kendine ait blok zincirine sahip bir sisteme bağlıdır. MIR Coin ile Mirror Token’in en büyük farkı, birinin token, birinin ise coin olmasıdır. Daha çok yeni üretilmiş ve diğer tokenlere göre bebek sayılan Mirror Token, bu durumu yüzünden oldukça fazla fiyat dalgalanmalarına maruz kalıyor ve bu Mirror Token’e istikrarsız, güvensiz bir yatırım aracı havası veriyor.

Eğer DeFİ’ye ve projelerine aşina iseniz bu sistemi anlamakta da zorlanmazsınız. Çünkü DeFi projelerinden bazıları da tıpkı Mirror Protocol gibi çeşitli varlıkların (hisse senetleri, sözleşmeler gibi) dijital varlıklara dönüştürülüp alım veya satımını sağlıyor. Üstelik Mirror Protocol DeFi sistemlerinden daha garanti bir şekilde merkeziyetsiz ve güvenlik sağlıyor yani aslında topluluk amaçlı bir projedir. Ayrıca aslında bu sistemler ve sentetik varlıklar finansal piyasaların verimliliğini artırıyor ve maliyetleri düşürüyor. Ama tüm bu özelliklerine rağmen aslında bu tip platformlar hâlâ başarılarını tam anlamıyla kanıtlamış ve piyasalarda belirli bir istikrara ulaşmış değildir. Yani yine de riskli platformlar ve çok iyi okumak ve analiz etmeyi gerektiriyorlar.

MIR Coin NedirPin
MIR Coin Nedir

Mirror Protocol Ne İşe Yarar?

Mirror Protocol’ de saat ve gün fark etmeksizin 7 gün 24 saat hisse senedi alıp satılabilir. Şu an da yalnızca ABD hisse senetleri alıp satılabiliyor ama Ayna protokolü herhangi bir soyut varlığın mAsset olarak dönüştürülmesine izin veriyor. Bu özelliği ileride her türlü varlığın bu piyasada alım satıma konu olabileceği anlamına geliyor. Platformun 2 milyonun üzerinde bir kullanıcı var ve bu kullanıcılar toplamda 2 milyar doların üzerinde bir işlem hacmi yaratıyorlar. Sistemde 4 adet farklı kullanıcı var. Bunlara traders, minters, likidite sağlayıcıları ve stakers deniyor. Traders (takası gerçekleştiren kişi, tacir) alım-satım yaparlar, minter olarak adlandırılan kullanıcılar token basarlar, stakers olarak adlandırılan kullanıcılar ise staking (POS mekanizması ile bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemi) yaparlar.

Likidite sağlayıcıları ise Mirror token ön madenciliği olmadan, Ethereum üzerinde Uniswap ile likidite ve Terra (fiyatı istikrarlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlamak için fiat sabitlenmiş sabit paralar kullanan bir blok zinciri protokolü) üzerinde Terraswap ile eşdeğer çiftler sağlayarak, aynı şekilde, verim tarım programlarının Uniswap üzerinde nasıl çalıştığına benzer şekilde Mirror Token’ları oluşturabilirler bu gibi faaliyetler likidite sağlayıcılarına çok yüksek değeri olan ödüller kazandırılır. Bu ödüller de aslında daha aktif kullanıcılar için teşvik niyetiyle verilir. Sistem şu an da hem Ethereum ağı ile hem de Binance Smart Chain (BSC) ile ortak çalışıyor. Yani bu platformlardan da Mirror Token satın alabiliyorsunuz ve yine bu platformların kullanıcıları da Mirror Protocol’de oluşturulan token haline getirilmiş sentetik varlıklara erişebiliyor. Hem varlığa dayalı tokenlere hem de dijital varlıklara sahip bir platform Mirror Protocol. Sayılan tüm özellik ve fonksiyonları Mirror Protokol’ü çok güçlü ve yenilikçi bir yaratım haline getiriyor.

Mirror TokenPin
Mirror Token

MIR Coin ile Mirror Coin

Mirror Protocol üzerinde herhangi bir aracıya gerek kalmadan işlemler gerçekleştirilir ve bu işlemler blok zincir üzerinde gerçekleştirilir, yazılır ve kaydedilir. Akıllı sözleşmelerin bu platformdaki varlığı operasyonel ve yasal maliyetleri ciddi derecede düşürür. Ayrıca yabancı hisse senetlerine ve forex piyasaların sahip olduğu erişim engelini de kaldırıyor ve küresel ölçekte erişim izni sağlıyor.  Kısmi mülkiyet hakkının bulunması da daha fazla kullanıcı çekmesine sebebiyet veriyor. Ayrıca platform her türlü alış-veriş ve diğer işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Tekrar belirtmek gerekir ki tüm bu avantajlarının yanında tabi ki birtakım riskleri de mevcut. Özellikle riski tam anlamıyla oturmamış bir platform olmasında yatıyor. Önemli bir potansiyele sahip ancak bu potansiyel henüz gerçekleştirebilmiş değildir. Daha çok yeni bir platform olmasından ötürü ise en iyi merkeziyetsiz kripto para borsaları arasında bulunmuyor. Hatta öyle ki Coin Market Cap’te yer alan en büyük merkeziyetsiz kripto para piyasası sıralamasında ilk 50’ de bile değil. Ancak kendine 200. Sıralarda yer bulabilmiştir. Mirror Protokol şu an da kripto para piyasasında piyasa değeri itibari ile 32.75 Türk lirasına tekabül ediyor ve borsanın en değerli 231. sanal parası konumundadır.

(MIR Coin) Nedir, Mirror Protocol Nasıl İşler?

Çoğu uzman, Mirror (ayna) Protokol’ün daha da genişleyen kullanıcı sayısı ve işlem hacmine ulaşacağını öngörüyor ve zamanla istikrarlı duruma evirileceğinden emin gözüküyor. Ama yine bu platformda alım satıp yapıp Mirror Token kullanırken iyi bir risk yönetimi ve plan gerektiğini unutmamak gereklidir. Ancak bu durum yalnızca Ayna Protokolü’ne özgü bir durum değildir. Şu anda piyasanın en güçlü parası konumunda olan Bitcoin ve en geniş işlem hacmine sahip Ethereum ağı bile zaman zaman istikrarsızlaşıp, yüksek değerler kaybedebiliyor. Bu yüzden Ayna Protokolü’nün değersiz bir sistem olarak kalacağını ve yatırımından kaçınılması gerektiğini düşünmek yanlış olur. Doğru zamanlı işlemlerle uzun çapta yatırımlar için Mirror Protokol hem güzel bir fırsattır hem de sizin küresel çapta erişiminizi sağlayarak sizi büyük bir zahmet ve maliyetten kurtarır.

Yorum yapın