Kripto Cüzdan Nedir?

Kripto cüzdan Nedir?; Kripto Cüzdan, kripto para kullanıcılarının dijital varlıklarını (Bitcoin, Ethereum, vs.) depolamasına ve almasına izin veren bir uygulamadır. Fiziksel para birimlerinde olduğu gibi, varlıkların saklanması için fiziksel bir cüzdana ihtiyaç yoktur ancak kripto cüzdan çeşitlerinin de fiziksel olarak kullanılabilen biçimleri bulunmaktadır. Kripto para cüzdanları, bir akıllı telefon veya bilgisayarda çalıştırılabilecek uygulamalara benzetilebilir.

Bu İçeriği Okuyanlar “Metamask Nedir? – Ne İşe Yarar?” İçeriğini De Okudu!

Kripto varlıkların fiziksel bir cüzdan içinde taşımak istenirse, kripto cüzdan uygulaması çalıştıran fiziksel bir cüzdan cihazı da satın alınabilir. Bir kullanıcı Bitcoin gibi bir kripto para birimi aldığında, onu bir kripto para cüzdanında saklayabilir ve herhangi bir işlem yapmak için bu cüzdanı kullanabilir.

Kripto Cüzdan Hakkında Önemli Bilgiler

Kripto cüzdan, kendinize özel anahtarlarınızı saklayıp kripto paranızı güvende tutmaya ve erişilebilir bir şekilde saklamaya yarayan bir çeşit cüzdan çeşididir. Aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri göndermenizi, almanızı ve harcamanızı sağlayan kripto cüzdanlar; kripto paranıza erişmenizi sağlayan parolalar olan özel anahtarları saklamanın yanı sıra, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları başkalarına gönderilmesini ve alınmasını sağlar. Kripto cüzdanların USB belleğe benzerliğiyle bilinen donanım cüzdanlarından web üzerinden erişebileceğiniz kripto cüzdanlara kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Kripto cüzdan çeşitleri temelinde soğuk ve sıcak cüzdanlar olmak üzere 2’ye ayrılır. Fiziksel kripto cüzdanlar soğuk kripto cüzdan adını alırken, fiziksel olmayıp web veya diğer yollarla erişilebilen kripto cüzdanlar ise sıcak kripto cüzdan adını alır.

Kripto Cüzdan Nedir?Pin
Kripto Cüzdan Nedir?

Kripto Cüzdan Çeşitleri

1 – Custodial Kripto Cüzdan Nedir?

Anahtar saklama hizmeti sunan, yani “custodial” kripto cüzdanlar, hesaba ait özel anahtarı kendi saklama alanında muhafaza eder. Bu durum, hesaba ait fonların, üçüncü parti sağlayıcı tarafından kontrol edilebildiği anlamına gelir. Bankalar kullanılmayan süre içinde paranın tam kontrolünü ellerinde tutarlar. Para her zaman kripto cüzdan sahibine aittir ancak para, kullanılmadığı süre içinde bankanın elinde durur.

2 – Non-custodial Kripto Cüzdan Nedir?

Non-custodial kripto cüzdan seçeneğinde ise varlıkların tüm kontrolü kullanıcının elindedir. Dijital cüzdana ait adres, özel anahtar ve açık anahtar bilgilerinin tamamı sadece kullanıcı tarafından muhafaza edilir. Kullanıcı hatası, anahtar bilgilerinin kaybedilmesi veya hesaba erişimin sağlanamaması durumunda sorunu çözecek kişi yine hesap sahibinin kendisidir.

3- Web Kripto Cüzdan

İnternet tarayıcıları üzerinden çalışabilen kripto cüzdanlarına web kripto cüzdan denir. Web cüzdan çözümünü sunan hizmet sağlayıcılar, hesaba ait anahtar bilgilerini tutmazlar. Anahtar bilgileri kullanıcı tarafında, internet tarayıcısı üzerinde depolanır. Hesaba erişmek, mevduat miktarını kontrol etmek için pratik bir çözüm olan bu hizmette, para gönderme işlemi yapılabilmesi için kullanıcının işlem esnasında özel anahtar bilgisini girmesi ve hesap sahipliğini doğrulaması gerekir. Günümüzde en sık kullanılan kripto cüzdan çeşidi web cüzdandır.

4- Mobil Kripto Cüzdan

Tıpkı masaüstü kripto cüzdan alternatifinde olduğu gibi, bu hizmette de veriler ve varlıklar mobil cihazlar üzerinde saklanır. Cüzdan sahibinin akıllı telefonunun yazılımı üzerinde oluşturulan dijital cüzdan, hemen her yerden işlem yapmayı mümkün kılar. Masaüstü cüzdanlara kıyasla daha küçük dosya boyutuna sahip olan mobil cüzdan tipi, basit bir arabirimle kullanıcılara sunulur.

5- Kâğıt Kripto Cüzdan

İlkel ama son derece güvenli bir cüzdan modeli olarak da bilinen kripto cüzdan çeşidi kâğıt kripto cüzdanlardır. Kâğıt cüzdanlar, üzerlerinde bazı kodların yazılı olduğu bir kâğıt parçasından ibarettirler. Kâğıt kripto cüzdanların en büyük avantajı, hiçbir şekilde internete bağlı olmamaları ve dolayısıyla siber saldırılara karşı yüzde yüz koruma sağlamalarıdır.

İnternete bağlı olmadığı için siber saldırılara karşı son derece güvenli olan kâğıt kripto cüzdanların en büyük eksi yanı, fiziksel açıdan kırılgan olmalarıdır. Üzerine sıvı dökülmesi, yanması ya da mürekkebin silinmesi gibi durumda, eğer kâğıdın yedeği yoksa kullanıcı tüm varlıklarını kaybedebilir.

6- Donanım Kripto Cüzdan

Soğuk depolama olarak da bilinen kripto para donanım cüzdanları, en üst düzey güvenlik sunan alternatiflerdendir. USB belleğe benzeyen donanım cüzdanları, herhangi bir bilgisayara takılarak kullanılabilirler. İnternete bağlı olmayan donanım kripto cüzdanlar, siber saldırılara karşı da tam koruma sağlar. Donanım cüzdanları genellikle yedekleme, iki adımlı doğrulama ve PIN parolası ile artırılmış güvenlik seçenekleri sunarlar.

Yorum yapın