Mina Coin Yorum, Mina Coin Nedir?

Mina Coin yorum ve değerlendirmeleri, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler, yatırım sürecinde bir tür rehber olarak kabul edilir. Ancak Mina Coin, klasik anlamdaki bir yatırım aracından çok daha fazlasıdır. Peki, Mina Coin nedir? Mina Coin yorum ve analizleri nasıldır? Bu soruların cevaplarını ve Mina Coin ile ilgili diğer ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mina Coin Nedir?

Mina Coin Nedir?; Mina Coin, dünyanın en küçük boyutlu ve en hafif blok zinciridir, kullanımı büyümesine karşın boyutunda herhangi bir değişim olmamaktadır: ilk olarak Coda Protocol olarak isimlendirilen projeye 2022 yılında Mina adı verilmiştir ve o zamandan günümüze kadar ilgili ekosistem, Mina olarak ismiyle bilinmektedir.

Mina protokolü, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) daha verimli çalışmasını sağlayan mini bir blok zinciri olarak tanımlanmaktadır. Boyutu sadece 22 Kb seviyesindedir. Boyutu, ortalama bir tweet ile aynı seviyededir. Küçük boyutuna rağmen oldukça işlevseldir.

Mina protokolünde verimli dağıtık ödeme sistemi bulunmaktadır. Bu sistem ile genesis üzerinden işlemlerin doğrulanması sağlanır. Buna ek olarak protokol zk-SNARK adı verilmiş olan, veri ifşasına gerek kalmadan kimlik doğrulamaya imkan veren kriptografik ispat sistemi kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKripto Para Nedir? – Ne İşe Yarar?

Mina Coin Projesi

Mina Coin projesi, güvenli ve demokratik geleceğin altyapısını kurmayı hedeflemektedir. Protokol ilk olarak 2017 yılının Haziran ayında O (1) Labs tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 3 yıl test süreci sürmüş ve sonrasında kullanıcılara açık hale getirilmiştir. Projenin arkasında, geçmişte Mozilla gibi önemli şirketlerde çalışmış olan Evan Sharpio vardır.

Oluşturulan bu ekosistemde kullanıcılar staking yapabilme imkanına sahiptir. Ağ güvenliğinin sağlanması için düğümleri çalıştırabilen kullanıcılar, aynı zamanda MINA tokenları stake de edebilir. Staking ile kullanıcılar likidite havuzlarına paralarını kilitlerler ve bunun karşılığı olarak ödül kazanırlar.

Ekosistem açısından Mina Coin büyük bir öneme sahiptir. Ekosistemdeki kullanıcılar, gerekli olan ağ ücretini MINA token ile ödemektedir. Yine ekosistemdeki blok üreticileri, fikir birliğine varan ve güvenliği sağlayan doğrulayıcılar olarak tanımlanabilir.

İlgili içerik: “Kripto Cüzdan Nedir?

Mina coin yorumPin
Mina coin yorum

Mina Coin Geleceği

Mina Coin geleceği, sahip olduğu projenin tutmasıyla yakından ilgilidir. Düşük boyutuna rağmen beklentileri genel itibariyle karşılayan bir proje olduğu ifade edilebilir. Projenin geliştirilme sürecinde düşük boyuta çok fazla önem verilmiştir. Ancak maksimum arz için herhangi bir sınır konulmamıştır. Yapılan Mina Coin yorum ve analizlerde, bu durum olumsuz bir özellik olarak nitelendirilmektedir.

İlgili kripto varlığın toplam arzı 824 milyon civarındayken, dolaşımdaki arzı ise 700 milyona yakındır. Maksimum arz sınırı bulunmamasına karşın dolaşımdaki arzın çok fazla olmaması ise olumlu bir durumdur.

Ayrıca oku: “Ethereum Merge ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Mina Coin Fiyat

Mina Coin fiyat, 0,58 $ düzeyindedir. Söz konusu rakam, bu makale kaleme alınırken mevcut güncel rakamdır.

Bu kripto para biriminin genel olarak fiyatı değerlendirildiğinde, inişli çıkışlı bir grafik izlediği ifade edilebilir. İlk defa çıktığı dönemde değeri 4 $ üzerinde olmuştur. Ancak daha sonra hızlı bir şekilde değer kaybederek değeri 1 $ seviyesinin altına kadar gerilemiştir. Sonrasında ise gelen boğa sezonu ile birlikte değeri 6 $ seviyesini geçmiştir. Ancak o seviyesi de kalıcı olmamış ve kısa sürede günümüzdeki seviyesine kadar gerilemiştir.

Mina Coin Yorum

Mina Coin yorum ve analizlerinde, ilgili kripto varlığın değerinin iki bant arasında kaldığı ifade edilmektedir. 0,54 $ ile 0,72 $ arasındaki bandın, uzun süre çalışacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla alt seviyeler alım, üst bant bölgeleri ise satım için fırsattır. Ancak bunların yatırım tavsiyesi olmadığı unutulmamalıdır.

Yorum yapın