En Güvenilir Kripto Para Borsaları

Kripto para borsaları; günlük, haftalık veya aylık performans takibini sağlar. Piyasa değeri ve günlük işlem hacmine göre en güvenilir olarak adlandırılan kripto’da para borsaları pek çok ayrıcalık sunar.

Türk kripto para borsaları ile birlikte coin ve Dünya’daki kripto para borsalarını incelediğimiz bu içerikten keyif alacaksınız. İşlem hacmine ve piyasa değerine göre en çok kullanılan güvenilir kripto para borsaları hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Kripto Para Borsaları Nedir?

Kripto para borsaları, çeşitli dijital varlıkları (BTC, ETH, LT veya DOGE vb…) almaları, satmaları ve teknik analizleri görmelerini sağlayan platformlardır.

Kripto borsaları aracılığıyla piyasa katılımcıları kripto paraları diğer kullanıcılara karşı takas edebilirler. Çeşitli kripto paraları (Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi) dönüştürmelerine ve ticaret yapmalarına olanak tanır.

Öyle ki şu an aktif olarak 450 milyon kullanıcının üstünde kripto para sahibi var. Ülkemizde ise bu sayı henüz 4,5 milyon civarında. Ancak uzun süredir kripto para kullanıcı sayısı azalmıyor. Aksine her yıl yapılan araştırmalarda en az %15’lik bir artış görülüyor. Bu kadar insanın kripto para kullanması da, insanların aklında güven sorunları ortaya çıkabiliyor.

En çok kripto kullanan ülkeler hakkında bilgi sahibi olmak için beyazfinans.com/en-cok-kripto-para-kullanan-ulkeler bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Listedekiler sizi oldukça şaşırtabilir!

Kripto Para BorsalarıPin
Kripto Para Borsaları

Kripto Para Borsaları Nelerdir?

Bitcoin ve tüm alt coinlerde işlem yapılmasını sağlayan kripto para borsaları, dijital varlıklar ve geleneksel varlıklar arasında köprü görevi görür. Şeffaf, hızlı ve kolay ödeme alınmasına veya ödeme yapılmasına imkan verir.

Kripto ile alışveriş her geçen gün hayatımızın merkezine daha çok yaklaşmaktadır. Öyle ki artık bazı ülkelerin marketlerinde dahi kripto paralar ile ödeme yapmak mümkün hale geldi.

Bu furyanın bu denli hızlı büyümesi de kripto para piyasasının her geçen gün daha fazla kullanıcıya erişmesine yol açtı. Kripto para almak isteyen kullanıcılar, hangi sitelerden satın alım gerçekleştirmelidir, hangi siteler bu kullanıcılar için güvenilirdir? Bugün bu konuyu ele alacağız.

Borsa uygulamaları hakkında bilgi almak ister misiniz? En iyi borsa uygulamaları için beyazfinans.com/en-iyi-borsa-uygulamasi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Kripto Para BorsalarıPin
Güvenilir Kripto Para Borsaları

Güvenilir Kripto Para Borsaları (En İyi 11 Kripto Para Borsası)

Binance Kripto Para Borsası

2017 yılında CZ tarafından kurulan Binance, geçtiğimiz yılın verilerine göre günlük işlem hacmi 37 milyar dolar olan ve her geçen yıl daha da artış sağlayan bir site.

En önemli özelliklerinden biri güvenlik ve kullanıcı deneyimi olan Binance, son derece aktif ve geliştirilen bir platform olduğu için dünyanın en büyük kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük olarak ortalama 28 milyon kullanıcı, bu platform üzerinden borsa takibi yapıyor. Yüzlerce para birimini kullanıcılarına sunan Binance borsasının, borsa puanı da 10/10 olarak ölçülmüş. Bu kadar etken sayesinde de Binance dünyanın en güvenilir kripto para borsasıdır.

Gate.io Kripto Para Borsası

Gate.io yaklaşık 1200 adet madeni para birimini destekleyen inanılmaz büyük bir kripto para borsasına sahip. Ayrıca basit bir arayüze sahip olması da, kullanıcılar için hem basit bir kullanım, hem de rahatlık sağlıyor.

Bunun dışında diğer sitelerden ön planda olmasının en büyük sebebi kullanıcılara yalnızca borsa takibi yapma imkanı değil, aynı zamanda o borsanın nasıl işlediğini de öğretme özelliğine sahip olması. Yani Gate.io sayesinde hem güvenli bir şekilde satın alım işlemleri yapabilir, hem de borsa işleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

HTX Kripto Para Borsası

HTX, 2013 yılında Huobi olarak piyasaya sürüldü ve daha sonra 2023’ün sonlarına doğru HTX olarak yeniden markalandı. Borsa Çin’deki nadir kripto para borsalarından biri olarak öne çıkıyor ve uzun yıllardır sektörde varlığını sürdürüyor.

Küçük bir başlangıçtan sonra, HTX, farklı kuruluşlar aracılığıyla faaliyet göstererek dünya genelinde geniş bir kullanıcı kitlesine hizmet veriyor. ABD dışında birçok ülkede ticaret yapma imkanı sunarken, ayrıca Japonya ve Güney Kore gibi önemli pazarlarda da özel operasyonlara sahiptir.

HTX borsasının kripto piyasa katılımcısına sunduğu avantajlar:

 • Ticaret için 300’den fazla kripto para birimi.
 • Marj ticareti, vadeli işlemler, opsiyonlar ve daha fazlası.
 • 7/24 canlı iletişim ve müşteri desteği.

Kraken Kripto Para Borsası

Kraken’in sektörde uzun süreli varlığı, güvenilir bir işletme olduğunu gösteren önemli bir işarettir. Şu anda, Avustralya, Kanada, ABD, Japonya ve Avrupa’da ticaret olanağı sunmaktadırlar, ancak yalnızca New York ve Washington eyaletlerinde lisansa sahip olmadıkları için sınırlamalar bulunmaktadır.

Kraken, kullanıcıların fonlarını desteklemek için %100 rezerv bulunduran az sayıdaki şirketten biridir ve bağımsız olarak sigortalıdır. Bu durum, herhangi bir zorluk veya ihlal durumunda kullanıcıların fonlarının teorik olarak tamamen korunacağı anlamına gelir. Bu özellik, kripto ticaretine başlamak isteyenler için güvenlik endişelerini gidermek adına önemli bir artı noktadır.

Güvenilir kripto para borsası Kraken’in öne çıkan özellikleri:

 • On yılı aşkın süredir aktif.
 • Rakipsiz derecede düşük işlem ücretleri.
 • Kapsamlı kaldıraç işlemleri.
 • Daha deneyimli kullanıcılar için gelişmiş ticaret özellikleri.

Kucoin Kripto Para Borsası

En güvenilir kripto para borsaları arasında bulunan Kucoin, uzun yıllardır sektörde çalışan geliştiricilere sahip bir borsadır.

Uzun süre boyunca, topluluk odaklı bir yaklaşımla güvenli bir ticaret ortamının önemini anlamışlardır. Bu sayede, KuCoin kullanıcılarını korumak için gelişmiş güvenlik önlemleri sunmaktadır.

KuCoin’de, bankacılık düzeyinde güvenliğe kıyasla bile etkili olan bir dizi güvenlik önlemi bulunmaktadır. Önlemler arasında, tüm işlemler ve hesap sahipleri için dinamik çok faktörlü kimlik doğrulama ve çok katmanlı şifreleme gibi özellikler yer almaktadır.

KuCoin kullanıcılarının hesaplarını ve varlıklarını korumak için en ileri teknoloji güvenlik önlemlerinden yararlanabilecekleri anlamına gelir.

 • %0.1’den başlayan çok düşük işlem ücretleri.
 • Vadeli işlem ticareti.
 • Yüzlerce varlık ticarete açık.
 • Kullanıcı dostu ticaret platformu.

Poloniex Kripto Para Borsası

Poloniex, 2014 yılında ABD’de kuruldu ve birçok kripto yatırımcısının tercih ettiği popüler bir borsa haline geldi, güçlü varlık yelpazesini büyük değerle birleştirmeyi hedefledi.

Şu anda, 100’den fazla farklı çift seçeneğiyle ticaret yapma olanağı sunarak varlık aralıklarını sürekli genişletiyorlar. Yakın zamanda yenilenen görünümüyle borsa, vadeli işlemlerde alım satım ve artık erişilebilir 100:1’e kadar kaldıraçla daha profesyonel bir izlenim sunuyor.

Poloniex kripto para borsasının avantajları:

 • Son derece düşük işlem ücretleri.
 • Kullanımı kolay ticaret platformu.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz 100’den fazla jeton.
 • Hem kaldıraç hem de vadeli işlem ticareti.

Bitstamp Kripto Para Borsası

Bitstamp, dünyanın en uzun süredir devam eden borsalarından biri olarak, sektördeki yatırımcılar arasında son derece güvenilir bir itibar kazanmıştır. Şirketin güvenilirliğini desteklemek için, Avrupa’daki kuruluşları kapsamında AB’de bir “ödeme kurumu lisansı” ve ABD’deki ABD kuruluşları kapsamında bir BitLicense’in yanı sıra Lüksemburg’daki CSSF tarafından denetlenen bir dizi lisansa sahiptir.

BitStamp, ticari güvenlik konusuna son yıllarda büyük önem vermektedir. Bu nedenle, varlıkların %95’i soğuk hava depolarında çevrimdışı olarak saklanmakta ve tüm varlıklar tamamen sigortalanmaktadır. Şirket ayrıca, para çekme işlemlerini doğrulamak için e-posta onayı yanı sıra 2FA kullanmaktadır.

Bitstamp kripto para borsasının öne çıkan özellikleri aşağıda verilmiştir:

 • Uzun süredir devam eden itibar.
 • Kullanımı kolay ticaret platformu.
 • Ücretsiz ACH yatırma ve çekme.
 • Mükemmel 7/24 canlı iletişim ve müşteri desteği.

OKX Kripto Para Borsası

OKX uzantısı (eski adıyla OKEx), 2017 yılında Hong Kong merkezli Xu Mingxing tarafından kurulan bir kripto para borsasıdır. Şirketin hala Hong Kong’da ofisleri bulunmaktadır, ancak ülkenin kripto düzenlemelerine olumlu bir yaklaşımı olduğundan dolayı genel merkezi şu anda Malta’da bulunmaktadır.

OKX, birçok yatırımcı için popüler bir seçimdir, özellikle de çeşitli altcoinlerde işlem yapmak isteyenler için. Platform, piyasadaki en yeni ICO tokenlerinin listelenmesini desteklemeye odaklanmıştır. Ayrıca, Asya merkezli tüccarlara hitap etmek için, Çin Yuanı gibi diğer yerlerde bulunması zor para birimlerini desteklemesiyle de bilinir.

OKX kripto para borsasında öne çıkan başlıca özellikler:

 • Mükemmel altcoin yelpazesi.
 • 400’den fazla çift destekleniyor.
 • Kapsamlı eğitim altyapısı.
 • Vadeli işlemler, opsiyonlar ve marj ticaretinin tümü mevcut.

FTX Kripto Para Borsası

FTX borsası dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Yaklaşık 1 yıl önce de Türkiye pazarında da rol oynamaya başlamışlardır.

Bu borsanın en iyi özelliği, istediğiniz bankadan para yatırabilmenizdir. En iyi kripto para borsalarından biri olan FTX, kripto para çeşitliliği ve güvenilir olması sebebiyle listemizde 3. Sırada yer aldı.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, FTX  borsası, komisyon gelirlerinin %1’lik kısmını sosyal sorumluluk projelerine bütçe olarak ayırmaktadır. Bu da kullanıcıların oldukça dikkatini çeken bir özellik.

Bitpanda Kripto Para Borsası

Bitpanda, Viyana merkezli bir kripto para borsasıdır. 50’den fazla coine sahip, basit arayüzlü bir uygulama olan Bitpanda, kullanıcılara ödeme konusunda oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Türk müşterileri için, EFT, havale, kredi kartı ve papara ödeme seçenekleri mevcuttur. Ödemenin bu kadar kolay olmasının yanı sıra, yürürlükteki tüm ilgili yasalara uygun olarak hareket etmekte ve güvenliğe oldukça önem vermektedirler.

Coinbase PRO Kripto Para Borsası

Coinbase PRO, ABD merkezli bir borsaya sahiptir. Şuan ABD’nin en aktif ve prestijli kripto para borsalarından biridir. Günlük ortalama 5 milyon kullanıcıya sahip olup, günlük işlem hacmi 2 milyar doların üzerindedir.

Coinbase PRO’yu bu listede yapan en önemli özellik ise komisyonlarının çok düşük olmasıdır. Kullanıcılardan işlem başına en az komisyon alan borsalardan biridir. Ayrıca mobil uygulaması ve Türkçe dil desteği de mevcuttur.

Kripto Türkiye’de Yasal Mı?

Türkiye’de, Bitcoin ve diğer altcoinler de dahil olmak üzere kripto para birimleri yasal statüye sahiptir. Ancak, ülkedeki kripto para birimleri düzenlemeleri oldukça karmaşıktır ve şu anda yasadışı olarak kabul edilmemelerine rağmen belirli kısıtlamalar altında kullanılmaktadır.

Bu kısıtlamaların amacı, ülkeye girebilecek potansiyel tehlikeleri önlemektir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, telafisi mümkün olmayan olayları engellemek ve riskleri azaltmak amacıyla kripto para birimlerinin mal ve hizmet alımında kullanımını kısıtlamıştır.

Kripto, Türkiye’de yasaldır ancak bazı kısıtlamaları veya denetlemeleri bulunmaktadır.

En Güvenilir Kripto Para Siteleri

Kripto para piyasasında, bilinen ve adını duyurmuş pek çok güvenilir kripto para siteleri bulunur. Güvenilir olan kripto para siteleri dünyada en fazla işlem hacmine sahip olması nedeniyle tercih sebebi olmaktadır.

Aşağıda güvenilir kripto para siteleri verilmiştir:

 • BTC Türk
 • Gate.io
 • Coinbase Pro
 • HTX
 • Kraken
 • Paribu
 • Bitci
 • IcryPex
 • Binance Türkiye
 • Kucoin

Türkiye’de En İyi Kripto Para Borsaları

Türkiye’de, kripto para birimleri giderek daha popüler hale geliyor ve bu da kullanıcıların en iyi kripto para borsalarını araştırmalarına yol açıyor. Türkiye’deki en iyi kripto para borsaları, güvenilirlik, kullanıcı dostu arayüz, çeşitli kripto para birimleri ve düşük işlem ücretleri gibi faktörlere dayanarak belirleniyor.

İşte Türkiye’de öne çıkan en iyi kripto para borsaları:

 1. Binance
 2. Gate.io
 3. Coinbase Pro
 4. HTX
 5. Kraken
 6. Kucoin
 7. Poloniex
 8. Bitstamp
 9. Bitfinex
 10. Gemini
 11. Bitso
 12. Cex.io
 13. Idex
 14. Ataix
 15. Bybit

Bu içeriğimizde en güvenilir olan kripto para borsaları listelenmiş olup merak ettiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum yapın