Mavi Yumurtlayan Tavuk Fiyatı – Mavi Yumurta Fiyatı

Mavi Yumurtlayan Tavuk Fiyatı, Araucana cinsi özel tavuklardan elde edilen yumurtalara göre fiyatı etiketlenir. 3 farklı cinsi olan Araucana cinsi tavuklar, mavi yumurta verir. Omlet, menemen veya kahvaltılık ürün olarak tüketilen mavi yumurta, diğer yumurtalara kıyasla daha lezzetlidir. Üretimi ve şartları zor olduğu için mavi yumurta fiyatı tane 15 TL ila 30 TL arasındadır.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Nedir?

Mavi Yumurtlayan Tavuk, Güney Amerika ve Şili’de yetiştirilen Araucana Tavuk cinsidir. Mavi yumurtayı sadece birkaç Araucana cinsi tavuk verir. Genlerinden ve cinsinden kaynaklı olarak kuluçkaya yattığında mavi ve mavi renk türevi yumurta üretir.

Yetiştiği ortam, genleri ve cinsinden dolayı mavi yumurta veren Araucana tavukları, yüksek protein, mineral ve vitamin içerir. Diğer yumurtaların aksine kolesterol seviyesini yükseltmez ve daha yüksek protein içerirler.

Stabil üretilen bir mavi yumurta;

 • Protein yüzde 13,
 • Sindirilebilir yağ yüzde 10,
 • Demir, kükürt, fosfor vb. yüzde 12.2 içerir.

Kabukları sert ve kalın olan mavi yumurtalar, daha fazla raf ömrüne sahiptir ve kolaylıkla kırılmaz. Amerika ve çevresine yetişen bu özel tavuk için Amerika Asgari Ücret araştırması yapmak isteyebilirsiniz.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Çeşitleri

Tavuk çeşitleri, bölgeden bölgeye değişir ve her ülkenin yetişme koşullarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Özellikle Avrupa taraflarında tavukların renkleri, derileri ve boyutları, Türkiye’ye kıyasla oldukça farklıdır. Dolayısıyla tavukların yumurta boyutları ve besin değerlerinde de değişiklik görülmektedir.

Mavi Yumurtlayan Tavuk ise Ameraucanas, Araucanas ve Cream Legbars olmak üzere üç Araucana çeşidi vardır. Aynı aile genlerine sahip mavi yumurta çıkarabilen tavuk, ortalama aynı fiyatlardan satışa sunulur. Tavukların fiyatlarında farklılık görülmediği gibi yumurtalarında da farklılık yoktur.

Mavi yumurtacı tavuk çeşitleri Güney Amerika ve Şili yetişen Ameraucanas, Araucanas ve Cream Legbars’dir. Araucana mavi yumurtlayan tavuk olarak da bilinen bu tavuklar, yetiştiği koşullar ve kimyasallardan dolayı oldukça ilgi görmekteler.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Ne Kadar?

Son yıllarda mavi yumurta tüketimi hızla artarken, üreticiler 2023 yılına dair mavi yumurta tavuklarının fiyatlarını gözden geçiriyorlar. Bu özel tavukların bakımı biraz zahmetli olabilir, ancak yumurtaları yüksek fiyatlardan satıldığı için, besiciler için son dönemin en çekici işlerinden biri haline gelmiştir. Araucana mavi yumurta tavuklarının fiyatı 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir ve birkaçını çiftliğinize alarak kendi ihtiyacınız kadar yumurta üretebilirsiniz.

Mavi yumurtlayan özel tavuk için güncel fiyatlar.

 • İstanbul’da mavi yumurtlayan tavuk fiyatı: 150,50 TL – 170,30 TL    
 • Ankara’da mavi yumurtlayan tavuk fiyatı: 115 TL – 130 TL
 • İzmir’de mavi yumurtlayan tavuk fiyatı: 110 TL – 130 TL
 • Aydın’da mavi yumurtlayan tavuk fiyatı: 145,50 TL – 165,30 TL
 • Adana’da mavi yumurtlayan tavuk fiyatı: 130 TL – 160 TL

Mavi yumurta veren tavuk fiyatı, Türkiye’de ilden ile değişmekle birlikte ortalama 100 TL ila 150 TL arasındadır. Türkiye’de yetişmeyen bu tavuk türü için gümrük olan illerde fiyatın nispeten daha düşük olduğu söylenebilir.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Ne KadarPin
Mavi Yumurtlayan Tavuk Ne Kadar

Araucana Tavuk Fiyatı

Mavi yumurta tavuğu veya Arucana mavi yumurtaları, tane fiyatı 15 TL ila 30 TL arasında satışa sunulmaktadır. 12’li, 15’li ve 20’li kutularla satılan yumurtalar, yaklaşık olarak en uygun 12’lisi 300 ila 345 TL arasında fiyat etiketine sahiptir. Yumurta adeti arttıkça, fiyatı daha uygun olmaktadır. Diğer beyaz yumurtanın aksine kolay bulunmayan mavi yumurtalar, adet fiyatı olarak 15 TL’nin altına bulmakta çok zordur.

Mavi Tavuk Yumurtası Fiyatı

Araucana tavukları, sadece mavi değil, zaman zaman yeşil renkte yumurtalar da üretebilen özel bir cinstir. Ancak bu renklerin sağlığa zararlı olduğunu düşünmek bilimsel olarak geçerli bir neden değildir. Bilimsel araştırmalar, renkli yumurtaların insan sağlığına zararlı olmadığını göstermektedir. Aksine, bu yumurtalar düşük kolestrol ve yüksek protein içerikleri sayesinde sağlıklı bir yaşam tarzını destekleyen bir gıda olarak kabul edilir.

Mavi ve yeşil yumurtaların fiyatı minimum adet başı 15 TL seviyesinde görünmektedir. Bu tavukların yumurtalarını tüketmek hem lezzetli bir deneyim sunar hem de sağlıklı bir beslenme için tercih edilebilir bir seçenektir.

Mavi tavuk yumurtası için güncel fiyatlar.

 • Mavi tavuk yumurtası adet başı fiyatı: 15 TL ila 30 TL.
 • Mavi tavuk yumurtası 12’li fiyatı: 300 TL
 • Mavi tavuk yumurtası 15’li fiyatı: 345 TL
 • Mavi tavuk yumurtası 20’li fiyatı: 380 TL
Mavi Tavuk Yumurtası FiyatıPin
Mavi Tavuk Yumurtası Fiyatı

Mavi tavuk yumurtası en düşük 300 TL en yüksek ise 380 TL’dir. Adet başı 15 TL ila 30 TL arasında satışa sunulan mavi yumurtalar, Türkiye’de vitamin ve mineral bakımından zengin olması nedeniyle fiyatına rağmen tercih edilmektedir.

Yorum yapın