Minecraft Sunucu Nedir? – Sunucu Kurma Nasıl Yapılır?

Minecraft Sunucu veya server, Minecraft oyunu üzerindeki pluginler ile yapılan MiniGame’lere bağlanmanızı ve Minecrafttan ayrı oyunlar oynamanızı sağlayan premium veya premiumsuz oyun serverleri demektir.

Sunucu veya diğer adıyla server, oyun için birer bilgisayar işlevi görür ve her sunucunun IP bağlantı adresi bulunmaktadır. Adres, arkadaş ortamı ile paylaşılarak veya başka bir serverin adresi alınarak çevre ile bağlantı kurulabilir.

Sizde kendi özel sunucunuzu kurarak çok oyunculu ortamda en iyi hayatta kalma MiniGame yapabilirsiniz, nasıl mı?; içeriği okumaya devam edin!

AYRICA İLGİNİ ÇEKEBİLİRKripto Para Kazanılan Oyunlar

Server Ne Demek Minecraft?

Minecraft, çok oyunculu oyunlardan farklı olarak kendi sunucunuzu kurmanıza olanak vermektedir. Bu itibarla, pandemi döneminden itibaren dünyanın en iyi hayatta kalma oyunu olarak gösterilen Minecraft kullanıcı sayısında yüzde 150’lik bir artış yaşanmıştır ve popüler oyunlar listesinde yerini kuvvetlendirmiştir.

Server Ne Demek Minecraft; Minecraft Server, birden fazla oyuncunun aynı sunucu içerisinde Minecraft oyununu oynamasına izin veren online sunuculara denir: oyun oynarken bir bilgisayarın sürekli açık olması (sunucu) anlamına gelir.

Farklı coğrafyalarda veya aynı ülke içerisinde birden fazla oyuncunun aynı anda oyunu oynayabilmesi için sunuculara gerek vardır. Sunucular ise oyunun hazır verdiği platformlarda veya direkt olarak oyuncu tarafından kurulabilir.

Server Ne Demek Minecraft?Pin
Server Ne Demek Minecraft?

Minecraft Sunucu (Server) Kurma Nasıl Yapılır?

Ortak bir internet sunucusunda, oyuncular tek başlarına yapabileceklerinden daha büyük ve daha iyi şeyler inşa etmek için iş birliği yapabilirler; ancak, tam olarak ortak sunuculara kimin bağlandığını ve kiminle oynadığınızı göremezsiniz. Bu nedenle sunucunuzu kurarak kendi dünyanızı oluşturabilir ve daha keyifli oyun oynayabilirsiniz.

Minecraft içerisinde sunucu kurma işlemi nasıl yapılır?

 • Orijinal sunucu yazılımı kullanılır.
 • Eklenti destekli sunucu yazılımı kullanılır.
 • Modlu sunucu yazılımı kullanılır.

3 farklı yöntemle Minecraft için sunucu kurabilir ve kendi dünyanızı yaratabilirsiniz: oyuna giren ve çıkan oyunculara karar verebilirsiniz. 3 farklı yöntemde de sunucunuzu birlikte kurmak için içeriği okumaya devam edin!

Minecraft Sunucu (Server) Kurma Nasıl Yapılır?Pin
Minecraft Sunucu (Server) Kurma Nasıl Yapılır?

Minecraft Vanilla Sunucu Kurma

Eklenti desteği yer almayan Vanilla Sunucusu, Minecraft oyununun resmi orijinal yazılımıdır: eklenti yerine orijinal komutlarla sunucu yönetilir. Vanilla sunucusu, java alt yapısını kullanır ve kurmak için belirli adımların izlenmesi gereklidir.

Minecraft Vanilla Sunucu Kurma;

 • Minecraft web sitesine girilir ve 1.XX.X.jar dosyasını indirilir.
 • İndirdikten sonra, tüm sunucu dosyalarınızı saklamak için masaüstünde “Minecraft Sunucusu” adında bir klasör oluşturulur.
 • Sunucu dosyası, “jar” olarak isimlendirilir ve içerisinde değişiklik yapılır.
 • Dosya tarayıcısı açıkken, komut istemini başlat menüsünden açılır.
 • Komut isteminde “Start.bat” adında bir dosya oluşturulur ve not defteri ile açıldıktan sonra içerisine “Java -Xmx2G -jar Sunucu.jar” kodu yazılır.
 • Bir alt satıra ise “pause” kodu eklenir ve dosya kayıt edilir.
 • İşlemler tamamlanınca “Start.bat” dosyası başlatılır.
 • Bu kısımda hata ile karşılaşılırsa, “eula.txt” dosyasına girip değeri true olarak güncellenir ve sunucuyu tekrar başlatılır.

Yukarıda ki işlemler tamamlandıktan sonra Minecraft Sunucusu aktif hale gelecektir, IP adresinin dağıtılması ve odanın açılmasıyla birlikte tamamen kullanılabilir olacaktır.

Yerel Ağda Sunucu Kurma

Modeme bağlı olan oyuncular için aynı sunucuda oyun oynamak, yerel ağda sunucu kurma ile mümkündür: diğer yöntemlere nazaran kurması ve oyuncu katılımı çok basittir. Buna göre, yerel ağda sunucu kurmak için şu adımlar izlenir;

 • Tek oyunculu oyunda bir harita seçilir.
 • ESC tuşu ile “Open to LAN” veya “Yerel ağda oyna” seçeneği seçilir.

Yukarıda ki adımlar tamamlandıktan sonra server aktif hale gelecektir ve oyuncular sunucuya dahil olabilir.

Eklenti Destekli Sunucu Kurma

Diğer sunucular üzerine çok fazla değişiklik yapılamamaktadır ve orijinal hali ile oynanması zorunluluk olarak öne çıkmaktadır. Ancak eklenti destekli sunucuda oyuncu Spigot ve Bukkit gibi üçüncü parti uygulamaları ile oyuna yeni özellikler ekleyebilir veya çıkarabilir.

Her iki yazılımdan bir tanesi tercih edilerek arama motorlarından yazılımını indirmesi gerekir: yazılım indirildikten sonra Vanilla sunucusu oluştururken izlenen adımların aynısını izlenir. Farklı olarak “plugins” dosyası içerisinde oyuncunun istediği eklentiler yerleştirilir: eklenti-sunucu uyumuna dikkat edilmesi çok önemlidir.

Modlu Sunucu Kurma

Sunucu seçenekleri arasında daha özgür ve yaratıcı olmak için Modlu Sunucu Kurma tercih edilebilir. Minecraft Sunucu Açma ve mod yükleme için Forge veya Fabric kurulur: sürüm ve mod uyumluluğu dikkate alınır.

Öncelikle hangi sürüm ile mod kurumu gerçekleştirilecekse o sürümün “Installer” dosyası arama motorunda aranılarak indirilmesi gereklidir. İndirilen dosya açıldıktan sonra “Installer server” seçeneğine basılarak kurulum tamamlanmalıdır. Sunucu hazır hale geldikten sonra oyun için istenilen modlar düzenlenmelidir ve modlar “Mods” dosyasının içerisine atılmalıdır. Diğer işlemlerde olduğu gibi sunucu dosyasının adı “Sunucu.jar” olarak ayarladıktan sonra Vanilla sunucusunda olduğu gibi “Start.bat” dosyası düzenlenmelidir.

Modlu sunucuda diğer sunuculardan farklı olarak RAM miktarı modlara göre ayarlanmalıdır ve sistem belleğinin de yeterli olmasına dikkat edilmelidir: aksi takdirde sunucu açılmayacaktır.

Minecraft Sunucu Adresi Nerede Yazar?

Minecraft Sunucu Adresi görmek veya öğrenmek için “Windows Tuşu + R” tuşlarına basarak “Çalıştırma Penceresi” başlatılır: pencereye sırasıyla “CMD” ve “Ipconfig / All” yazılarak sunucu adresi öğrenilir.

Sunucu adresi, kablolu bir internet ağı için aranıyorsa Ethernet veya IPV4 altında IP adresi listelenecektir.

Minecraft Sunucu için farklı bir yöntem biliyorsanız yorumlar kısmında belirterek içeriğe katkıda bulunabilirsiniz. Açtığınız premium veya premiumsuz sunucuları yorumlarda paylaşarak yeni oyun arkadaşları edinebilir ve oyun ekibinizi genişletebilirsiniz.

Minecraft Sunucu Nedir içeriğinde Minecraft Sunucu Kurma hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

Yorum yapın

1