Instagram Mavi Tik Alma – Nasıl Alınır – 2023

Instagram Mavi Tik Alma, ücretli abonelik şeklinde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sonra Türkiye’de de test edilmeye başlanacağı duyurulmuştur. Zuckerberg tarafından “Meta Verified” hizmeti olarak duyurulan mavi tik, fake yani sahte hesaplara karşı koruma ve müşteri desteği sunacağı ifade edilmiştir.

Belirli ücretlerle kullanıma açılacak olan mavi tik aboneliği, oldukça basit bir şekilde Instagram uygulamasının ara yüzünden etkinleştirilebilmektedir. Ancak, bu özelliği, uygulama ara yüzünde açabilmek için bekleme listesine katılmak gerekmektedir.

Mavi tik için bekleme listesine katılmadan önce Yuvarlak Mavi Tik Emojisi Ekle yazımıza göz atarak içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik Alma Nasıl Oluyor?

Sosyal medya platformları arasında en popüler olanlardan biri olan Instagram’da mavi tik, kullanıcı hesabının doğrulandığını ve gerçek olduğunu gösteren bir emoji veya onay işaretidir. Bu tik işareti ile kullanıcılar daha yüksek erişimli fotoğraflarını paylaşmalarına, hikayeler oluşturmalarına ve takipçileriyle etkileşimde bulunmalarına olanak tanır.

Statü göstergesi olarak görünen bu mavi emoji, diğer kullanıcılar tarafından fark edildiğinde daha yüksek erişim alındığı görülmüştür. Dolayısıyla Türkiye’de de test edilmeye başlanan bu özelliğin nasıl alınacağı merak edilmektedir.

Instagram’da mavi tik alma;

 • Instagram profilinin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi,
 • Hesabın açık profil haline getirilmesi,
 • Etkin ve etkili içerik üretiminin yapılması,
 • İletişim bilgilerinin açık ve net bir şekilde belirtilmesi
 • Instagram yetkililerine doğrulamaya başvurusunun yapılması ile oluyor.

Instagram Mavi Tik Neye Göre Veriliyor?

Instagram içerisinde kullanılan mavi tik, bir hesabın doğrulanmış olduğunu ve gerçek, tanınmış bir kişi, marka veya kuruluşa ait olduğunu gösteren bir onay işaretidir. Ancak mavi tik, her hesap için garanti edilen bir özellik değildir ve Instagram tarafından dikkatle incelenen hesaplara verilir. Mavi tikin verilmesi için bir kullanıcı hesabında birtakım parametrelerin bulunması istenilir.

Instagram yetkililerinin mavi tik verirken dikkat ettiği unsurlar şöyledir.

 • Hesabın gerçek ve doğrulanabilir bir kişiye ait olması.
 • Hesabın tanınmış ünlü veya itibar sahibi bir kişi bilgilerini taşıması.
 • Medya kurum veya kuruluşlarının resmî hesabı.
 • Halka açık, yüksek etkileşim toplayan ve popüler kullanıcı hesabı olması.

Instagram, mavi tik verme sürecinde belirli kriterlere sahip olabilir ve bu kriterler zamanla değişebilir. Her başvuru dikkate alınmaz ve mavi tik, yalnızca belirli sayıda hesaba verilir. Mavi tik alma süreci, Instagram’ın doğrulama politikalarına ve kullanıcıların hesaplarını güncel tutmalarına bağlıdır.

Instagram Mavi Tik Alma 2023

Instagram Mavi Tik Alma 2023 yılında  “Meta Verified” adıyla Zuckerberg tarafından Türkiye’de test edileceği açıklanmasıyla birlikte pek çok Instagram kullanıcısının araştırdığı bir konu olmuştur. Prestijli bir onay işareti olan mavi tik almak için belirli abonelik ücretlerinin ödenmesi gereklidir.

Ancak, Türkiye’de tam anlamıyla mavi tik abonelik sisteminin kurulmaması nedeniyle başvuru yapıp bekleme listesinde sıraya girmek gerekir. Mavi tik alma süreci, 2023 yılında yeni politikalar ve ipuçlarıyla güncellenmeye devam etmektedir. Profilinizi tamamlamak, etkinlik düzeyinizi yükseltmek, doğrulama başvurusunda bulunmak, güvenilir ve otoriter bir hesap olmak ve topluluk içinde aktif olmak, mavi tik alma şansınızı artırır.

Instagram doğrulama politikaları ve gereksinimleri doğrultusunda mavi tik alma

 1. Profil bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilir.
 2. Etkileşim düzeyi artırılır.
 3. Kullanıcı sayısı yükseltilir.
 4. Kaliteli içerik üretimi yapılır.
 5. Instagram’da doğrulama başvurusu yapılır.

Ancak unutmayın, mavi tik her hesap için garanti edilen bir özellik değildir ve Instagram’ın değerlendirme süreci değişebilir.

Instagram Mavi Tik Alma 2023Pin
Instagram Mavi Tik Alma 2023

Instagram Mavi Tik Alma Şartları 2023

Hesabın gerçek bir ünlü, kamu figürü, marka veya kuruluşa ait olduğunu doğrulamak için Instagram tarafından verilen özel bir rozet olan mavi tik, belirli şartlara bağlı olarak doğrulanmaktadır. Doğrulanmış hesabın güvenilirliği artar ve takipçilerin ve diğer kullanıcıların hesabın orijinal ve resmi olduğunu anlamasını sağlar.

Gelişi güzel bir şekilde verilmeyen mavi emojinin birtakım şartları ve gereksinimleri bulunmaktadır. Instagram uygulaması üzerinde mavi tik alma şartları 2023 yılında;

 • Herkese açık kullanıcı hesabı,
 • Kaliteli içerik ve yüksek etkileşim,
 • 18 yaş ve üzeri hesap sahibi,
 • Kimlik bilgileri ile hesap bilgileri örtüşmesi gerekir.

Mavi tik (Meta Verified), Instagram tarafından değerlendirilen ve onaylanan bir süreç olduğu için her başvuru kabul edilmeyebilir. Başvuru sahibi, hesabının doğrulanması için sabırlı olmalı ve Instagram’ın talimatlarını izlemelidir.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram, popülerliği ve etkisiyle öne çıkan hesaplara mavi tik vererek hesap sahiplerinin doğrulanmış olduğunu göstermektedir. Mavi tik, kullanıcıların hesaplarının gerçek ve tanınmış olduğunu belirtiyor ve hesap sahiplerine daha fazla güvenilirlik sağlamaktadır.

Instagram mavi tik almak için;

 • Instagram hesabına giriş yapılır,
 • Sağ üst köşedeki menü simgesinden ayarlar bölümüne girilir,
 • Hesap bölümünde görünen doğrulama talebi yazısına tıklanır,
 • Instagram mavi tik formu doldurularak onaya gönderilir.

Mavi tik formunda, kullanıcının; adı ve soyadı, kimlik fotokopisi, doğrulama amacı, hesap kategorisi ve kullanıcıyı tanıtan kısa bir yazı istenir. Mavi tik alma süreci zamanla değişebilir ve farklı bilgiler veya belgeler istenebilir. Başvuru formunu doldururken Instagram’ın belirlediği talimatlara dikkat etmek önemlidir.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?Pin
Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Alma Ücretleri

Instagram Mavi Tik Alma Ücretleri, Türkiye’ye göre web ve mobil olmak üzere iki farklı aygıt için dolar bazında açıklanmıştır. Doğrulanmış bir hesaba sahip olmak için;

 • Web sürümünde aylık $11.99 ücret,
 • iPhone (iOS) sürümünde aylık $14.99 ücret istenir.

Meta’dan yapılan açıklamada, aboneliğin ödeme yapan kullanıcılara mavi bir rozet, gönderileri için daha fazla görünürlük, taklitlere karşı koruma ve müşteri hizmetlerine daha kolay erişim sağlayacağı belirtilmiştir. Hizmete kaydolan kullanıcılar, Instagram ve Facebook’ta yayınlanan hikayeleri, video veya fotoğrafları için özel etiketler alacağı duyurulmuştur.

Instagram Mavi Tik Alma hakkında sık sorulan sorular bölümünü okuyabilirsiniz.

Benzer içeriklerimize Beyaz Finans bağlantısından ulaşabilir veya aşağıdaki yazılarımızı kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, Instagram Mavi Tik Alma içeriğimizde, Meta Verified hizmeti anlatıldı.

Yorum yapın