Insert (Ins) Tuşu Ne İşe Yarar?

Insert (INS) Tuşu Ne İşe Yarar?; Insert tuşu, klavye üzerinde backspace ve delete tuşlarının yanında konumlanan, Word’de ya da başka bir kelime işlemci programında yazı işleriyle uğraşan kullanıcıların, yanlış yazdığı karakterleri hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmeye yarayan işlem tuşudur.

Insert (Ins) Tuşu Nedir?

Pek çok bilgisayar kullanıcısının klavye üzerinde sayılar ve harfler dışında sürekli kullanmadığı, tam olarak ne işe yaradığını da bilmediği birçok tuş vardır. Klavyede sürekli kullanılan tuşlar genellikle; harfler, rakamlar, noktalama işaretleri, özel karakterler, Caps Lock, Shift, Tab, Ctrl, Alt, FN+Fonksiyon tuşları gibi genel kullanım için gerekli tuşlardır. Ancak çoğu bilgisayar kullanıcısı Insert tuşu gibi bazı tuşların tam olarak ne anlama geldiğini, ihtiyaç duyulmadığından ya da o tuşla aynı işlemi yapacak farklı alternatifler bulunduğundan bilmeyebilir.

Ayrıca Oku: “Bilgisayar Hızlandırma, Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Insert (Ins) Tuşu Nasıl Kullanılır?

Insert Tuşu kullanımı aslında oldukça basit ve işlevseldir. Word’e ya da başka bir editöre yazı yazarken, aralarda istediğimiz tuşlar yerine onun yakınındaki başka tuşlara istemsizce basabiliriz. Bundan kaynaklı olarak bazı karakterler yanlış yazılır. Örneğin klavyede f ve g harfleri yan yanadır. Uzun yazılarda bu iki harften birini yazmak isterken diğerine basmış olabiliriz. Genellikle bu durumlarda hata hemen düzeltilir ancak aralarda bu hatalar gözden kaçabilir. Insert tuşunun kullanımı da tam bu noktada işimize yarıyor.

Yanlış yazılan karakterleri, backspace ya da delete tuşlarıyla silmeden, daha az tuşa basarak düzeltmek mümkündür. Insert tuşuna basarak, imleci yanlış olan karakterin üzerine getirmek, o karakteri seçili olarak algılar ve ardından basılan tuş direkt olarak o karakterin yerine yeni bir karakter getirir.

Örneğin bir metin alanına “BEYAZFİNANS” yazmak isterken “BEYAZFİNENS” yazdınız. Aradaki yanlış basılan R harfini E harfiyle değiştirmek için tek bir tuşa basmanız yeterlidir. Insert tuşuna bastıktan sonra imleçle R harfinin üzerine tıklayıp E harfine basarsanız, otomatik olarak ilk harf silinecek, yerine Insert‘e bastıktan sonra yazılan karakter gelecektir.

Yorum yapın