Launchpad Nedir?

Kripto dünyası, günümüzde oldukça fazla ilgi gören bir sektör haline geldi. Öyle ki her geçen gün binlerce kullanıcı, kendini bu piyasanın içine atmak için birçok girişimde bulunuyor. Launchpad, Blokzinciri ve kripto girişimlerinin bu kadar fazla kullanılmaya başlanması sayesinde de yatırımcılar daha güvenilir ve rehavet görecek projeler aramaya başladı. Bu kullanıcıların ve yatırımcıların ortak noktası ise Launchpad platformları oldu.

Bu İçeriği Okuyanlar, “Kripto Para Nedir? – Ne İşe Yarar?” İçeriğini de Okudu!

Launchpad Nedir?

Launchpad Nedir?; kısa ve öz bir anlatımla, kripto projelerinin kendi token ve coinlerinin henüz bir borsada listelenmemişken, ön satışının gerçekleştirildiği bir platform. Launchpad sayesinde yatırımcılar, kullanıcıları etkileyecek ve gelecek vadettiğini düşündürecek projelerini sunuyor, bu projelere de başka yatırımcıların yatırım yapmasını sağlıyor.

Genelde Launchpad üzerinden gerçekleşen arzlarda projeler, kendilerine ait tokenları minimum fiyatta potansiyel yatırımcılara sunuyor. Yatırımcılar da fiyatın ilerleyen süreçte artacağını düşünerek bu projelere yatırım yapıp kazanç elde etmeyi amaçlıyor.

Bu terim Türkçeye fırlatma rampası olarak çevriliyor. Ancak dikkat edilmelidir ki, bu rampa yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yatırımcıları zarara da sürükleyebilir. Çoğu uzman, bu yatırımları riskli bulsa da kullanıcılar projeleri değerlendirmek için Launchpad kullanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Çünkü her yatırımcının bildiği gibi, risk oranı ile kazanç oranı doğru orantılıdır. Risk ne kadar yüksekse, kazanç da o kadar fazla olacaktır. Özetlemek gerekirse Launchpad riskli bir yatırım aracıdır. Kullanıcılara büyük kazançlar getirse de aynı oranda büyük kayıplar da yaşatabilir.

Launchpad Nasıl Çalışır?

Adım adım anlatmak gerekirse:

  1. Girişimciler geliştirmek istedikleri ürün veya hizmet ile ilgili bir proje oluşturur.
  2. Bu ürün veya hizmet ile ilgili yatırımcıların satın almasını umdukları bir token oluştururlar.
  3. Bu tokeni, yatırımcılar maddi destek sağlasın diye ön satışa koyarlar. Böylece projenin geliştirilmesi için gereken maddi ihtiyacı gidermeyi amaçlarlar.
  4. Proje başarılı bir girişimse, yatırımcıların ilgisini çeker ve gerekli sermaye ile hem kazanç sağlanır, hem de proje geliştirilmeye devam edilir.

Bu adımların her biri başarılı bir şekilde geçilirse, hem ön satıştan token satın alan yatırımcılar, hem de proje sahipleri büyük kazanç sağlarlar.

Launchpad Nedir?Pin
Launchpad Nedir?

Launchpad Projelerinin Riski Nedir?

Öncelikle Launchpad’ler üzerinden ön satışa sunulup da çok ciddi yatırımlar almış projeler bulunuyor. Hatta öyle ki birçok proje şu an milyonlarca dolar yatırım almış durumda. Ancak unutulmamalıdır ki başarılı projeler kadar piyasada yalnızca tortu bırakmış başarısız projeler de vardır. Bu projeler merkezi bir yönetime sahip oldukları için, projelerin gerçekten hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yatırımcıların ikileme düşmesini yol açıyor. Ayrıca sermaye ve risk yönetimi konusunda başarısız girişimler de kötü sonuçlara yol açabilir.

Launchpad’lerin Geleceği

Her geçen gün artan girişimler sayesinde Launchpad’lerin önü oldukça açık görünüyor. Bu sektörün yeni iş modellerinin oluşumunda büyük etkisi olacağı da çok bariz ortada. Gerekli yasal düzenlemeler sayesinde Launchpad ve Launchpad gibi projelerin önümüzdeki süreçte çok etkin bir rol oynayacağını söylemek yanlış olmaz.

 

Yorum yapın