Gürcistan Tax Free Hesaplama – Tax Free Oranı – Nasıl Alınır?

Gürcistan Tax Free Hesaplama içeriğimizde Gürcistan Tax Free Oranı yani elektronik cihazlardan alınan satış vergisi ve vergi iadesi (Tax Free) hakkında bilgi vereceğiz.

Tax Free olarak alınan satış vergisi ve iadesi, ülkeden ülkeye ve hatta bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, geri alınacak vergi iadesinin tutarı da farklıdır. İçeriğimizde Gürcistan’a gitmeden vergi iadesi tutarının oranının ne kadar olduğunu ve ödediğiniz verginin ne kadarını geri alabileceğinizi inceledik.

Gürcistan Tax Free OranıPin
Gürcistan Tax Free Oranı

Gürcistan Tax Free Oranı 2024

Gürcistan Tax Free Oranı 3 farklı ürün grubunda ele alındığı gibi %0’dan %12’ye varan bir vergi iadesini kabul etmektedir.

Tax (vergi), vatandaşlığına sahip olmadığınız bir ülkeden alışveriş yaptığınızda ürün üzerinde extra ödenen satış vergisi anlamına gelmektedir ve Tax Free ise bu ürünlere ödediğiniz satış vergisi iadesini almanıza imkân tanımaktadır.

Gürcistan ve Batum içerisinde Tax Free üzerinden alınacak oran ilgili hükümet tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

 • Alkol grubunda %5,
 • Korunması istenen sektör ve ürünler grubunda %12,
 • Yerli sanayi ve ürünleri tehdit etmeyecek ürün grubunda %0 vergi oranı uygulanır.

Gürcistan Tax Free için geçerli olmak kaydıyla alkol grubunda yüzde 5, elektronik cihazlarda yüzde 12 ve sanayi grubu ürünlerinde ise yüzde 0 olarak belirlenmiştir.

Sarp Sınır Kapısı Tax Free Oranı

Gürcistan içerisinde alınan ürünlerde geri ödenen satış vergisinin iadesi, havaalanlarında bir form doldurarak yapılmaktadır ancak unutulursa Sarp Sınır Kapısı Tax Free alanından da (Tax Refund) işlemler yapılabilmektedir.

Sarp Sınır Kapısı Tax Free Oranı, Gürcistan’da uygulanan vergi iadesi oranlarıyla aynı olmak üzere Batum Tax Free Oranı endeksli olarak alkol grubundan yüzde 5, elektronik cihazlar grubunda yüzde 12 ve sanayi grubunda uygulanan ürünlerse ise yüzde 0’dır.

Gürcistan Tax Free HesaplamaPin
Gürcistan Tax Free Hesaplama

Gürcistan Tax Free Hesaplama

Gürcistan Tax Free Hesaplama noktasında alınan ürünün dahil olduğu gruba göre yüzde 0’dan yüzde 12’ye varan bir vergi iadesi içerisinde gerçekleşir. Elektronik cihazlarda alınan ürünün hizmet masrafları çıkarıldıktan sonra yüzde 12’si Tax Refund noktalarından form doldurmanız halinde vergi iadesi olarak tarafınıza ödenir.

Tax Free Gürcistan: yüzde 0’dan yüzde 12’ye kadar değişen vergi iadesi oranına sahip. Alınan bir ürüne ödenen vergi, Tax Free noktalarından yüzde 12’ye kadarı geri alınabilir.

Gürcistan Tax Free iPhone

Gürcistan Tax Free yani vergi iadesi oranı iPhone için yüzde 12’dir. Elektronik cihazlar için Gürcistan’da vergi iade oranı yüzde 12 ile sabittir. Alınacak her elektronik cihazdan sonra Tax Refund noktalarına giderek satış vergisi iadesini alabilirsiniz.

Gürcistan’dan alınacak iPhone ürünleri için Tax Free ile ne kadar ücret ödeneceğini merak ediyorsanız güncel ücretleri beyazfinans.com/gurcistan-telefon-fiyatlari bağlantısından öğrenebilir ve mevcut fiyattan yüzde 12 veri iadesi oranını düşebilirsiniz.

Gürcistan Tax Free Nasıl Alınır?

Gürcistan’da uygulanan satış vergisinin iadesini almak için öncelikle alışveriş yaptığınız mağazalarda mutlaka “Tax Free” yazısının olduğundan emin olmanız gereklidir. Vergi iadesi, Gürcistan’da yer alan tüm mağazalarda uygulanmamaktadır.

Sadece Tax Free tabelasına sahip mağazalarda uygulanmaktadır. Bununla birlikte satış vergisinin iadesini almak için izlemeniz gereken birtakım adımlar bulunmaktadır, aşağıda yer alan adımları takip ederek iadenizi başarıyla alabilirsiniz.

Gürcistan satış vergisi iadesi yani tax free için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Tax Free tabelasına sahip mağazadan alışveriş yapılır.
 • Alışveriş sonunda vergi iadesi formu doldurulur.
 • Satış vergisi iade formu, havaalanında veya sarp sınırında yer alan “Tax Refund” teslim edilir.
 • Fatura, satış vergisi iade formu ve pasaport; görevli tarafından onaylandığında aldığınız ürüne göre belirlenen vergi iadesi alınır.

Alışveriş yaptıktan sonra görevliye mutlaka ürünün kullanılması halinde satış vergisi iadesi alınıp alınmayacağını da sormanızı tavsiye ediyoruz: bazı mağazalardan alınan ürünler kullanıldığında satış vergisi iadesi yapılmamaktadır.

Satış vergisi iadesi için mağazadan alışveriş yapmadan önce mutlaka “Tax Free” tabelasının olup olmadığını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki bağlantılardan benzer içeriklerimize göz atabilir ve yorum yaparak Beyaz Finans ekibine katkıda bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak Gürcistan Tax Free Hesaplama içeriğimizde satış vergisinin iadesi konusunu güncel oranıyla birlikte ele aldık.

“Gürcistan Tax Free Hesaplama – Tax Free Oranı – Nasıl Alınır?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba, Sarp sınır kapısında bu işlemler ne kadar zamanımızı alır? Kimisi 5-6 saat dedi ama bana çok abartı geldi…

  Yanıtla
  • Şahsen 6 saat bekledim, Sorun şurada tek 1 kişi çalışıyor bazen sistem çöküyor bazen para bitiyor. Amaç insanları yıldırarak iade almadan oradan ayrılmalarını sağlamak.

   Yanıtla
   • Merhaba tax free hakkında bilgi verebilir misiniz acaba bazıları belirli bir alışveriş tutarı olmadığı sürece verilmediğini söylüyor 2500 lariydi sanırım dedikleri sınır o ve üstü olması şart mı

    Yanıtla
Yorum yapın

1