Karsan Hisse Forum

Karsan hisse forum, Türkiye’nin en önemli şirketlerinden birinin hisse senedine ilişkin değerlendirme ve analizlerin yapıldığı alanlardır. Bilindiği gibi Karsan, yatırımcıların özel ilgili gösterdiği hisselerden biridir. Yükselişleri ile yatırımcıların önemli kazançlar elde etmesini sağlamıştır. Peki, Karsan hisse nedir? Bu sorunun cevabını ve Karsan hisse forum ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karsan Hisse Nedir?

Karsan hisse; Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. isimli şirkete ait hisselerdir. Halka arz edildikten sonra ilgili hisseler Borsa İstanbul’dan KARSN ismiyle işlem görmeye başlamıştır.

Karsan, ilk olarak 1966 yılında 269 yatırımcı tarafından kurulmuştur. Toplu taşıma araçlarının üretimini gerçekleştirmek için yola çıkan şirket, 50 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. 1981 yılından itibaren tamamen yerli sermaye ile üretimler gerçekleştirmeye başlamıştır. Bursa merkezli olan şirkete ait üretim tesisleri ve fabrikalar, yıllık bazda yüksek üretim kapasitesine sahiptir.

Otomobilden kamyona, otobüsten minibüse varıncaya kadar farklı araçları üretme kabiliyeti vardır. 206 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan fabrika, yıllık olarak 18 binden daha fazla araç üretimi yapabilmektedir.

Karsan her ne kadar çok ortaklı olarak kurulmuş olsa da, daha sonraki süreçte bu devam etmemiştir. Ülkemizin önemli iş insanlarından olan İnanç Kıraç’ın sahibi olduğu KIRAÇA Holding A.Ş. tarafından satın alınmıştır. İlgili şirketin %36,54’lük bölümü borsa üzerinden halka arz edilmiştir. Geri kalan kısmın tamamı ise İnan Kıraç’a aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREreğli Hisse Forum, Ereğli Hisse Nedir?

Karsan Hisse ForumPin
Karsan Hisse Forum

Karsan Hissesi Ne Kadar?

Karsan hisse, 8,10 TL’dir. Söz konusu rakam, bu makalenin kaleme alındığı esnadaki güncel fiyatıdır. Borsadaki işlemlere bağlı olarak rakamların farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu değişimler Karsan hisse forum üzerinde yapılan analizlere uygun olarak gerçekleşebileceği gibi, analizlerde öngörülmeyen şekilde de gerçekleşebilir.

Son işlem gününde bu hisse senedinin değerinde %1,5’lik bir düşüş meydana gelmiştir. İşlem hacmi ise 266 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Karsan hisse, 2022 yılının hemen başında 3,5 TL seviyelerinde olan bir hisse idi. Mart ayının ortalarına kadar fiyatı yatay bir şekilde seyretmiştir. Fiyatında önemli bir değişim olmamıştır. Ancak bu dönemden itibaren hareketlenmeye başlamış ve hızlı bir yükseliş gerçekleştirmiştir. 2022 yılındaki en yüksek seviyesine ise Ağustos ayında ulaşmış ve 8,52 TL olmuştur.

Mart ayından itibaren hareketlenen bu hisse senedinin son 1 yıllık sürecine bakıldığında, Eylül 2021 ile Mart 2022 arasındaki dönemde fiyatının genel olarak 3,3 TL ile 4 TL arasında olduğu görülür. Yani bu uzun dönemde ciddi bir artış gerçekleştirememiştir. İlgili dönemde biriktirdiği enerjiyi kullanarak Mart ayından itibaren ciddi bir yükseliş gerçekleştirmiştir.

Karsan Hisse Yorum

Karsan hisse yorum ve değerlendirmelerinin tamamen bakış açısına göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Burada esas olan teknik analizin doğru şekilde yapılmasıdır. Özellikle uzun vadeli analizlerin doğru çıkma oranının daha yüksek olduğu da unutulmamalıdır.

Yapılan yorumlara göre ilgili hisse son günlerde yükselen bir trend içerisine girmiştir. Bu trend kırılmadığı sürece yükselmeler 9,50 TL seviyesine kadar devam edecektir. Ancak trendin kırılması durumunda fiyatın yeniden 8 TL altına inme riski olduğu ifade edilmektedir.

Her ne kadar birçok Karsan hisse forum olumlu bir bakış açısını sunsa da, bu değişimin geçici olduğunu ifade eden yorumlar da vardır. Fiyatın bir anda kırılacağı ve düşüş trendi başlayabileceğini belirten yorumlar, borsaya olan para akışına dikkat çekmektedir.

Karsan hisse forum üzerinde gerçekleştirilen yorum ve analizlerin tamamın tahmin olduğu ve yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum yapın