Kuveyt Dinarı Neden Bu Kadar Pahalı?

Kuveyt Dinarı Neden Bu Kadar Pahalı?; içeriğimizde dünyanın en değerli para birimi olan Kuveyt Dinarı’nın neden bu kadar pahalı olduğu ve Kuveyt’te izlenen ekonomi politikası içeriğimizin konusunu oluşturmaktadır.

Türkiye’de döviz kurlarının oldukça değişken olması ile yatırımcılar güvenilir yatırım arayışına geçtirler. Güncel olarak 1 Kuveyt dinarı da 56-54 TL bandında seyretmekte. Bu da yatırımcıların dikkatini çekip merak ettirmekte.

Kuveyt Dinarı’nın Tarihi

Kuveyt dinarının neden bu kadar değerli olduğunu önce tarihini inceleyerek ele alalım. Kuveyt dinarı, Körfez rupisinin yerini alması için ilk kez 1961’de piyasaya sürülmüştür. İlk çıktığı zamanlarda İngiliz sterlinine eşti. Irak’ın Kuveyt’i işgali ile Irak dinarı Kuveyt dinarının yerini aldı ve çok miktarda para işgalciler tarafından çalındı. İşgalden kurtulduktan sonra tekrardan Kuveyt dinarı resmi olarak Kuveyt’in para birimi oldu ve yeniden restore edilerek yeni banknot serisi tanıtıma sunuldu.

Ayrıca Oku “Kosova Para Birimi Nedir? | Kosova Para Birimi Değeri

Kuveyt Ülkesi

Kuveyt dünyanın en zengin beşinci ülkesidir ve para birimi olan Kuveyt dinarıda dünyanın en değerli para birimidir. Kuveyt’in bu zenginliğinde dünyanın en büyük petrol üreticisi ve satıcısı olması büyük rol oynamaktadır. Kuveyt’te çıkan petrolün en büyük alıcısı Amerika Birleşik Devletleri’dir ve bir Kuveyt Dinarı 3,25 dolardır. En büyük alıcı ABD olmasına karşın, Kuveyt neredeyse tüm dünya ülkelerine petrol satışı yapmaktadır. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 10’unun Kuveyt’te olduğu düşünülüyor ve 104 milyon varil (15 km³) ham petrole sahiptir.

Petrol ve petrokimya ürünleri, GSYİH’nın yaklaşık olarak yarısını, tüm ticaret ve ihracat gelirlerinin ise yüzde 95’ini oluşturmaktadır. Ayrıca Kuveyt Anayasası’na göre ülkede bulunan tüm doğal kaynaklar ve buradan elde edilen gelirler Kuveyt Devleti’ne aittir. Vergiden muaf olan Kuveyt’te petrol endüstrisi devlet gelirlerinin yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Önceki yıllarda petrolde yaşanan artışlarla Kuveyt ekonomisi de bundan olumlu etkilenmiştir ve birçok büyük proje uygulamaya geçmiştir. Büyük ölçüde  likidite sağlanmıştır ve ülke yeniden yapılanma ve inşa dönemine geçiş yapmıştır. Bu durumlarla birlikte zaten yüksek olan tüketim harcamaları da artmıştır. İstihdam son on yılın en yüksek rakamlarına ulaşmıştır.

Kuveyt DinarıPin
Kuveyt Dinarı

Kuveyt’in Ekonomik Politikaları

Maliye politikaları devletin başlıca makroekonomik araçlarını oluşturmakta. Tahmini petrol fiyatlarını olası dalgalanmalara karşı korumak için oldukça düşük tutulmaktadır. Güçlü ekonomisini petrol sayesinde elde eden Kuveyt, petrole bağımlılığını azaltmak ve istihdamı arttırmak için “Kuwait 2035 Vision” adında bir eylem planı hazırlamıştır. Bu plan da bölgesel rolü arttırmak Kuveyt’i bir finans ve ticaret merkezi halime getirmek, yatırımcılar ve özel sektörün ilgisini çekmeyi hedeflemektedir. Planın diğer bir aşaması ise insani gelişme ve demokratik sistemin güçlendirilmesi için atılacak adımlardır.

Kuveyt her beş yılda bir beşer yıllık dönemleri kapsayan ekonomi planı hazırlamaktadır. Bu beş yıllık dönemde yatırılacak kaynak miktarı ve projeler açıklanır. Bu plan ülkenin elinde yer alan fonların kullanımında büyük bir rol oynar.

Kuveyt’in Akıllıca Hamlesi

Tüm bunlar değerlendirildiğinde Petrol zengini olan Kuveyt, dünyanın en değerli para birimine sahip olan ülke olmuştur. Bakıldığında Dünya üzerinde pek çok petrol zengini ülke olmasına karşın Kuveyt dinarının bu denli yüksek olmasının bir sebebi de doğru ekonomik politikalar izlemesidir. Bu politikalardan biri de petrol satın almak isteyen bir ülkenin kendi para birimi ile değil de Kuveyt dinarı ile ödeme şartı olmasıdır.

Kısaca Kuveyt “benim petrolümü ancak benim para birimim ile satın alabilirsin” demektedir. Böylelikle Kuveyt’ten petrol almak isteyen bir ülke milyonlarca Kuveyt dinarı aldıktan sonra petrol satın alabiliyor. Sonuç olarak Kuveyt’in para birimi ülkesinde kalıyor ve sattığı para üzerinden de döviz karı elde ederek büyük bir döviz rezervine sahip oluyor. Yani petrol üretimi ve satışı Kuveyt ekonomisini canlı tutarken izlediği ekonomik politikalarda Kuveyt dinarını en yüksek para birimi haline getiriyor.

 

Yorum yapın