Gürcistan Tax Free Hesaplama – Tax Free Oranı – Nasıl Alınır?

Gürcistan Tax Free Hesaplama, Gürcistan Tax Free Oranı ve Gürcistan Tax Free Nasıl Alınır içeriğinde Gürcistan Tax Free yani elektronik cihazlardan alınan satış vergisi ve vergi iadesi (Tax Free) hakkında bilgi vereceğiz.

Tax Free olarak alınan satış vergisi ve iadesi, ülkeden ülkeye ve hatta bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, geri alınacak vergi iadesinin tutarı da farklıdır. İçeriğimizde Gürcistan’a gitmeden vergi iadesi tutarının oranının ne kadar olduğunu ve ödediğiniz verginin ne kadarını geri alabileceğinizi inceledik.

Gürcistan Tax Free Oranı

Gürcistan Tax Free Oranı 3 farklı ürün grubunda ele alındığı gibi %0’dan %12’ye varan bir vergi iadesini kabul etmektedir.

Tax (vergi), vatandaşlığına sahip olmadığınız bir ülkeden alışveriş yaptığınızda ürün üzerinde extra ödenen satış vergisi anlamına gelmektedir ve Tax Free ise bu ürünlere ödediğiniz satış vergisi iadesini almanıza imkân tanımaktadır. Gürcistan Telefon Fiyatları içeriğimizi okuyarak ne kadar vergi iadesi alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

Bu çerçevede Gürcistan ve Batum içerisinde Tax Free üzerinden alınacak oranı ilgili hükümet tarafından belirlenmiştir.

 • Alkol grubunda %5,
 • Korunması istenen sektör ve ürünler grubunda %12,
 • Yerli sanayi ve ürünleri tehdit etmeyecek ürün grubunda %0 vergi oranı uygulanır.

Gürcistan Tax Free 2023 yılı için geçerli olmak kaydıyla alkol grubunda yüzde 5, elektronik cihazlarda yüzde 12 ve sanayi grubu ürünlerinde ise yüzde 0 olarak belirlenmiştir.

Gürcistan Tax Free OranıPin
Gürcistan Tax Free Oranı

Sarp Sınır Kapısı Tax Free Oranı

Gürcistan içerisinde alınan ürünlerde geri ödenen satış vergisinin iadesi, havaalanlarında bir form doldurarak yapılmaktadır ancak unutulursa Sarp Sınır Kapısı Tax Free alanından da (Tax Refund) işlemler yapılabilmektedir.

Sarp Sınır Kapısı Tax Free Oranı, Gürcistan’da uygulanan vergi iadesi oranlarıyla aynı olmak üzere Batum Tax Free Oranı endeksli olarak alkol grubundan yüzde 5, elektronik cihazlar grubunda yüzde 12 ve sanayi grubunda uygulanan ürünlerse ise yüzde 0’dır.

Gürcistan Tax Free Hesaplama

Gürcistan Tax Free Hesaplama noktasında alınan ürünün dahil olduğu gruba göre yüzde 0’dan yüzde 12’ye varan bir vergi iadesi içerisinde gerçekleşir. Elektronik cihazlarda alınan ürünün hizmet masrafları çıkarıldıktan sonra yüzde 12’si Tax Refund noktalarından form doldurmanız halinde vergi iadesi olarak tarafınıza ödenir.

Gürcistan PS5 içeriğinde yer alan PS5’e ödenen 14.799 TL ücretten yaklaşık 1.544 TL’sini vergi iadesi olarak alırsınız ve ürüne toplam 13.098 TL ödersiniz.

Gürcistan Tax Free iPhone üzerinde yüzde 12 oranında vergi iadesi kullanılır ve fiyatı 54.999 TL olan iPhone 14 Pro Max 256 GB modeli için 4.523 TL tutarında veri iadesini Tax Refund noktalarından alınabilir ve ürüne toplamda 50.476 TL ödeyebilirsiniz.

Gürcistan Tax Free HesaplamaPin
Gürcistan Tax Free Hesaplama

Gürcistan Tax Free Nasıl Alınır?

Gürcistan’da uygulanan satış vergisinin iadesini almak için öncelikle alışveriş yaptığınız mağazalarda mutlaka “Tax Free” yazısının olduğundan emin olmanız gereklidir. Vergi iadesi, Gürcistan’da yer alan tüm mağazalarda uygulanmamaktadır, sadece Tax Free tabelasına sahip mağazalarda uygulanmaktadır. Bununla birlikte satış vergisinin iadesini almak için izlemeniz gereken birtakım adımlar bulunmaktadır, aşağıda yer alan adımları takip ederek iadenizi başarıyla alabilirsiniz.

Gürcistan Tax Free Nasıl Alınır?

 • Tax Free tabelasına sahip mağazadan alışveriş yapılır.
 • Alışveriş sonunda vergi iadesi formu doldurulur.
 • Satış vergisi iade formu, havaalanında veya sarp sınırında yer alan “Tax Refund” teslim edilir.
 • Fatura, satış vergisi iade formu ve pasaport; görevli tarafından onaylandığında aldığınız ürüne göre belirlenen vergi iadesi alınır.

Alışveriş yaptıktan sonra görevliye mutlaka ürünün kullanılması halinde satış vergisi iadesi alınıp alınmayacağını da sormanızı tavsiye ediyoruz: bazı mağazalardan alınan ürünler kullanıldığında satış vergisi iadesi yapılmamaktadır.

Satış vergisi iadesi için mağazadan alışveriş yapmadan önce mutlaka “Tax Free” tabelasının olup olmadığını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki bağlantılardan benzer içeriklerimize göz atabilir ve yorum yaparak Beyaz Finans ekibine katkıda bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak Gürcistan Tax Free Hesaplama içeriğimizde satış vergisinin iadesi konusunu güncel oranıyla birlikte ele aldık.

Can Göktürk

Beyaz Finans, SEO-LSI kurallarına bağlı olarak özgün, kullanıcı odaklı ve arama motorlarına uygun şekilde profesyonel içerik üretir. İçerik yazdırmak ve üst sıralarda yer almak için bizlere ulaşarak ekibimizden destek alabilirsiniz. Ayrıca reklam ve iletişim bölümüne göz atarak Beyaz Finans ile iş birliği projesinde yer alabilirsiniz. E-Mail: global.beyazfinans@gmail.com

“Gürcistan Tax Free Hesaplama – Tax Free Oranı – Nasıl Alınır?” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba, Sarp sınır kapısında bu işlemler ne kadar zamanımızı alır? Kimisi 5-6 saat dedi ama bana çok abartı geldi…

  Cevapla
  • Şahsen 6 saat bekledim, Sorun şurada tek 1 kişi çalışıyor bazen sistem çöküyor bazen para bitiyor. Amaç insanları yıldırarak iade almadan oradan ayrılmalarını sağlamak.

   Cevapla
 2. Sarp sınır kapısındaki tax free noktalarının çalışma saatleri nasıl? 7/24 başvuru yapıp iade alabiliyor muyuz?

  Cevapla
Yorum yapın

1