Matic Coin Geleceği, Matic Coin Nedir?

Matic Coin Geleceği ile ilgili yorumlar, kripto yatırımcıların yakından izledikleri değerlendirme ve analizlerdir ve son zamanlarda Matic Coin Nedir?; sorusu üzerine kripto para birimlerinden olan Matic Coin ile ilgili merak edilen detayları sizler için derledik.

Yazımızın devamında bu kripto para birimiyle alakalı detayları ve Matic Coin geleceği ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Matic Coin Nedir?

Matic Coin Nedir?; Matic Coin, Ethereum blok zincirinde çalışan ERC-20 tokenıdır, Polygon isimli ekosistemin yerel tokenı olup, buradaki işlemlerde kullanılmaktadır: ekosistemin sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

Eski adı Matic, yeni adı Polygon olan bu ekosistem, Ethereum blok zincirindeki ölçeklenebilme ve kullanışlılık problemlerinin çözümü için geliştirilmiştir. Hatta Polygon için yapılan en etkili tanımlamalardan biri, Ethereum’un layer-2 çözümü olduğuna yönelik tanımdır.

Hiç şüphesiz, günümüzün en başarılı ve en yoğun kullanılan blockchain ağı, Ethereum ağıdır. Buna karşın, Ethereum’un çok önemli problemleri vardır. Bunların başında ise ölçeklenebilirlik, işlem hızı ve işlem maliyetleri gelir.

Ethereum, Proof of Work konsensüsüne sahip bir ağdır. Bu ağda, saniye başına 15 işlem yapılabilmektedir. Söz konusu işlem sayısı, oldukça düşüktür ve ağda farklı problemlere yol açmaktadır. Örneğin; Ethereum üzerine inşa edilen projelerin yoğun ilgi görmesi nedeniyle işlem hızları ciddi anlamda düşmekte, buna karşın işlem maliyetleri ise yükselmektedir. Polygon veya eski adıyla Matic, tam olarak bu problemin çözümü için geliştirilmiştir. Dolayısıyla Matic Coin geleceği ile Ethereum sorunlarının çözülmesi arasında direkt bir ilişki olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMATIC Coin Geleceği, MATIC Coin Forum

Matic CoinPin
Matic Coin

Matic Coin Projesi

Polygon veya bilinen eski ismiyle Matic Network, ilk olarak 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu projeyi kuran isimler ise Anurag Arjun, Sandeep Nailwal ve Jaynti Kanani’dir.

Polygon, Ethereum’daki saniye başı işlem problemini etkin olarak ortadan kaldırmıştır. Ethereum ağında saniyede 15 işlem yapılırken, buradaki TPS ise 65.000’dir. Bunun yanında blok onay süreleri 2 saniye, yan zincirler üzerinden toplu blockchain projelerince benimsenmeyi amaçlayan sharding destekli bir layer-2 çözümü olarak da ifade edilebilir. Polygon ile birlikte Ethereum ağı üzerinde yer alan merkeziyetsiz uygulamaların güvenliği ve hızı olumlu anlamda gelişmektedir.

Ölçeklenebilirlik problemini çözen Matic Network, ayrıca izin gerektirmeyen tasarımı, modüler güvenlik çözümleri ve teknolojik hakimiyet özellikleri ile geliştirici deneyimini arttırmaktadır. Normal kullanıcılar, yüksek işlem hızı ve düşük işlem maliyeti gibi avantajlardan yararlanmaktadır. Ayrıca Metamask türünden Ethereum araçlarıyla tam uyumlu olarak çalışmalarına da imkan vermektedir. Burada ifade edilen tüm bu hususlar, Matic Coin geleceği açısından büyük bir öneme sahiptir.

Polygon ağı, yüksek seviyede işlerliğe sahiptir. Bu ağ, hem kendi içerisinde hem de Ethereum ağı ile iletişim kurabilmektedir. Bu sistemin temelinde bağımsız zincirler ve güvenlik altına alınmış zincirler bulunur. İlgili zincir yapısına bağlı olarak Matic Coin projesi içerisindeki bu zincirlere ilişkin detaylar şu şekildedir:

·       Bağımsız Zincirler

Bağımsız onaylayıcı havuzu bulunan egemen ağlara, bağımsız zincirler adı verilmektedir. Bunlar, çeviklik ve bağımsızlık sağlamak amacıyla güvenlik kriterini dikkate almazlar. Matic Network üzerinde uygulanan PoS, daha hızlı çekimler sağlamaktadır.

·       Güvenlik Altına Alınan Zincirler

Bunların kendi onay havuzları bulunmaz ve işlemlerde hizmet olarak güvenlik prensibini benimserler. Söz konusu hizmet profesyonel onaylayıcılar veya Ethereum ağının paylaşımlı havuzları üzerinden sağlanmaktadır. Bu zincirlerin en önemli özelliği ise güvenliğin etkili olarak sağlanması uğruna, hızdan vazgeçmeleridir.

Matic Coin geleceği açısından, ağda yer alan bu zincir yapılarının büyük bir önemi vardır. Hem güvenliği hem de hızı ön planda tutan Polygon Network, Ethereum üzerindeki problemlerin etkili bir şekilde giderilmesini sağlar.

İlgili içerik: “DAR Coin Yorum, DAR Coin Nedir?

Matic Coin Grafik

Matic Coin, günümüzde yatırım için en fazla tercih edilen kripto para birimlerinden biridir. Özellikle kripto dünyasına para akışının yoğun olduğu dönemlerde, değeri hızlı bir şekilde artış gösterme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden Matic Coin grafik, yatırımcılar tarafından yakından takip edilir ve yatırım süreçlerinde önemli bir referans aracı olarak kullanılır.

Matic Coin grafik, grafiği hazırlayanın bakış açısına ve referans noktalarına bağlı olarak farklı şeyler söyleyebilir. Bu yüzden, grafikleri değerlendirilirken kesin yargılar bildirmedikleri unutulmamalıdır.

Hazırlanan son grafiklere bakıldığında yükselen üçgen oluşumu meydana geldiği görülür. Ancak bu oluşum henüz teyit edilmemiştir. Teyit edilmesi durumunda ilgili kripto para biriminin değerinin ciddi anlamda artacağı tahmin edilmektedir. Ancak 0,76 $ seviyesinin önemli bir direnç noktası olduğu ve bunun üzerine kalıcı bir şekilde çıkılmasının zor olacağı da unutulmamalıdır. Direnç noktasından gelecek geri dönüşler satım, direnç noktasına uzak noktalar ise alım bölgeleridir.

İlgili içerik: “Mana Coin Yorumları, Mana Coin Nedir?

Matic Coin Yorum

Matic Coin yorum ve değerlendirmeleri, son dönemlerde ciddi farklılıklar göstermektedir. Özellikle Bitcoin fiyatının dalgalı seyretmesi ve volatilitenin yüksek olması, bu durumun temel nedenleri olarak ifade edilir. 21 Eylül tarihinde yaşanan düşüş ardından gelen toparlanma sonrasında yükselen trendinin oluştuğu belirtilmektedir. Yükselen trendinin devam etmesi durumunda, MATIC coin ortalama olarak %10 değer kazanacaktır.

Bir diğer Matic Coin yorum ise 0,73 $ ile 0,83 $ arasındaki bantta hareketlerin olduğunu ifade etmektedir. Bu bandın üst direnci olan 0,83 $ seviyesine yakın noktalar satım fırsatı olarak kabul edilirken, 0,73 $ seviyesine yakın noktalar ise alım fırsatı olarak değerlendirilmektedir.

Matic Coin geleceği açısından önemli bir yere sahip olan bu değerlendirme ve analizlerin ciddi anlamda değişken olabileceği dikkatlerden kaçmamalıdır. Özellikle kısa vadeli değerlendirmelerin hızlı bir şekilde değişebileceği bilindiğinden, bunların yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemesi önemlidir.

Ayrıca oku: “Kripto Cüzdan Nedir?

Matic Coin Hangi Ülkenin?

Matic Coin, merkeziyetsiz bir sisteme sahiptir. Dolayısıyla bir ülkeye ait olduğunun ifade edilmesi yanlış olacaktır. Ancak kuruluş aşaması ve bu aşamada yer alanlara bakıldığında, projenin Hindistan merkezli olarak ortaya çıktığı ifade edilebilir. Projenin geliştiricilerinin önemli kısmı Hindistanlıdır.

Matic Coin GeleceğiPin
Matic Coin Geleceği

Matic Coin Kaç TL?

Matic Coin, 13,61 TL’dir. Ancak bu rakam, makale kaleme alındığı esnadaki güncel rakam olup, zaman içerisinde değişebilir. Kripto dünyasında volatilitenin de yüksek olduğu dikkate alındığında, verilen rakamın ciddi anlamda değişmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Matic Coin, 2021 yılının Mayıs ayında 2,50 $ seviyesine yaklaşmış, daha sonra ise düşüşe geçerek 0,73 $ seviyesine kadar inmiştir. Daha sonra yeniden yükselmeye başlayan Matic, 2,87 $ seviyesine kadar çıkmıştır. Bu seviyeden sonra da değeri düşmeye başlamış ve günümüzdeki düzeye kadar inmiştir.

MATIC, 10 milyar maksimum arz sınırına sahiptir. Toplam arzı da10 milyar olan bu kripto para birimini dolaşımdaki arzı ise 8,73 milyardır. Günümüzde 24 saatlik MATIC işlem hacmi 450 milyon $ seviyesindedir. Geçmişte ise işlem hacminin 8 milyar $ seviyesini geçtiği dönemler olmuştur. Bu rakamlar, Matic Coin geleceği açısından çok önemli doneler olarak kabul edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kripto Para Nedir? – Ne İşe Yarar?

Matic Coin Forum

Matic Coin forum, bu kripto para biriminin fiyatına ve projesine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı alanlardır. Forumlar üzerinde her türden analiz ve değerlendirmeler olabilir. Gerek forumda yapılan gerekse de burada sizlerle paylaşılan yorum ve değerlendirmelerin yatırım tavsiyesi olmadığı unutulmamalıdır.

Yorum yapın