Limited Şirket Nedir? – Ne İşe Yarar? – Açılmalı Mıdır?

Limited Şirket Nedir?; Limited Şirket, Kendi şirketini kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan birisidir, gerçek veya tüzel kişilerce, bir veya daha fazla kişinin kurduğu şirketlere verilen isimdir:10 Mart 2018 yılında yayımlanan Resmi Gazetede Limited Şirketler kuruluşu tek bir yerde toplanmış ve kuruluş sürecini kolaylaştırmak üzere büyük bir adım atılmıştır.

Limited şirket nedir sorusunu daha iyi anlamak için diğer şirket türleri bilinmesi gerekir, bu şirket türleri, anonim şirketi, komandit şirket ve şahıs şirketidir: günümüzde bu şirket türleri arasında en çok tercih edilen ise Limited şirkettir.

Limited Şirket Ne Demek?

Limited Şirket Ne Demek?; Limited Şirket, bir veya birden fazla kişinin bir araya gelip kurduğu şirketler şeklinde tanımlama yapılabilir, ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesini sağlayan temel şirket gruplarından biri de Limited şirketlerdir.

İlgili içerik: “Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Limited şirketlerinin sermayeleri, şirketi oluşturan hissedarların sermaye toplamından oluşur. Bu şirketler, ortaklık esasına dayanır. Bir Limited şirketi ortakları maksimum 50 kişiden oluşur. Ayrıca şirketlerin denetimin tam ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için görevli 20 iç denetçi bulunur. Bu şirket türünde karar alınırken tüm ortakların fikri alınıp oy çokluğu göz önünde bulundurulur.

Limited şirket nedir sorusunu tam anlamıyla açıklamak için bu şirket türünün özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Buna göre bazı özellikleri bünyesinde barındırması gereklidir,

Limited Şirket Açma Şartları Nelerdir?;

 • Bir Limited şirket kurulabilmesi için gerçek veya tüzel kişilerden en az 1 en fazla 50 kişi olmalıdır.
 • Limited şirket kurulumu için minimum sermaye tutarı 10.000 TL’dir.
 • Limited şirketlerindeki kâr ve zarar durumu, tüm ortakların arasında eşit paylaşım esasına dayanmaktadır. Bu durumda şirket kârı veya borcu, tek bir hissedara yüklenemez.
 • Limited şirketler, tahvil veya hisse senedi gibi borsa-finans işlemlerine katılmamaktadır.
 • Her Limited şirketinin en az bir yöneticisi bulunmaktadır. Bu temsili yönetici, şirket içerisinden bir hissedar olabileceği gibi, şirket dışından üçüncü bir özel veya tüzel kişilik olabilir.
 • Şirket unvanlarının doğru seçimi, şirket için önemli esaslardan biridir. Tercih edilecek olan unvan, herhangi bir şekilde hakaret vb kelimeler içermemelidir. Ayrıca bu unvanlar, şirketin iş koluyla doğrudan alakalı olmalıdır.
Limited ŞirketPin
Limited Şirket

Limited Şirket

Bir Limited şirketinin kurulması için gerekli bazı önemli esaslar bulunur. Bunlardan ilki, muhasebe seçiminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Şirketin finans bölümüyle ilgilenen muhasebeciler veya mali müşavirler, güvenilir kişilerden seçilmelidir. Bu kişiler, şirketin kuruluş aşamasında hissedarlara yardımcı olurken, kurulduktan sonra ise vergi ve sigorta işlemlerinin tamamlanmasını sağlar.

Limited şirketi kurulabilmesi için gerekli bazı belgeler vardır,

Limited Şirket Gerekli Belgeler Nelerdir?;

 • Limited şirket kuruluş bildirim formu,
 • Noter tasdikli sözleşme,
 • Şirket hissedarlarının kimlik fotokopileri ve vesikalık fotoğrafları,
 • Kurulum için gerekli olan sermayenin, yatırıldığına işaret eden banka dekontları,
 • İkametgah belgesi,
 • Şirketin kurulacağı işyerinin kira sözleşmesi,
 • Ticaret odası kayıt beyannameleri,
 • Kira kontratı
 • Ortakların hisselerini gösteren evraklar
 • Şirketin yönetiminde söz sahibi olan kişilerin evrakları.

İlgili içerik: “Anonim Şirket Nedir? Anonim Şirket Ne İşe Yarar?

Neden Limited Şirket?

Kendi şirketini kurmak isteyen bireylerin öncelikli tercihi Limited şirketi olmaktadır, bunun en temel sebepleri arasında kurulum aşamasından faaliyet sürecine kadar, diğer şirketlere oranla daha kolay ve pratik işlem yapılabilmesi gösterilmektedir. Şirketin kurulum aşamasında, herhangi bir teminat ödenmesi gerekmediğinden, şirket hissedarlarına kolaylık sağlamaktadır. Anonim şirketlerde uzun ve yorucu prosedürler daha fazla iken, Limited şirketinde işlemler vakit kaybı yaşanmadan seri bir şekilde yapılabilmektedir.

Yorum yapın