Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor Kimdir?; Michael Saylor, en fazla Bitcoin rezervine sahip şirketlerden biri olan MicroStrategy ve MicroStrategy’nin CEO’sudur, 4 Şubat 1965’de doğumlu Amerikalı milyoner, girişimci ve iş yöneticisidir.
MicroStrategy şirketinin kurucusudur. MicroStrategy şirketi, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlar. MicroStrategy şirketinin yanı sıra ücretsiz olarak çevrimiçi eğitim sağlayan Saylor Academy’nin tek mütevellisidir.

Ayrıca Oku: “Oğuz Alper Öktem Kimdir?

Michael Saylor’ın teknoloji şirketi sahibi olması elbette tesadüf değil. Çocukluğundan beri teknolojiye ve matematiğe meraklıydı. Saylor, teknoloji ve matematiğin “insanları daha iyi seçimler yapmaya” doğru yönlendirdiğini söylüyor.

Michel Saylor Hakkında

Çocukluğundan beri teknoloji ve matematiğe ilgisi olan Michael Saylor, asker olan babasının görevi için dünya çapında çeşitli Amerikan Hava Kuvvetleri üslerinde yaşayarak büyüdü. Liseyi birincilikle bitirdikten sonra
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Havacılık ve Uzay Bilimleri okulunu tam burslu olarak tamamladı. Ayrıca Bilim, teknoloji ve toplum alanlarında eğitim alarak, çift diploma aldı ve MIT’den en yüksek derece ile mezun oldu. Bu dönemde bilgisayar simülasyon teknolojisinin kamu politikası ve iş stratejisine nasıl uygulandığını görme fırsatı oldu. Onu oldukça heyecanlandıran bu durum üzerine tez yazdı.

Mezun olduktan sonra devlette ve silahlı kuvvetlerde görev aldı. Çeşitli şirketlerde stratejik karar vermeyi desteklemek amacıyla bilgisayar simülasyonları oluşturmaya başladı. Yeni bir iş zekası yaklaşımına öncülük etti.

Michael Saylor Ne İş Yapar?

Michael Saylor, MicroStrategy şirketini kurmak için 24 yaşında işe koyuldu. Mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan şirket 1998 senesinde halka açılarak dünyada binlerce kuruluşa hizmet veren, kurumsal analitik ve mobilite yazılımında global bir lider oldu. MicroStrategy şirketinin yanı sıra Saylor Vakfı’nı ve vakfın yönettiği Saylor Academy’i kurmuştur. İlk bulut şirketlerden biri olan Angel.com’u oluşturarak, Alarm.com’un kuruculuğunu yaptı.

Michael Saylor Kimdir?Pin
Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor

Dot-com patlaması sırasında MicroStrategy milyarlarca dolar kayıp yaşadı. Dolandırıcılık iddiası ile şirketin batması gündeme geldi. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda merkeziyetsiz dijital para gündeme geldiğinde gelenekçi yapısından ödün vermeyerek karşı çıktı. Fakat 2020 yılının Mart ayında elinde daha fazla para tutması gerektiğini anlayarak, buna en mantıklı çözümü bulmak için araştırmalara başladı. 11 Ağustos 2020’de şirketin bütün nakit parasını Bitcoin’e çevirdi. Bu dönemde kripto para yatırımlarını arttırmak için 2 milyar dolardan fazla borç aldı. Röportajında “Günün birinde milyarlarca insan dijital değer tutacak, o zamana gelindiğinde milyarlarca insandan önce orada olmak istiyoruz.”
Oluşturulan teknoloji ağı ve bunun potansiyeli bu açıklamasını yapmasında etkili oldu.

MicroStrategy

Bilançosunda yaklaşık 130 bin BTC tutan MicroStrategy’in kurucusu Michael Saylor, şirketinin CEO’luğu görevinden ayrılıyor. Artık yönetim kurulu başkanı olarak devam edecek ve yeni CEO ise Phong Le olacak. Bu kararı almasının arkasında ise Bitcoin var. Yaptığı açıklamada “Yönetim kurulu başkanlığı ve CEO rollerinin ayrılmasının, Bitcoin alma ve tutma stratejilerimizi daha iyi yönetmemizi sağlayacağına inanıyorum. Yönetim kurulu başkanı olarak, MicroStrategy’in Bitcoin alım stratejisine daha çok odaklanabileceğim.” dedi.

Rakamlara göre şirket ikinci çeyrekte de elindeki Bitcoin’leri tutmaya devam etti. Şirketin mevcut olarak Bitcoin varlığı 129 bin 699 BTC. Bu Bitcoin’ler, 3 milyar 977 milyon dolara satın alınmıştı, şuanki değerleri ise 2 milyar 982 milyon dolar etmekte.

Yorum yapın