Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası Faiz Kararı, Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu 21 Temmuz’da (PPK) faiz kararını açıkladı. Karar Beklentiler ile paralel olarak politika faizini yüzde 14’te sabit tutuldu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Demek?

Merkez Bankası, bankalara ihtiyaç duydukları zaman borç verir ya da bankalar nakit fazlalarını Merkez Bankasına yatırabilir. Konuyla ilgili olarak banka müşterileri için SuperAPP hakkında bilgi almak için “Banka Müşterileri İçin SuperAPP’lerin Önemi” içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Merkez Bankası yapılan bu işlemler için bir faiz oranı belirler ve bu oranı değiştirerek para politikasını oluşturur. Bu faize de politika faizi denir. Merkez Bankası enflasyon tehdidi gördüğünde faiz oranını artırır böylelikle toplam talebi düşürerek enflasyonu düşürmeye çalışır. Merkez Bankası faiz oranını değiştirerek piyasadaki para arzını genişletir ya da daraltabilir. Paranın arzı ne yönde değişirse değişsin mutlaka etki yaratır.

Merkez Bankası Faiz Kararı Yorumları

Açıklanan faiz kararı sonrasında piyasalar sakin seyretti. Güne yatay-pozitif seyirle başlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi faiz kararı sonrası yatay seyredini sürdürmeye devam etti.

Önümüzdeki döneme yönelik küresel büyüme tahminleri aşağı yöne doğru güncellenmeye devam etmekte. Küresel olarak üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açan faktörlerden dolayı yüksek küresel enflasyon ve getirileri yakından takip ediliyor. Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları artan enerji fiyatları ile arz-talep uyumsuzluğundan kaynaklı işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı, enflasyonda yaşanan yükselişin tahminlerden daha uzun süreli olabileceğini ön görmekteler.  

Ekonomist Emre Alkin İnfo Yatırım’ın Youtube programında gıda da, enerji de , resesyon riskleri varken faizin yüzde 14’te tutulmasının “doğru bir politika” olmadığını ifade etti.

Merkez BankasıPin
Merkez Bankası

Merkez Bankası Faiz Kararı

Kurul, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine görey yüzde 78’e yükselen resmi enflasyona rağmen politika faizini yüzde 14’te sabit tutma kararı aldı. Üst üste yedinci toplantıda da Merkez Bankası Faize dokunmamış oldu. Geçen yılın eylül-aralık döneminde politika faizi toplamda 500 baz puan düşürülmüştü. Bu hamleden sonra yükselişe geçen döviz kurları ve enflasyon nedeniyle ocak ayında frene basılmıştı.

‘’Resesyon ihtimali artmaktadır.’’

Yapılan en son toplantı sonrası faiz karar metninde yer alan ‘’Resesyon ihtimali artmaktadır.’’ Yorumu dikkat çekti metinde “Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler olumsuz yönde etkisini sürdürmeye devam etmiş, dünyada iktisadi faaliyetin daha da zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyon ihtimali artmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek ve oynak seyir ile temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.’’ İfadesi yer aldı.

Merkez Bankası’nda Son Yapılan Açıklamada:

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir. Açıklamalarında da bulunuldu.

Yorum yapın