Metamask Nedir? – Ne İşe Yarar?

Metamask Nedir?; Ethereum tabanlı altyapının ve araçların üzerinde daha çok odaklanan bir blok zinciri yazılım şirketi olan ConsenSys SoftWare Inc. tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Metamask, Ethereum blok zinciri ile etkileşim haline girmek için kullanılan bir kripto para cüzdanıdır. Aynı zamanda da bir tarayıcı uzantısı olarak görev yapmaktadır.

Metamask  İçeriğini Okuyanlar  “Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti” İçeriğini de Okudu!

Kullanıcıların, merkezi olmayan uygulamalar ve yazılımlarla etkileşim kurmak için ve bir tarayıcı uzantısı veya bogil uygulama ile Ethereum bulundurdukları cüzdanlarına erişimlerini sağlar. MetaMask, 2016 yılınca cüzdan uygulamasının hayatımızın içine girmesinden sonra Mayıs 2022 tarihinde 10 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşmıştır. 2019 yılından önce Ethereum Metamask cüzdanı, sadece FireFox ve Chrome internet tarayıcılarında eklenti olarak hizmet vermekteydi. Eylül 2020 tarihinde ise ConsenSys, İOS ve Android tabanlı mobil cihazlar için de Metamask mobil uygulamasını yürürlüğe koymuştur.

MetaMask bir diğer yandan ise sıcak cüzdan olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcıların özel şifrelerini internet tarayıcılarında koruyabilmektedir. Bu nedenden dolayı MetaMask, donanım veya gündelik cüzdanlara oranla daha fazla saldırı altında kalabiliyor.

Soğuk ve Sıcak MetaMask cüzdanların farkı

 • Soğuk cüzdanlar, sıcak MetaMask cüzdanlara oranlara daha az tercih edilmektedir ve internet ile bir bağlantıları bulunmaz. Bu durumla beraber sıcak cüzdanlara göre daha güvenlidir.
 • En güvenli soğuk cüzdanlar arasında;
  • Trezor ( BTC, BCH, ZCash, Dash ve BTG’ yi depolayabilir.),
  • Ledger Wallet ( BTC, Ripple, ARK, Stellar, ZCash, BTG, BCH, ETH vb. kripto paraları depolayabilir.).
 • Sıcak cüzdanlar ise internete bağlı olduğundan dolayı siber saldırılara daha açıktır. İnternetle temas halinde oldukları için sıcak cüzdanlarda işlemler daha hızlı yapılmaktadır. Bu şekilde de ticari anlamda veya normal kazanç sağlamak amacıyla yapılan Kripto para transferleri, soğuk cüzdanlara göre daha hızlıdır.
 • En güvenli sıcak cüzdanlar arasında;
  • info,
  • CoinBase bulunmaktadır.
Metamask Nedir?Pin
Metamask Nedir?

MetaMask Kullanımı

 • Tarayıcılara veya mobil cihazlara indirilen MetaMask cüzdanını; internet tarayıcılarında eklenti olarak, mobil cihazlarda ise uygulama olarak kullanılmaktadır. Chrome Web Mağazası bağlantısına tıklayarak gelen sayfada MetaMask indirilip yüklenebilir,
 • Yükleme sonrası Chrome internet tarayıcısı üzerinde bulunan uzantılar kısmından MetaMask eklenir,
 • Gerekli alanlar doldurularak üyelik işlemi tamamlanır,
 • MetaMask’te bulunan “Deposit Ether” sekmesinde bulunan “Hesabı Göster” kısmından kripto paralar yatırılır,
 • Para yatırmak isteyen kişiler “BTSE Wallet Page” sekmesinden yapılabilir.

MetaMask Güvenliği

Her gün yeni yatırımcıların da Kripto para ticaretine girmesi ile birlikte akıllara gelen en önemli soru: Kripto paralarımı depolarken güvende miyim olmaktadır. Kripto paraların güvenliği söz konusu ise yüzde yüz güvenli demek imkansızdır. Ancak bu güvenlik durumunu maksimum seviyeye de getirmek mümkündür. Bu durumdan dolayı bilinçli bir şekilde ve riskleri düşünerek, uluslararası standartlarda belirlenen güvenlik önlemlerini almak gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile siber saldırılar da günümüz de oldukça fazladır. Bu nedenle Kripto paraların da korunması gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Kripto paralar için oluşturulan cüzdanlarda bulunan hesap bilgilerini, dijital ortamda saklanılmaması tavsiye edilir. Hesap bilgilerinin fotoğrafını çekmek, bilgisayarda depolamak, mail veya başka yollara gönderimini yapmak oldukça tehlikelidir. Fiziksel ortamlarda yani; not defteri, kağıt gibi internetle teması olmayan ortamlarda saklamak her zaman güvenliği artırmada önemli bir unsurdur. Donanım cüzdan kullanımları sürekli olarak insanlara teşvik edilmeye de devam ediyor. Fiziksel olarak onay verilmeden donanım cüzdanlar üzerinden kişiye ait varlıkların başka bir hesaba aktarımı neredeyse imkansız oluyor. Bu yüzden donanım cüzdanları, kişinin hesabında bulunan varlıkları muhafaza etmesi için daha güvenilir bir durum alıyor.

Genel olarak e-posta yoluyla insanlara ulaşan dolandırıcılara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Ödeme yapılmasını isteyen veya bir hesabı bloke etmekle tehdit eden e-postalara karşı dikkatli olmak gerekir. Gönderenin adresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Şirket adı yanlış ve alan adı değişik bir dizi kelime veya harflerden oluşuyorsa, saldırı altında olunduğu kabul edilmelidir. Böyle durumlarda en yakın karakola giderek şikayet olunması gerekir.

 

 

 

 

Yorum yapın