IEYHO Hedef Fiyat 2024: Işıklar Enerji Hisse Yükselir Mi?

IEYHO Hedef Fiyat içeriği, Işıklar Enerji Hisse olarak bilinen ieyho hisse analizi yaparak piyasa katılımcılarına bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Işıklar Enerji ve Yapı Holding, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile paylaştığı bilgiye göre Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir fabrika açacağını duyurmuştur.

Kazakistan’ın Kraft torba üreten ilk fabrikası olacak olan Işıklar Packaging LTD, Uluslararası Finans Merkezi (AIFC Astana International Financial Center)’nde kağıt torba üretimi yaparak satışını gerçekleştirecektir.

Yeni fabrika ve yatırım, IEYHO hissesini portföyünde barındıran piyasa katılımcılarına fayda sağlayacak mı?

IEYHO Hisse Ne İş Yapar?

IEYHO veya İeyho Hisse, Işıklar Holding‘e ait olarak çeşitli tipte ipliklerin üretimi ve pazarlamasını yapmakla birlikte iştiraklariyle beraber gıda, inşaat ve enerji işleri yapar. Eski adıyla Metemteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş olan bu şirket, BBS Elektrik Üretim Dağıtım AŞ, Global Enerji Elektrik Üretim AŞ ve BND Elektrik Üretim Ltd. Şti. aracılığıyla enerji sektörüne keskin bir dönüş yapmıştır.

Şirket, tekstil alanında küçülmeye ve pek çok fabrikasını dönüşüme alarak enerji üretimi veya dağıtımı sektörüne giriş yapmıştır. Yaptığı yeni iştiraklerle birlikte enerji sektöründe önemli bir konumda bulunan Işıklar Enerji, tekstil alanında üretim tesislerinin bazılarını da kiralamıştır.

52 haftalık grafiğinde en yüksek seviyesine ulaşan hisse, enerji ve inşaat sektörüne olan yatırımların artması nedeniyle değerini artıracağı öngörülmektedir.

Işıklar Enerji Ne İş Yapar?

Işıklar Enerji, eski adıyla Metemteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş, tekstil ve tekstil ürünleriyle uğraşan bir şirketten, Işıklar Grubunun diğer şirketlerini devralarak BİST’de işlem gören enerji üretimi ve dağıtımı yapan şirketlerle birleşmiştir. Işıklar Ambalaj; USAŞ, BBS Elektrik Üretim Dağıtım, Global Enerji Elektrik Üretim AŞ ve BND Elektrik Üretim Ltd. Şti. şirketleri vasıtasıyla enerji sektöre giriş yaparak elektrik üretim ve dağıtım işi yapar.

Metemteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş şirketinden kalan tekstil üretim alanlarını da kiraya veren Işıklar Enerji, bu sektörden de önemli sayılabilecek bir gelir elde etmektedir. Yeni iştirakler sayesinde şirketin sermayesi 550 Milyon TL seviyelerine ulaşmıştır.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. Yan Kuruluşları

Şirket, Türkiye’de 30 yılı aşkın bir süredir sektörel olarak hizmet vermekle birlikte tekstil, enerji, inşaat ve ambalajlama gibi farklı alanlarda çalışmalar yürütmüştür. Türkiye’nin en köklü şirketlerinden birisi olmayı başaran Işıklar Enerji ve Yapı Holding, bu süreçte bünyesine yan kuruluş olarak pek çok şirketle iştirakler kurmuştur.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. bünyesinde olan yan kuruluşları.

 • Global Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
 • Pelitli Enerji A.Ş.
 • Işıklar İnşaat ve Turizm A.Ş.
 • Işıklar İnşaat Malzemeleri Pazarlama ve Taahhüt.A.Ş.
 • Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş.
 • Yulaflı Enerji A.Ş.
 • Işıklar Holding A.Ş.
 • Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.
 • Işıklar Software and Technology EOO
 • Işıklar Packaging LTD.
 • Işıklar İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding, yukarıda adı geçen yan kuruluşlarıyla birlikte pek çok yeni yatırımlar yapmaktadır. Dolayısıyla yan kuruluşları şirket politikaları gereği genişleyebilir ve birleşme yoluyla yeni bir şirket kurulabilir.

Işıklar Enerji ve Yapı Holding Kazakistan İştiraki

Işıklar Enerji ve Yapı Holding’in KAP’a yaptığı duyuruya göre, Işıklar Ambalaj Pazarlama A.Ş’nin %100 iştiraki ile 1.000.000 Kazan Tengisi gibi büyük bir sermaye üzerine Işıklar Packaging LTD unvanlı bir şirket açılacaktır. Bu şirket, kağıt torba üretimi ve satışı yapmakla birlikte Uluslararası Finans Merkezi’nde boy gösterecektir.

Işıklar Enerji’nin bu yeni yatırımı, piyasa katılımcısına bir müjde olabilir çünkü şirketin kuracağı fabrikanın Kazakistan’daki yeri oldukça önemli. Kazakistan’ın Kraft torba üreten ilk fabrikası olacak olan Işıklar Packaging LTD, Astana içerisinde bulunan organize sanayi bölgesine açılacaktır. 30.000 m2 açık ve 5.000m2 kapalı alanı olan bu fabrika, yıllık 60.000.000 adet üretim kapasitesinin bulunduğu da ifade edilmektedir.

Kraft torba üretimi ise son dönemlerde en çok ihtiyaç duyulan Çimento, Yapı Kimyasalı ve Gıda sektörüne yönelik olmakla birlikte Özbekistan ve Kırgızistan’a da satış hedeflenmektedir. Çimento ve Yapı Kimyasalı gibi sektörlerdeki hisseleri merak ediyorsanız En İyi Çimento Hisseleri içeriğimize de göz atabilirsiniz.

IEYHO Hedef Fiyat 2023Pin
IEYHO Hedef Fiyat 2024

IEYHO Hedef Fiyat 2024

IEYHO Hedef Fiyat içerisinde hareketli ortalama ve teknik indikatörlere göre “Güçlü Al” sinyali vermekle birlikte fiyatının 4,50 TL ile 5 TL arasında olacağı öngörülmektedir. Hareketli ortalama grafiğinde yer alan tüm periyotları yeşil olan bu hisse, teknik indikatörlerde ise 1 nötr olmak üzere grafiklerin tamamı piyasa katılımcısı lehinedir.

Ayrıca, Kazakistan’da yapılacak olan yeni yatırımın faaliyete geçeceği hatırlanırsa, bu hissenin değerinin artabileceği de tahminler arasında yer almaktadır. Ancak, hisseler, borsanın doğasında olan düzenleme ve uygulamalara bağlı olduğu için piyasa katılımcılarının kâr ve kazanç hesabının yapması son derece önemlidir.

Işıklar Holding’e ait olan IEYHO hissesinin hedef fiyat verileri.

 • IEYHO Hedef Fiyat: 5.45 TL
 • IEYHO Getiri Potansiyeli (FARK): %52,17

BIST içerisinde bulunan diğer şirketlerden HEKTAŞ Hedef Fiyat içeriğimize de bakarak teknik değerlendirmeleri inceleyebilirsiniz.

Işıklar Enerji Hisse Yorum

Enerji hisselerinin BIST üzerinde hareketlenmesi, yeni yatırımlarıyla birlikte dikkat çeken IEYHO hissesine ilgiyi artırmıştır. Ancak, hisse ve kağıtların oldukça kırılgan olduğu bir dönemde olunduğu ve düzenlemelerle değerlerinin anında değişebileceği unutulmamalıdır.

Bununla birlikte Işıklar Enerji’ye ait olan ieyho hissenin teknik indikatörler ve hareketli ortalama grafiklerine göre güçlü al sinyali verdiği öngörülmektedir. Şirketin faaliyet raporlarıyla birlikte SPK ve KAP bilgilendirmeleri incelendiğinde, form grafiği yakaladığı ve direnci arkasına aldığı görülebilir.

Işıklar Enerji için hisse yorum noktasında, en düşük 1.78 TL değerini ay içerisinde 2.40 TL civarlarına çıkardığı ve yıl sonuna kadar da 4,50 TL seviyelerini göreceği beklenilmektedir. Piyasa katılımcıları, hareketli ortalama grafiğini dikkate alırsa, şirketin değerinin yukarıya çıktığını ve hissenin da bununla doğru orantılı olarak değerini artırdığını görebilir.

IEYHO Temettü Tahmini 2023Pin
IEYHO Temettü Tahmini 2023

IEYHO Temettü Tahmini 2024

IEYHO hissesinin temettü tahmini için 2024 yılı KAP ve SPK duyuruları dikkate alınmalıdır. Şirket acıkmalarında ve duyurularında temettü tarihleriyle ilgili bilgi verilmemiştir. Hissenin ne zaman bölüneceği veya temettü dağıtacağı hakkında kesin bir tarih bulunmamaktadır.

IEYHO Temettü Tahmini içerisinde yıl başı itibariyle %4,9 temettü ortalaması ile %6 temettü tahmini öngörülmektedir. Temettü ucuzluk skoru bu oranlarla birlikte 0.06 olarak hesaplanmıştır. 24.7 özkaynak artışı gözlemlenen IEYHO’da, bedelsiz potansiyeli ise tahmini olarak %169 seviyesindedir.

Şirketin elde ettiği her birim kâr ise 5.97’dir ve şirketin her 1 dolarlık kârı 5.97 dolar üzerinden işlem görmektedir. Ayrıca BIST üzerinde ZOREN koduyla işlem gören ZOREN Hedef Fiyat 2023 içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

IEYHO hissesinin hedef fiyat 2023 için sık sorulan sorular bölümüne bakabilirsiniz.

Sonuç olarak IEYHO Hedef Fiyat içeriğinde Işıklar Enerji ve Yapı Holding hissesinden bahsedildi.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com
Yorum yapın