Migros Çalışan Maaşları 2024 – Ne Kadar?

Migros en büyük market zinciri olarak çalışan maaşları konusunda oldukça iyidir. Migros veya Migros Sanal Market çatısı altında pek çok vatandaşa iş istihdamı verir. Çalışanların maaşları, çalışma saatlerine ve çalışma şartlarına göre ortalamanın üzerindedir. Kariyer ilerlemesine göre maaşlarda artış, bono ve çeşitli ayrıcalıklar tanır.

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden olan Migros için çalışan maaşları başta olmak üzere pek çok konuda bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okumaya devam edin.

Migros Nedir ve Nerenin?

Market zinciri Migros, Türkiye’de Migros Jet, Migros Sanal Market ve Migros olmak üzere 3 farklı kategoride hizmet veren market pazaryeridir. Hisselerinin yüzde 64’ü Macrocenter ve Anadolu Grup gibi şirketlerindir. Marketin boyutuna göre 3M ve 5M gibi ayrımlar olan Migros marketlerin Türkiye’nin 81 ilinde toplam 3.071 mağazası bulunmaktadır.

Perakende sektörün öncüsü Migros’un Türkiye’deki sayısı ve şubesi.

Migros M-Jet Sayısı1.130
M Migros Sayısı1.207
2M Migros Sayısı498
3M Migros Sayısı153
5M Migros Sayısı55
Perakende Migros Sayısı28
Toplam Migros Mağaza Sayısı3.071
Türkiye’de Migros Kaç Şubesi Var?

Türkiye’nin en büyük perakende sektör öncüsü ve market zinciri Migros’un çalışanları ve maaşları merak edilmektedir. Büyük bir iş istihdamı sağlayan Migros, pek çok konuda diğer firmalara kıyasla iyi bir çalışma koşulu sunmaktadır.

Migros Çalışan MaaşlarıPin
Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024

Migros çalışan maaşları market içerisinde yapılan göreve göre değişmekle birlikte minimum 14.500 TL maksimum ise 37.750 TL’dir. Market içerisinde en düşük maaşı Migros personelleri alırken en yüksek maaşı ise Migros bölge sorumlusu almaktadır. Çalışan olarak müdür, müdür yardımcıları ve Part-time olarak dahil edilen personeller bulunur.

Migros çalışan ve personel maaşları.

 • Migros çalışan ve personellerin aldığı maaş: 14.500 TL
 • Migros Part-time çalışan personel maaşı: 9.700 TL
 • Migros müdür personel maaşı: 27.750 TL
 • Migros müdür yardımcısı personel maaşı: 32.950 TL
 • Migros bölge sorumlusu personel maaşı: 37.750 TL

Market zinciri Migros, personellerine ödediği maaşların yanında yemek, yol veya promosyonlarla ikramiye vermektedir. Sabit bir maaş aldıklarını söylemek zor olsa da Beyaz Finans minimum kazançlarını vermeye çalışmıştır. Migros’un çalışanlarının yanı sıra Subay Maaşı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Migros Çalışma Koşulları Nasıl?

Migros şirketindeki iş koşulları, çalışanların maaşları konusunda oldukça önemli bir konudur. Çünkü aldığınız maaşın karşılığında geçirdiğiniz çalışma şartlarının neler olduğunu bilmek gereklidir. Öncelikle, Migros’taki iş koşullarının sizin için uygun olup olmadığını ve bu şartlarda çalışmaya uygun olduğunuzu düşünmelisiniz, bu şekilde işe başlamak daha sağlıklı olacaktır.

Migros’un çalışan olarak personellerine sunduğu çalışma koşulları.

 • Migros personeli bir günde 8 saat çalışır ve yoğunluğa göre 1 ila 3 arasında molaya çıkar.
 • Migros çalışan veya personeli haftada 45 saatlik çalışmasını tamamlaması zorunludur.
 • Migros personeli vardiyalı çalışmaya uygun olmalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere 2 vardiya vardır.
 • Migros personeli 1 yılını doldurursa yıllık izin olarak 14+2 gün ek izin hakkı elde eder.
 • Migros resmî günlerde çalışan personellerine ikramiye ve bonus olarak ödeme yapar.
 • Part-time çalışanlar yarım sigorta, diğer personellere ise tam sigorta yapılır.

Bununla birlikte Migros, personellerinin özel durumlarını müdürleri aracılığıyla ciddiye alır ve buna göre özel davranışlar sergileyebilir. Evlilik izni, doğum izni veya kaza gibi olağanüstü durumlara müsamaha gösterir.

Migros Sanal Market Çalışma Koşulları Nasıl?

Market ve perakende zinciri Migros içerisinde en yoğun çalışan ekip sanal market personelleridir. Yoğun bir tempoyla gününü tamamlayan sanal market görevlileri, ehliyete sahip olmak zorundadır ve dışarıya sipariş götürmekle hükümlüdür.

Migros’un sanal market çalışanlarından istediği çalışma koşulları.

 • Çalışanın en az 5 yıllık ehliyete sahip olması gerekir.
 • Migros sanal market çalışanı, gelen siparişi belirtilen süre içerisinde bırakıp dönmelidir.
 • Sanal market personeli, diğer personellere kıyasla yaklaşık 3.000 TL daha fazla maaş alır.
 • Aylık çıkılan sipariş sayısı oranınca komisyon ödenir.
 • Yemek ve mola izinleri, çalışma saati içerisinde verilir.
 • Sabah ve akşam olmak üzere 2 vardiyalı sistemde 8 saat çalışılır.

Migros’un özel bir birimi olan sanal market çalışanları, diğer personellerden farklı çalışma koşullarına sahip olmasa da saha operasyonlarına çıkması nedeniyle daha fazla maaş alır. İkramiye ve bonoları farklıdır ve ayrıca sigortaları iş kazasından dolayı daha kapsamlıdır.

Migros Personel Maaşları Ne KadarPin
Migros Çalışan Maaşları Ne Kadar?

Migros Personel Maaşları Ne Kadar?

Migros içerisinde çalışan personeller, aldıkları görevlere göre maaş alırlar ve personel maaşları için skala oldukça geniştir. Migros içerisindeki personel maaşları ve şartları bakımından en az alan Part-time çalışanlarıdır ve saatlik çalışma üzerinden ücretlendirilirler. Destek personeli olarak gelirler ve kariyer basamak sistemine dahil edilmezler.

Migros personel maaşları içerisinde normal personeller 14.500 TL; müdürler 27.750 TL; müdür yardımcıları 32.950 TL ve bölge sorumlusu ise 37.750 TL alır. Normal personel olarak 14.500 TL ile işe başlayan çalışan, kariyer basamaklarında yıl ve çalışma şartını tamamladıkça yükselme şansı elde edebilir. Yükseldikçe maaşını artırabilir ve diğer şartları daha iyiye kolaylıkla çevirebilir.

Migros Çalışma Saatleri ve Mesailer

Çalışma saatleri, Migros market zincirleri için sabah ve akşam iki vardiya içerisinde düzenlenir. Personel eksikliği olmadığı takdirde mesaiye kalınmaz veya kalınırsa ilave ücret ödemesi mutlaka yapılır. Molalar, çalışma saatleri dışarısında verilir ve molalar dahil edilirse bir personel toplamda 10 saate yakın mağaza içerisinde yer alması gerekir.

Migros’un personellerine vardiya sisteminde sunduğu çalışma saatleri.

 • Migros akşam vardiyası çalışma saati: 09:00 – 17:00 (9 Saat)
 • Migros sabah vardiyası çalışma saati: 13:00 – 22:00 (9 Saat)
 • Migros shift ve saat düzenleme sorumlusu: Mağaza müdürü ve müdür yardımcısı

Migros, her gün saat 09:00’da açılır ve 21:50 itibariyle gün sonu almaya başlar. Mağaza Türkiye’nin 81 ilinde 22:00 itibariyle kapanır ancak bazı tatil beldelerinde özellikle yaz aylarında bu sürenin uzatıldığı ve çalışma saatlerinin değiştirildiği görülmüştür. Bir personel mola ile birlikte 9 ila 10 saat arasında çalışır ancak molasız çalışma saati standart olarak 8 saatir.

Migros Çalışan Başvuru Şartları 2024

Migros başvuru yapılacak pozisyona göre çalışan başvuru şartlarını düzenlemektedir ve değiştirmektedir. Mağaza içerisinde 40 yaş ve üzeri olanlar için herhangi bir pozisyonda alım ilanı açılmamaktadır ancak istisnalar görülmüştür. Genç, dinamik ve üniversite mezunu olmak başvuru şartları içerisinde pozitif bir etkiye sahip olsa da üniversite mezunu olmadan da Migros çalışanı olunabilir.

Migros’un pozisyona göre çalışan başvuru şartları.

 • Çalışan adayı, 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • En az lise veya dengi okuldan mezun olması gereklidir.
 • İletişim gücü yüksek ve güler yüzlü kişilikte olmalıdır.
 • Kasap veya şarküteri için deneyimi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Migros’ta çalışan olmak için üniversite mezunu olmak büyük avantaj sağlasa da üniversite okumadan da işe girilebilir. Lise veya dengi okullardan alınmış diploma, başvuru için azami şart olarak belirlenmiştir.

Migros Çalışan Sayısı Ne Kadar?

Migros, 50 bini aşkın personel sayısıyla yalnızca bir perakende şirketi değil; çeşitlilikle fark yaratan, uyumu destekleyen ve büyük bir aile olan market pazaryeridir. Türkiye’de ve sektörde etkisini sürdürülebilir bir şekilde genişletmektedir. Dolaylı istihdam dâhil olmak üzere 50 binden fazla Migros çalışanıyla birlikte güçlü bir topluluğun parçası olarak hizmet vermektedir.

Migros’un Türkiye’deki dolaylı istihdam dâhil çalışan sayısı.

Migros Kadın Çalışan Sayısı20.028 (yüzde 40)
Migros Erkek Çalışan Sayısı30.042 (yüzde 60)
Migros X ve Y Kuşağı Çalışan Sayısı43.061 (yüzde 86)
Migros Toplam Çalışan Sayısı50.073
Migros Çalışan Sayısı

Migros, müşterileriyle olan ilişkilerinde güven, kalite ve çeşitlilik ilkelerini en uygun fiyat politikasıyla benimseyerek en iyi hizmeti sunma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Personellerine sunduğu maaş, çalışma koşulları ve esnek kuralları sayesinde mutlu personel mutlu müşteri prensibini ilke haline getirmiştir.

Migros çalışan maaşları diğer özel sektörlere göre oldukça iyi olduğu bilinmelidir.

Yorum yapın

1