Luna Coin Nedir? – Neden Düşüyor? – Yeni Luna Coin

Luna Coin Nedir ve Luna Coin Neden Düşüyor içeriğimizde, Luna Coin olarak bilinen ve kripto para piyasası içerisinde en fazla merak edilen bu coin hakkında neden bu kadar değer kaybetti ve UST ile ilişkisi nedir sorularının cevapları irdelenecektir.

Kripto para piyasalarında bugüne kadar yükselişler de düşüşler de her zaman görüldü. Fakat son günlerde Bitcoin ve diğer altcoinlerin düşüşü bile herkesi sarsmışken, LUNA ve USD’nin yaşadığı çöküş birçok yatırımcıyı şaşırttı. Peki, son günlerde düşüşte olan coinlerin aksine, adeta tarihten silinme noktasına gelen LUNA ve USD, ne sebeplerle bu noktaya kadar düştü? İki coinin de bu kadar derin bir düşüş yaşamasının altında elbette ki önemli sebepler var.

Ayrıca Bu İçeriği Okuyanlar Bunu da Okudu: “Bitcoin Madenciliğinin Maliyeti

LUNA Coin Nedir?

Terra Coin (LUNA), Terraform Labs tarafından geliştirilen ve 2018 yılında faal olarak piyasaya giriş yapan bir coindir. Merkeziyetsiz borsa kavramının ait olması gereken özgürlük kavramının altını doldurmak amacıyla, kripto birimlerinin hürriyetini ülkelerin resmi para birimleri gibi istikrarlı olmasını amaçlamaktadır.

Daniel Shin ve Kwon tarafından kurulan şirket, kendi tokeni olması amacıyla LUNA coini piyasaya sürmüştür. Son dönemde kripto para dünyasında hızla popülerlik kazanan bir dijital varlık olarak Luna ekosisteminin yerel kripto para birimi olarak işlev görür. Terra Blockchain üzerinde çalışan bu kripto para birimi akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılan bir platformdur.

Luna Coin NedirPin
Luna Coin Nedir

FED Kararları Ne Kadar Etkili Oldu?

Amerikan Merkez Bankası FED, tüm piyasaların dört gözle beklediği kararlarını açıkladı. 50 baz puanlık faiz artışı sonrasında, kripto para piyasaları da bu artıştan etkilendi. Uzun süredir sallantıda olan piyasalar, kararın ardından bir nebze de olsa düşüş yaşadı.

Fakat LUNA’nın yaşamış olduğu düşüş, FED kararları sonrasında sadece başlangıç olarak adlandırılabilir. LUNA’daki düşüş birçok kişi tarafından öngörülebilirken UST’nin düşüşü kimsenin beklemediği bir şeydi. Terra ekosisteminin sabit kripto varlığı olan UST, bu sabitliği koruyamayınca ipler koptu.

Luna Coin Neden Düşüyor?

Luna Coin Neden Düşüyor noktasında, Luna Coin, piyasa talebi; arz ve talep dengesi, yatırımcı duyarlılığı, düzenleyici önlemler, genel ekonomik durum ve diğer piyasa faktörleri gibi birçok etkene bağlı olarak düşüyor.

Luna coi

  • Kripto para piyasaları genellikle volatiliteden etkilenir ve birçok kripto varlık aynı anda benzer fiyat hareketleri gösterebilir.
  • Kripto para birimlerine yönelik düzenlemeler veya olası düzenleyici adımlar, yatırımcılarda belirsizlik ve endişe yaratabilir.
  • Teknik faktörler, grafik desenleri, göstergeler ve diğer analiz araçları aracılığıyla fiyatların yönünü etkileyebilir.
  • Luna Coin veya Terra Blockchain hakkında çıkan olumsuz haberler, güven kaybına ve fiyat düşüşlerine neden olabilir. Örneğin, bir güvenlik ihlali, hack saldırısı veya önemli bir ortaklık anlaşmasının iptali gibi olaylar, Luna Coin’in değerini etkileyebilir.
  • Kripto para piyasaları, spekülatif işlemlerden etkilenebilir. Bazı yatırımcılar, kısa vadeli kar elde etmek için fiyat dalgalanmalarını kullanırken, diğerleri ise piyasanın genel trendine dayalı uzun vadeli yatırımlar yapar.
Luna Coin Neden DüşüyorPin
Luna Coin Neden Düşüyor

Diğer Coinlerde Düşüş Oldu mu?

Son 1 hafta içerisinde Bitcoin’in yüzde 20’lik değer kaybının ardından, her altcoinde olduğu gibi LUNA da ciddi düşüşler yaşadı. Tepe noktası olarak 120 dolar seviyelerine kadar gelmeyi başaran coin, bu zirvenin ardından 80 ila 90 dolar seviyelerinde durmayı başarmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay sonrasında, LUNA coin adeta piyasadan silindi.

LUNA ve UST Ne Kadar Değer Kaybetti?

Terraform Labs’ın stablecoini olan UST, yani Terra USD, stablecoini 1 Amerikan Doları’na sabitlemek adına piyasada bulunuyor. UST, geçtiğimiz günlere kadar 1 ABD dolarına denk geliyordu. Diğer stablecoinlerde olduğu gibi, UST’de de yüzde 2’lik oranda değer kaybı ya da değer kazanımı olabiliyordu. Kripto yatırımcıları, piyasada işlem yaparken de UST ve LUNA’nın sistemleri bir anlamda anlaşılabiliyor.

Yatırımcılar 1 UST sattıkları taktirde ortaya bir tane de LUNA tokeni çıkıyor. 1 UST almaları hainde ise, 1 LUNA tokeni azalıyor. Genel anlamda UST alımları sonucunda LUNA tokenleri de yükseliyordu. Bu sistem ile günümüzde ilk 10 kripto para arasına giren LUNA’nın yıkım noktası ise, teminat süreci oldu. LUNA’nın hiçbir şeyi teminat altına alamaması sonrasında, UST çok büyük bir satış baskısı yeme durumunda kaldı. Teminat altına alınamadığı için de UST satışı sonrasında LUNA’lar çoğaldı ve satışlar daha da hızlandı. LUNA’nın çoğalması sonrasında, değer kaybı da kaçınılmaz bir hal aldı.

Luna ve UST Ne Kadar Düşecek?

Global anlamda büyük bir yıkım yaşanmasının ardından, büyük mağduriyetler de ortaya çıkmış oldu. Özellikle stablecoin UST’nin 1 dolara sabitlenmesi de kırılınca, UST 0,20 dolara kadar geriledi. LUNA da değersiz hale geldiği için tepe noktası olan 120 dolar seviyelerinden yalnızca 48 saat içerisinde 0,0002 dolara indi. Bu düşüş, kripto para tarihindeki en şiddetli çöküşlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak gösterilen Binance, LUNA ve UST’nin tüm paritelerini geçici süreliğine dondurdu. LUNA, Binance dışında bazı borsalarda işleme açık bir şekilde yer almaya devam ediyor. Fakat coinin 2 gün içerisinde yaşamış olduğu  tarihi çöküş, kripto para piyasasındaki tarihi anlardan biri olarak kayıtlara geçti.

Yorum yapın